Eiropas Zinātnieku naktī, 27. septembrī, Valmierā norisinājās “Zinātnes vēlēšanas”, sacenšoties četriem Eiropā un Vidzemes Augstskolā aktuāliem pētījumu tematiem: pilsētu klimatneitralitāte, ilgtspējīga būvniecība sabiedrībai, digitālā vide kultūras mantojuma izpratnei un pieredzējumam, kā arī fizioterapija virtuālajā realitātē osteoartrīta ārstēšanai.
“Zinātnes vēlēšanu” idejas autors ir Oskars Java, Vidzemes Augstskolas (ViA) Sociotehnisku sistēmu inženierijas institūta direktors un pētnieks. ViA sadarbībā ar Eiropas Universitāšu alianses E3UDRES2 partneriem projektā E3UDRES2 2.0 izveidoti pētniecības izcilības centri vairākās Latvijā un Eiropā aktuālās jomās: biznesa modelēšana apritīgai un klimata neireālai ekonomikai, materiāli un tehnoloģijas ilgtspējīgai attīstībai, digitālā veselība un sociālās inovācijas, tehnoloģijas un pieredzējuma dizains mākslā un kultūrā, sistēmu modelēšana un simulācija. “Zinātnes vēlēšanu” mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par aktuālajiem zinātnes jautājumiem, kas tiek risināti E3UDRES2 pētniecības izcilības centros, un gūt ieskatu sabiedrības viedokļos par pētījumu nozīmi.
Plakātus “Zinātnes vēlēšanām” izstrādāja ViA bakalaura programmas “Mediju studijas un žurnālistika” 3. un 4. kursa studenti, konsultējoties ar dizaineri Karīnu Vītiņu un ViA Multimediju laboratorijas vadītāju Ivetu Auniņu, kura atzina: “Studentiem šis bija sarežģīts uzdevums – izprast pētījumu tematus un atspoguļot tos sabiedrībai viegli uztveramā veidā. Ir gandarījums par studentu paveikto – par viņu radošo pieeju, veidojot plakātus!”
Katram Zinātnieku nakts apmeklētājam bija iespēja balsot par vienu tematu, ko būtu vissvarīgāk izpētīt. Visvairāk balsu saņēma pilsētu klimatneitralitāte (32%), apsteidzot fizioterapiju virtuālajā realitātē osteoartrīta ārstēšanai (27%). Ilgtspējīga būvniecība sabiedrībai saņēma 23% balsu, bet digitālā vide kultūras mantojuma izpratnei un pieredzējumam – 18% balsu.
“Zinātnes vēlēšanas” Eiropas Zinātnieku naktī Vidzemes Augstskolā tika rīkotas projekta E3UDRES2 2.0 ietvaros ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu.
Informāciju sagatavoja:
Vidzemes Augstskola