Viesnīcas “Wolmar” konferenču zālē 16. jūlijā notika Valmieras novada fonda rīkots pasākums – Ukraine-Vidzeme.lv tīmekļvietnes atvēršana un lekcija par dezinformāciju un kognitīvo drošību, lai ierobežotu Krievijas īstenotās dezinformācijas darbības.

Valmieras novada fonds sadarbībā ar Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štābu šīs nedēļas sākumā rīkoja pasākumu, uz kuru tika ielūgti ne tikai zemessargi no Valmieras, bet arī vairāku nevalstisko organizāciju pārstāvji no Valmieras, Vidzemes un arī no Rīgas, kā arī vairāku Vidzemes novadu pašvaldību pārstāvji. Tāpat pasākumā piedalījās ukraiņi, kuri uz laiku par savām mājām sauc Latviju. Kopumā pasākumu apmeklēja vairāk nekā 60 dalībnieki.

Viens no mērķiem bija informēt par dažādām aktivitātēm, kas sniedz atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem Latvijā, Vidzemē, tai skaitā oficiāli paziņojot https://ukraine-vidzeme.lv/ tīmekļvietni par atklātu. Tā ir palīdzības platforma Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri šobrīd dzīvo Vidzemē. Tīmekļvietnē atrodama gan pamatinformācija, ko iesākt un kāds atbalsts tiek sniegts, tikko ierodoties Latvijā, gan arī aktuālā informācija, piemēram, kultūras pasākumi, izglītojošas nodarbības, psiholoģiskā atbalsta iespējas, darba vakances un informācija par latviešu valodas apguvi, – viss, lai ukraiņiem būtu vieglāk integrēties Latvijā. Platforma izveidota Sabiedrības integrācijas fonda atbalstītā projekta “Palīdzības platforma Ukrainas civiliedzīvotājiem Vidzemē” ietvaros, un tās aktualitātēm var sekot līdzi arī Facebook lapā un Instagram kontā.

Pasākuma laikā sarunai tiešsaistē pievienoties tika aicināts arī Ukrainas militārās vienības pārstāvis. Atgādinām, ka Valmieras novadā tiek vākti ziedojumi automašīnas un dronu iegādei Ukrainas armijas atbalstam. Līdz šim iedzīvotāji atbalstījuši šo iniciatīvu, ziedojot vairāk nekā 3000 EUR. Šīs akcijas iniciatori un partneri – Valmieras novada pašvaldība, Valmieras novada fonds, biedrība “Valmiera Attīstības aģentūra” un Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas pārstāvniecība Latvijas Republikā – apvienojās šī gada sākumā, lai Ukrainai sniegtu atbalstu Krievijas sāktā pilna apmēra agresijas karā pret Ukrainu.

Ziedojumu iespējams pārskaitīt:

Valmieras novada fonds
Garā iela 10
Valmiera LV-4201
Reģistrācijas nr.: 40008093066
LV09HABA0551022993220
Mērķis: Atbalsts Ukrainai

Jau otro reizi bija iespēja noklausīties lekciju, ko sniedza Ukrainas bruņoto spēku pārstāvis, skaidrojot, kādas metodes izmanto Krievija, īstenojot informācijas karu, un kādu kaitējumu tas nodara. Kā piemēri tika minēti dažādi sakaru noklausīšanās veidi, kara video spēļu uzbūve, kas ļauj identificēt dažādus objektus ar mērķi tos iznīcināt. Tāpat tika stāstīts par metodēm, ar kurām tiek uzturēta Ukrainas militāro spēku morālā un psiholoģiskā stabilitāte un tika uzsvērts šo metožu nozīmīgums. Klātesošie uzzināja par Krievijas īstenoto propagandu, kas vērsta pret Ukrainu, Eiropas Savienību, ASV.

Pasākums tika rīkots Kultūras ministrijas atbalstītā projekta “Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru sadarbības attīstības un mazākumtautību nevalstisko organizāciju līdzdalības veicināšanas jomā Vidzemes reģionā 2023.–2024. gadā” ietvaros.

Ziņu sagatavoja:
Patricija Siliņa,