Šovasar Vidzemes slimnīcā atkal bija sastopami topošie mediķi – Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes 10 studenti pēc 3. kursa izgāja māsu jeb klīniskās aprūpes praksi, praksē strādāja 30 māsas no RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas, Latvijas Universitātes (LU) Rīgas Medicīnas koledžas, LU Rīgas 1. Medicīnas koledžas, LU un RSU, un četras vecmātes no RSU un LU. Savukārt no 30. augusta Vidzemes slimnīcā praksi uzsāks vairāk par 20 RSU 6. kursa studentiem, lai strādātu stacionāra nodaļās.
Vidzeme slimnīca kā vasaras prakses vieta topošo ārstu vidē esot pievilcīgs un gribēts objekts – to gadu no gada atzīst uzrunātie praktikanti. Te viņiem ļaujot daudz ko pašiem darīt, personāls esot atsaucīgs, draudzīgs un pacietīgs un palīdzot studentiem patiešām kaut ko iemācīties.
Katrīna Elīna Bērziņa un Sanda Putniņa ir divas no desmit topošajiem ārstiem, kas pa nedēļai iepazina māsas darbu terapijas un ķirurģijas nodaļās. Katrīna Elīna ir mārupiete. Ar grupas biedrenēm izlēmušas, ka vasaras praksē nepaliks Rīgā, bet dosies “uz laukiem”. Pasniedzēji pat ieteikuši – ja gribat ko vairāk iemācīties, brauciet uz reģionālajām slimnīcām. Par Vidzemes slimnīcu līdz tam dzirdējusi tikai labas atsauksmes un tagad, praksi noslēdzot, savu izvēli nenožēlo. Viņa padalījās iespaidos par veiksmīgo prakses norisi, labajiem darba apstākļiem un iespēju iegūt jaunas zināšanas un pieredzi.
Pirmajā nedēļā, kas pavadīta ķirurģijas nodaļā, studente vēl jutusies nedroši, taču nodaļas māsu atsaucība un atbalsts palīdzējis ātri iejusties. “Ja gribu kaut ko iemācīties”, atzīst praktikante, “pašai jābūt aktīvai un jāprasa darbiņš, jo māsiņas ir gatavas palīdzēt. Man visu laiku piedāvāja kaut ko darīt – likt kaniles, sagatavot un mainīt sistēmas, piedalīties operēto pacientu pārsiešanā. Iespēja pašai praktiski darboties ir liels ieguvums.” Ārpus prakses programmas izdevies mērīt cukura līmeni pacientiem, kuriem jālieto insulīns. Otrajā nedēļā, esot praksē terapijas nodaļā, ļoti patikusi iespēja parunāties ar pacientiem. Trīs kundzītes lūgušas studenti palīdzēt uzrakstīt publicēšanai atsauksmi par personāla iejūtīgo un labvēlīgo attieksmi un sirsnību pret pacientiem. Tādu arī pati ievērojusi, kaut vai redzot, kā darbiniece sēdējusi pie tantītes, viņu mierinot un drošinot pirms pārvešanas uz pansionātu. Praktikante arī palepojas, ka viņai uzticēts pavadīt pacientu uz izmeklējumu Rīgā, pieskatīt, palīdzēt sakārtot dokumentus un pārvest atpakaļ uz Valmieru.
Valmierietes Sandas ceļš uz ārsta profesiju sācies ar farmaceita asistenta amatu. Tad arī sapratusi, ka nevēlas visu mūžu stāvēt aptiekā aiz letes un izsniegt zāles, bet gribas vairāk “īsto” medicīnu, aktīvāku un dinamiskāku darbdienu. Šobrīd intereses sliecoties uz gastroenteroloģijas specialitāti, kas ietver gan ķirurģiskas manipulācijas, gan medikamentu izvēli. Sanda ir ļoti apmierināta ar prakses norisi – īpaši pēc studiju gada, kas teju viss pavadīts attālināti, pie datora, nesatiekot grupas biedrus. Morāli tas bijis grūts laiks, līdz pat bezcerības sajūtai. Praksē darbojusies ar prieku un īpaši ķirurģijas nodaļā brīžam sajutusies, ka te jau strādā, jo viss notiek pa īstam – pacientu aprūpe, māsu uzticēšanās, injekciju veikšana pacientiem, ne vairs mācību injekcijas speciālā švammē, “sistēmu” likšana, zāļu devu sagatavošana, vairākkārtīgi pārbaudot, vai devas un tilpumi pareizi salikti.
Terapijas nodaļas 1 virsmāsa Sanita Groskopfa, vaicāta par studentu iesaistīšanos nodaļas darbā, atzīst, ka visi desmit praktikanti bijuši motivēti, ieinteresēti procesos, aktīvi darbojušies, uzdevuši daudz, daudz jautājumu un palīdzējuši personālam. “Jebkuru no šiem studentiem”, vērtē virsmāsa S. Groskopfa, “nākotnē labprāt redzētu kā kolēģi mūsu komandā.” Kāda no praktikantēm atvadoties jau apsolījusi nākt darbā uz Vidzemes slimnīcu – kā viņai te viss paticis…
Taču Vidzemes slimnīca ne tikai apmāca praktikantus, bet arī mērķtiecīgi turpina jauno speciālistu piesaisti. Ir noslēgti līgumi ar 28 rezidentiem, kas apgūst dažādas ārstniecības specialitātes. “Septembrī”, stāsta ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa, “pieci no viņiem beigs rezidentūru un turpinās darbu kā pilntiesīgi ārsti, palīdzot uzlabot speciālistu pieejamību un nodrošinot ārstu paaudžu nomaiņu. Šobrīd uz jauno mācību gadu slēdzam līgumus vēl ar astoņiem rezidentiem ļoti pieprasītās specialitātēs – anesteziologs reanimatologs, gastroenterologs, internists, neirologs, ginekologs, neatliekamās palīdzības ārsts un pediatrs”.
Attēlā (no kreisās): Sanda Putniņa, Katrīna Elīna Bērziņa un Sanita Groskopfa brīdi pirms prakses noslēguma.
Informāciju sagatavoja: Benita Brila, Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste