Valmieras novadā viesojas Higašikavas (Japāna) delegācija

Higašikavas delegācijas un Valmieras novada pašvaldības pārstāvju kopīgs foto

No 22. līdz 27. jūlijam Valmieras novadā sadarbības vizītē viesojas delegācija no Higašikavas pilsētas Japānā, Hokaido, kā arī Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda izpilddirektors Mansurs Bakhriddinovs (Mansur Bakhriddinov).

Viesošanās iesākās Valmieras novada pašvaldībā, kur pārrunātas Valmieras un Valmieras novada aktualitātes. Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, iepazīstināja ar Valmieras novadu kopumā – iespējas iegūt daudzlīmeņu un darba tirgus pieprasījumam atbilstošu izglītību, plašo un daudzveidīgo tradīcijās balstīto kultūras piedāvājumu, pieejamās profesionālā sporta un aktīva dzīvesveida iespējas. Tāpat viesus interesēja pašvaldības iniciatīvas mājokļu pieejamības veicināšanā, kā arī novada zaļā dzīves vide.

Delegācijai ir pievienojušies arī uzņēmējdarbības vides pārstāvji, tāpēc vizītes laikā pārrunāti Valmieras novadam aktuālie izaicinājumi uzņēmējdarbības veicināšanā, kā arī iespējas investīciju piesaistē, attīstītot ražošanu Valmieras Industriālajā parkā, kā arī Valmieras Rūpniecības un eksporta parkā. Viesi iepazīstināti ar Valmieras novada uzņēmumu starptautiski konkurētspējīgiem produktiem. Paredzēts, ka viesi klātienē apmeklēs arī lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību “VAKS”.

Šajā sadarbības vizītē kā viens no galvenajiem mērķiem ir iepazīt izglītības iespējas Valmieras novadā un rast jaunus sadarbības veidus. Viesi apmeklēs Vidzemes Augstskolu, Rūjienas pirmsskolas izglītības iestādi  “Vārpiņa”, Valmieras 2. vidusskolu un tās struktūrvienību, pirmsskolas izglītības iestādi “Varavīksne”, kā arī Rūjienas Tautskolu. Delegācija vizītes laikā apmeklēs arī Rūjienas apvienības pārvaldi, Rūjienas izstāžu zāli un Japānas istabu, radošo darbnīcu “Ziepju pērles”, rekonstruēto Valmieras teātra ēku, Valmieras pils ekspozīciju “de Woldemer”, Jāņa Daliņa stadionu, Zilākalna skatu torni, dabas un tehnoloģiju parku “URDA”, kā arī piedalīsies Valmieras pilsētas svētku gājienā “Valmiera lepojas”.

Valmieras novada pašvaldībai Higašikavas pilsēta ir nozīmīgs sadarbības partneris un ik gadu tiek organizēti dažādi pilsētu sadraudzības pasākumi, kā arī organizētas dažādas kopīgas aktivitātes izglītībā, kultūrā, sportā un uzņēmējdarbībā. Vizītes laikā Valmierā norisināsies Japānas diena. Tās ietvaros trešdien, 24. jūlijā, plkst. 16.00 kino “Gaisma” norisināsies Higašikavas pilsētas “KAMUI NO UTA” (KAMUI dziesmas) filmas pirmizrāde kopā ar delegāciju no Japānas (plašāk šeit). Atklās arī fotoizstādi “Higašikavas 4 sezonas”, kas no 25. jūlija līdz 8. augustam būs aplūkojama Valmieras integrētajā bibliotēkā. Pasākumu ar dalību pagodinās Japānas vēstnieks Latvijas Republikā Jasuši Takase (H. E. Mr Yasushi Takase).

Valmieras novada sadarbība ar Japānu aizsākās 2007. gadā, kad Rūjiena sāka veidot ciešākas saiknes ar Higašikavas pilsētu. Sadraudzības līgums starp Rūjienu un Higašikavu tika parakstīts 2008. gada 17. jūlijā Higašikavā. Pēc 2021. gada Administratīvi teritoriālās reformas Valmieras novads turpina attīstīt un stiprināt sadraudzības saites ar Higašikavu un Japānu kopumā, pievienojot tām arī ekonomikas dimensiju. 2022. gadā parakstīts Saprašanās memorands ar Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu.