Valmiera nodod Latvijas Lielo pilsētu asociācijas prezidentūru Rīgai

Šodien, 17. jūlijā, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas biedru kopsapulcē Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, prezidējošās pilsētas pilnvaras nodeva valstspilsētai Rīgai, tās domes priekšsēdētājam Vilnim Ķirsim. Prezidējošās pilsētas prezidentūras maiņa notiek reizi gadā rotācijas kārtībā, un prezidentūras termiņš ir viens gads.

Atskatoties uz prezidentūras gadu, Jānis Baiks atzīst: “Pašvaldībām, tostarp valstspilsētām, bijuši dažādi izaicinājumi. Gan budžeta sabalansēšana un pieņemšana, gan situācijas, kurās  nav izprotams, kāpēc kavēts tās darbs un iespējas strādāt attīstības virzienā. Neskatoties uz izaicinājumiem, valstspilsētu vadītāji kopīgi asociācijā noformulējuši un prezentējuši arī Valsts prezidentam viedokli par dažādiem likumprojektiem, kā arī grozījumiem Pašvaldību likumā, tāpat šī gada laikā attīstības virzieni pārrunāti arī ar vairākiem ministriem. Kopīgi ar pašvaldību vadītājiem diskutēts arī par sasāpējušos jautājumu saistībā ar pedagogu algām un viņu darba slodzes sabalansēšanu.”

Prezidentūras gada laikā ir izdevies plašāk runāt par Latvijas Lielo pilsētu asociācijas lomu pašvaldību pārstāvošo nevalstisko organizāciju tīklojumā un uzsvērt, ka tā ir būtiska platforma, lai aizstāvētu visu valstspilsētu statusu stratēģiskā līmenī, izprotot un plašāk runājot par to nozīmi valsts ekonomiskās izaugsmes plānā salīdzinājumā ar citu līmeņu pašvaldībām, attiecīgi arī vērtējot iespējamos uzlabojumus un pieeju finansējuma modeļos, tostarp Eiropas Savienības līmenī.

Jānis Baiks akcentē: “Strādāt un intereses koordinēt kopīgiem spēkiem – ir arī viens no asociācijas pamatprincipiem. Jaunās Valstspilsētu darbības stratēģijas līdz 2027. gadam viens no galvenajiem mērķiem ir stiprināt vienotu valstspilsētu lomu, sadarbību reģionālā un nacionālā līmenī. Jaunizveidotajā stratēģijā identificēti trīs darbības virzieni: ekonomiskais, sociālais un vides. Mēs strādājam vienota mērķa labā kopējai pilsētu, novadu, valsts un Eiropas attīstībai un izaugsmei.”

Valmierai šāds gods izrādīts jau otro reizi, prezidējošā pilsēta tā bijusi no 2023. gada augusta līdz 2024. gada jūlijam un no 2011. gada jūlija līdz 2012. jūnijam.

Foto: Rīgas valstspilsētas pašvaldība.