Strenču pamatskola ir viena no sešām Latvijas skolām, kas piedalīsies projektā “Mākslinieks ir klātesošs. Mākslinieku rezidences skolās”. Šī gada pavasarī mākslinieki Artūrs Punte un Maksims Šenteļevs viesosies skolā, palīdzot iepazīt laikmetīgo mākslu. Plānots, ka vasarā visi projektā iesaistītie skolēni satiksies piecu dienu nometnē Valmierā.
Mākslas rezidences skolās ir inovatīva prakse Latvijā, septiņiem Latvijas māksliniekiem 1–3 mēnešus pavadot dažādās Latvijas skolās, taču starptautiski to īsteno vairākas organizācijas.
Projektā piedalās mākslinieki Kristīne Brīniņa, Vika Eksta, Gundega Evelone, Anda Lāce, Eva Vēvere, Artūrs Punte un Maksims Šenteļevs, pavadot ilgāku laiku dažādās Latvijas skolās. Lai veicinātu izpratni par laikmetīgo mākslu, dalībnieki attīstīs izpētē un savstarpējā sadarbībā balstītas idejas, kas rezultēsies kolektīvos laikmetīgās mākslas darbos. Tie būs apskatāmi starptautiskajā laikmetīgās mākslas festivālā “Survival Kit 14”.
Jau pagājušā gada novembrī Latvijas mākslinieki kopā ar mākslinieku kolektīvu Tenthaus no Oslo (Norvēģija) piedalījās mentoringa programmā, gūstot pieredzi un praktiskus ieteikumus, kā strādāt ar skolēniem un pedagogiem ilgtermiņā. Apgūtais tiks apkopots, veidojot saturu laikmetīgās mākslas iepazīšanai un integrēšanai mācību stundās, programmā piedaloties arī pedagogiem.
Mākslas darbu tēmas, to sociālā problemātika tiks izvēlēta kopā ar bērniem un jauniešiem, sasaistot ar skolas, vietas vēsturi, novadpētniecību. Projekta laikā ir ieplānots gan lekciju cikls laikmetīgās mākslas iepazīšanai pedagogiem, gan tiks izdots praktisks ceļvedis skolotājiem, kā laikmetīgo mākslu un neformālās izglītības metodes izmantot skolu programmās.
Ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstu Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs kopā ar Norvēģijas mākslinieku kolektīvu Tenthaus 2022. gada novembrī uzsāka projektu “Mākslinieks ir klātesošs. Mākslinieku rezidences skolās”. Projekta mērķis ir kultūras un mākslas norišu veidošana, uzlabojot profesionālās laikmetīgās mākslas un kultūras pieejamību skolēniem 6–18 gadu vecumā. Rezidenču programmas mērķis ir padarīt to par dzīvotspējīgu formātu arī nākotnē, šāda veida rezidences Latvijā veidojot katru gadu, aicinot gan māksliniekus pieteikt savu kandidatūru, gan skolas pieteikties šo iespēju izmantot.
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs ir lielākā laikmetīgās mākslas organizācija Latvijā, kas mērķtiecīgi īsteno laikmetīgās mākslas izglītības programmas un ik gadu veido izstādes Latvijā un ārvalstīs.
Foto: Kristīne Madjare