Valmierā uzsāk ilgi plānoto un gaidīto Gaujas krasta promenādes īstenošanu

Gaujas krasta promenāde no Ziedu gravas līdz Gaujas ielai 7. Aero foto

Valmieras novada pašvaldība Gaujas krasta promenādes īstenošanu sāks Gaujas labajā krastā posmā no Ziedu gravas līdz Gaujas ielai 7. Projekta “Valmieras valstspilsētas Gaujas krasta promenāde” laikā plānots izveidot pirmo promenādes posmu.

“Atrašanās Gaujas krastos noteikti ir Valmieras pilsētvides viena no nozīmīgākajām priekšrocībām, kas ir nemainīga vērtība gadu simtiem.  Gaujas krastos sākās Valmieras attīstība. Te senatnē notika lielākā cilvēku rosība. Gauja bija tirdzniecības, satiksmes un sarunu epicentrs. Astoņu gadu simtu laikā Gaujas ekonomiskā un funkcionālā nozīme ir mazinājusies, taču mūsdienu urbānajā vietveidē krastmalas ar dažādiem pilsētplānošanas un īstenošanas paņēmieniem atkal kļūst pieejamākas cilvēkiem un atgūst rosību,” par Gaujas krasta labiekārtošanas nozīmi mūsdienu cilvēkiem stāsta Zanda Lapsa, Valmieras novada pašvaldības galvenā arhitekte.

Posmā no Ziedu gravas līdz Gaujas ielai 7 veidos jaunu, pilsētai nozīmīgu ainavu telpu ar daudzveidīgu un dzīvīgu publisko ārtelpu, kas plānota, respektējot Valmieras vēsturi, dabu un  pilsētas identitāti.

Projektā paredzēts izbūvēt gājēju un velobraucēju ceļu, skrējēju un nūjotāju taku, aprīkojot to ar energoefektīvu apgaismojumu un videonovērošanu, lai uzlabotu drošību. Izveidoto infrastruktūru papildinās ar atpūtas vietām, velostatīviem, soliņiem un atkritumu urnām. Uzstādīs arī velo remonta staciju un informatīvos stendus. Saglabājot Gaujas upes krastiem raksturīgos dabas elementus, paredzēti krūmu un lielu koku stādījumi, kas nodrošinātu novecojušo un bīstamo koku pakāpenisku nomaiņu. Tiks ievērotas arī vides pieejamības prasības, lai nodrošinātu Gaujas krasta promenādes pieejamību cilvēkiem ar kustību traucējumiem un vecākiem ar bērnu ratiņiem.

Jau pirms Valmieras 741. dzimšanas dienas ziedu uzraksts “Valmiera” atklājās atjaunotā veidolā. Ziedu stādījumi ataino Valmieras logo ar tās simbolu – izaugsmes medaļu, aicinot – lai Valmiera ir Tava sirdsvieta, Tavas četras debespuses, Tava māju sajūta, Tava izaugsme, vieta, ko mīlēt un ar ko lepoties.

Ņemot vērā teritorijas applūšanas riskus un lai nodrošinātu tās neapplūšanu mērenos plūdos, paredzēta esošo ceļu un taku pārbūve ar ievērojami augstākām augstuma atzīmēm, promenādes infrastruktūru paceļot vidēji par 1–1,5 metriem, stiprinot Gaujas upes krasta nogāzes ar zālienu un apstādījumiem. Lai novadītu lietus ūdeņus, teritorijas ceļi tiek plānoti ar kritumu uz zaļo zonu. Tāpat gar nogāzi pie deviņstāvu daudzdzīvokļu ēkām Gaujas ielas 9–13 posmā izbūvēs Gaujas krasta Plostnieku ielas atbalsta sienu.

Projekta Nr. 5.1.1.3/1/23/A/034 “Valmieras valstspilsētas Gaujas krasta promenāde” īstenošanai kopējās izmaksas ir 1 786 033,02 EUR, no tā attiecināmās izmaksas – 1 214 007,50 EUR. Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums – 485 603 EUR, pašvaldības līdzfinansējums – 728 404,50 EUR, ārpus projekta izmaksas – 572 025,52 EUR.