Valmiermuižā veikta pazemes skenēšana kungu mājas teritorijā

Valmiermuiža

Vasaras dunā Valmiermuižas kultūras biedrība īstenojusi projektu „Valmiermuižas kungu mājas zudušā korpusa ģeofizikālā izpēte”, kas ļāvis nedaudz izzināt Valmiermuižas parka pazemes noslēpumus.

Veicot ģeofizikālas izpētes darbus Valmiermuižas parkā, tika atrastas vairākas intereses vietas, kas ir paslēptas zemē, kur cilvēka acs tās nespēj saskatīt. Taču mūsdienās, izmantojot modernu tehniku, ir iespējams ne tikai identificēt, ka kaut kas atrodas zemē, bet arī konstatēt, kas tas varētu būt par objektu. Šādā veidā Valmiermuižas parkā tika atrastas iespējamas komunikācijas, kas nav iezīmētās plānos, kopā ar vecām pamatu vai būvju daļām un pazemes tukšumiem. 2024. gada jūlijā Valmiermuižā SIA „SV Solutions” īstenoja ģeofizikālus darbus, kad pieredzējušie speciālisti īsā laikā paspēja izpētīt 650 m2 lielu teritoriju ar saudzējošu un nesagraujošu metodi.

Dabaszinātņu maģistra grāds zemes zinātnēs Artjoms Zelenkēvičs stāsta: „Valmiermuižas parka gadījumā tika atrasti divi potenciāli seno būvju vai pamatu fragmenti, septiņi elektroniskie sakari vai kabeļi, kas ir iezīmēti plānā, kā arī vēl trīs vietas ar potenciālām kanalizācijas vai cita veida caurulēm. Interesantākais objekts atrodas gandrīz teritorijas vidū, kas pēc radarēšanas datiem ir pat 10 metru biezs. Šobrīd nav iespējams noteikt, kas tas tiešām ir, jo tas parādījās tikai viena ģeoradara profilā, bet, visticamāk, tas arī ir seno būvju vai pamatu fragments.” Ģeoradars ļoti bieži tiek izmantots arheoloģiskajā izpētē visā pasaulē un Valmiermuiža ir lielisks piemērs tam. Teritorijai tika saglabāts ainaviskums un tagad arī ir aptuveni zināms, kas un kurās vietās atrodas zem zemes virsmas. Ja turpmāk parkā tiks veikti būvniecības vai arheoloģiskie darbi, SIA „SV Solutions” jau garantējis ļoti precīzu sākumu tiem.

Ģeoradara darbības principu var raksturot pavisam vienkārši – antena izstaro signālu zemē un tā pati antena spēj saņemt šī signāla atstarojumu. Procesā iekārta piefiksē laiku, kas bijis nepieciešams, lai signāls atgrieztos atpakaļ pie antenas. No iegūtās laika informācijas jau tiek rēķināti grunts parametri un tiek sastādīts gala rezultāts. Par signāla atstarošanās iemeslu var kalpot dažādas formas un izmēru objekti, slāņu robežas gruntī vai citā pētāmajā vidē, vietas ar paaugstinātu vai samazinātu mitrumu, ieplaisājušas vai piesārņotas zonas – t.i. jebkuras vietas, kas no ietverošās vides atšķiras ar savām elektrofizikālajām īpašībām. Un visas šīs lietas parādās ģeoradarēšanas rezultātos. Izpētes laikā iegūtie dati tālāk jau tiek apstrādāti ar papildu programmatūru. Ne vienmēr objekti tiek atšķirti tikai pēc savām fizikālām īpašībām, bet arī salīdzinot informāciju par objekta formu, telpisko izvietojumu un komunikācijas plānu. Rezultātā tiek izveidota pazīmju karte, kurā ir iezīmētas visas intereses vietas.

Projektu īsteno Valmiermuižas kultūras biedrība, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Valmiermuižas alus darītava.

Plašākai informācijai: Valmiermuižas kultūras biedrība, , tālr. nr.: 27337798.