Top jauns dabas aizsardzības plāns dabas liegumam “Burtnieku ezera pļavas”

Burtnieks

Dabas liegums “Burtnieku ezera pļavas” izveidots 2004. gadā un tā aizsardzības un apsaimniekošanas plāns bija spēkā līdz 2015. gadam. Valmieras novada pašvaldība sadarbībā ar  Latvijas Vides aizsardzības fondu, Dabas aizsardzības pārvaldi un Latvijas Universitāti 2023. gada nogalē uzsāka jauna dabas aizsardzības plāna izstrādi laika posmam no 2025. līdz 2037. gadam.  

Šī gada 4. janvārī Burtniekos notika informatīva sanāksme par dabas aizsardzības plāna izstrādes uzsākšanu, kurā aktīvi piedalījās un izvērsa diskusiju zemju īpašnieki, un iezīmēja iespējamās problēmas teritorijas apsaimniekošanai nākotnē.

Šobrīd sertificētie dabas eksperti aktīvi apseko 432 ha plašo dabas lieguma teritoriju, lai iegūtu zināšanas par dabas daudzveidību, salīdzinātu ar vēsturiskiem dabas datiem un iezīmētu ceļus un veidus, kā apsaimniekot teritoriju turpmākos 12 gadus.

Kā zināms, šī ir Natura 2000 teritorija, un līdz ar to bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai ir jāatbilst ES standartiem un ieteikumiem. Atbilstoši nesen notikušās “Dabas skaitīšanas” rezultātiem, šajā dabas liegumā ir sastopami astoņi biotopu jeb dzīvotņu veidi, kuru saglabāšana ir svarīga visai Eiropas Savienībai. No tiem vislielāko platību aizņem palieņu zālāji, nelielā platībā sastopamas arī sugām bagātas ganības un ganītas pļavas, kā arī eitrofas augsto lakstaugu audzes. Samērā lielu teritoriju liegumā aizņem arī eitrofā Burtnieka ezera piekrastes daļa, kur veidojas plaša iegrimušo ūdensaugu un peldaugu josla.

Vēl no īpaši vērtīgiem Eiropas Savienības nozīmes biotopiem teritorijā ir sastopamas upju straujteces un dabiski upju posmi, nogāžu un gravu meži, kā arī smilšakmens atsegumi. No Eiropas Savienības nozīmes putnu sugām palieņu pļavās ir sastopamas griežu un ķikutu populācijas. Arī applūstošās palieņu pļavas pieder mitrājiem, ko Latvijas Dabas fonds šogad ir nominējis par gada dzīvotni. Janvārī tiekoties ar Burtnieku pagasta iedzīvotājiem, viņi atzīmēja, ka pavasarī viss gaiss skan no simtiem pārlidojošo un palienēs apmetušos putnu balsīm.

Dabas aizsardzības pārvalde kā vienu no darba uzdevumiem jaunā dabas aizsardzības plāna izstrādei izvirzīja liegumam piegulošās Silzemnieku poldera daļas (skat. kartoshēmu) apsekošanu un izpēti, lai to izvērtētu no sugu un dzīvotņu daudzveidības viedokļa kā potenciālu dabas lieguma teritoriju. Šī poldera daļa pamatā tiek apsaimniekota kā daudzgadīgie zālāji. Tagad jāsagaida rudens puse, lai varētu iepazīties ar sugu, biotopu un hidroloģijas ekspertu iegūtajiem datiem un secinājumiem.

Dabas liegums “Burtnieku ezera pļavas” ir īpaši nozīmīgs, vērtējot tieši zālāju dzīvotņu niecīgās platības. Ja 20. gadsimta sākumā dabiskie zālāji klājuši apmēram 30 % Latvijas teritorijas, tad tagad – mazāk par vienu procentu. Tiek meklētas iespējas palielināt atbalsta maksājumus par bioloģiski vērtīgo zālāju apsaimniekošanu, kā arī rast iespēju samaksāt arī par potenciāli bioloģiski vērtīgo zālāju apsaimniekošanu. Tas būtu nozīmīgs atbalsts zālāju apsaimniekotājiem.

Burtnieka ezers kā 4. lielākais Latvijas ezers ir izcili nozīmīgs kā tūrisma un rekreācijas objekts tagad un īpaši nākotnē. Tāpēc dabas aizsardzības plāna izstrādes laikā ir jāapzina, jāizvērtē un jāiestrādā plānā tūrisma attīstībai piemērotas vietas. Lielākā daļa zemes dabas liegumā ir privātā īpašumā. Tādēļ būtu ļoti vērtīgi zināt zemes īpašnieku un apsaimniekotāju viedokļus gan par attīstības iecerēm, gan nepieciešamo apsaimniekošanu dabas liegumā. Lūgums sniegt atbildes dabas aizsardzības plāna izstrādātājiem (Elmīra Boikova, tel. 26186712, ) uz sekojošiem jautājumiem:

  • Kuras Jūsu ieceres būtu nepieciešams izvērtēt, lai iespēju robežās iestrādātu dabas aizsardzības plānā (piemēram, saistībā ar zālāju un mežu apsaimniekošanu, piekļuvi ezeram, dabas taku veidošanu u.c.)?
  • Vai Jūs piekrītat dabas takas maršrutam, kas skartu Jūsu īpašumu, kāds labiekārtojums takai būtu vajadzīgs/pieļaujams?

Būsim pateicīgi arī par citiem priekšlikumiem un jautājumiem!

Ar projekta vadošo zālāju ekpertu Uvi Suško iepējams sazināties, rakstot uz e-pastu

Dabas lieguma potenciālā paplašinājuma kartoshēma:

Dr. biol. Elmīra Boikova

Dabas lieguma “Burtnieku ezera pļavas” dabas aizsardzības plāna izstrādes vadītāja