Šodien, 29.jūlijā, ar Bērnu un jauniešu teātra institūta atklāšanu, radošajām kustību darbnīcām un citām norisēm sākas Valmieras vasaras teātra festivāla nedēļa. Festivāla oficiālā atklāšana notiks 2.augustā, un trīs dienu garumā gaidāmas astoņas pirmizrādes dažādos spēles laukumos pilsētā un ārpus tās robežām.
Festivāla galvenā tēma – DZĪVĪBA, kas tiks skatīta no dažādām pusēm: izrāžu kontekstā – dzimšana, dzīve, dzīvības cena indivīda, valsts, cilvēces šķērsgriezumā, bet festivālā kopumā – teātra kā dzīvās mākslas satikšanās ar skatītāju tuvplānā. Pamatā šī gada programma – pieaugušo auditorijai, bet bērniem un ģimenēm – trīs pagājušā gadā tapušie jaundarbi.
Festivāla iestudējumus šogad veidos gan mākslinieki, kuriem satikšanās ar festivālu būs pirmoreiz – režisore Iveta Pole, igauņu laikmetīgā teātra māksliniece Neti Nīganena /Netti Nüganen/, komponists Edgars Mākens -, gan tādi, kuri festivālā iestudējuši arī iepriekš – režisori Valters Sīlis, Mārtiņš Eihe, Elmārs Seņkovs, Matīss Budovskis. Sadarbībā ar Latvijas Jaunā teātra institūtu un starptautisko platformu “Magic Carpets”, savukārt Sedā notiek radošā rezidence, kuras laikā kopā ar vietējo iedzīvotāju kopienu top kolektīva izrāde.
Paralēli izrāžu programmai visu festivāla nedēļas nogali būs atvērts arī Festivāla centrs sarunu un deju klubā “Uguntiņa” – pulcēšanās vieta apmeklētājiem un māksliniekiem – topošajā laikmetīgās mākslas telpā “Kurtuve”. Valmiermuižā notiks Bērnu un jauniešu teātra institūta apmācības jaunajiem nozares profesionāļiem, bet Valmieras pilsētvidē visu nedēļu savas idejas festivāla tēmas kontekstā realizēs Starptautiskā īslaicīgās arhitektūras un pilsētvides dizaina vasaras skolas “Festival’and”.
Festivāla jaundarbi
Karš Ukrainā ilgst jau vairāk nekā divus gadus. Šai tēma pieskarsies arī divi festivāla režisori – dokumentālu izrādi par to, kāda ir ikdiena kara laikā Valmieras izmēra pilsētā Ukrainā, izrādē “Ik dienas” iestudē Valters Sīlis kopā ar latviešu un ukraiņu aktieriem. Šī izrāde uzreiz pēc festivāla viesosies arī Latgalē – 5.augustā Rēzeknē un 6.augustā Daugavpilī. Režisors Mārtiņš Eihe kopā ar Valmieras teātra aktieriem veido izrādi “Izdzīvošanas piezīmes” pēc divu sieviešu dienasgrāmatām, kurās tiek aprakstīta viņu pieredze kara apstākļos, kad sievietes cilvēcība, brīvā griba, pašcieņa un dzīvība kļūst par trofeju, kura bez minstināšanās tiek sagrābta. Šī izrāde top Valmieras teātra jaunās sezonas repertuāra ietvaros un būs skatāma Apaļajā zālē, sākot no septembra.
Izrādi par dzīvības rašanās fenomenu, cenšoties iedziļināties šajā delikātajā procesā un aplūkojot, ko nozīmē kļūt par vecākiem, piedāvās režisore Iveta Pole kopā ar radošo komandu izrādē “Daudz laimes dzimšanas dienā”.
Režisors Matīss Budovskis izrādē “Šķirsts” rosinās domāt par to, kas šodien nosaka cilvēka vērtību. Tā būs filozofiska traģikomēdija, kurā Noasam atkal nākas izšķirties, kas būs izredzētie, kuriem tiks atvēlētas vietas šķirstā. Šoreiz Noass izlēmis rīkoties pragmatiskāk un pārdošanā izlicis biļetes ierobežotā skaitā.
Vizuālā teātra estētikā veidotu izrādi “Smieklīgais kalns”, kas norisināsies distopiskā vidē un pētīs vietas izjūtas zudumu, iestudē viena no spilgtākajām jaunās paaudzes igauņu māksliniecēm Neti Nīganena /Netti Nüganen/. Akcentējot dzīvu skaņu un nemitīgi mainīgu scenogrāfiju, māksliniece aicinās festivāla publiku piedalīties jaunradītā ceļotāja pasaulē.
Jaunība un tās daudzās šķautnes būs Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas 4. kursa studentu un viņu kursa vadītāja, režisora Elmāra Seņkova darbs “Kristāla bērni”. Tie būs dažādi stāsti, pieredzes un pārdzīvojumi, kuri sublimēsies viņu pašu radītā telpā.
Par jaunību mūzikas un dzejas valodā runās arī komponists Edgars Mākens kopā ar radošo komandu lasījumā / koncertā “Jaunība”, kurā skanēs gan dziesmas neliela ansambļa izpildījumā, gan citi latviešu mūsdienu dzejas daiļrades paraugi Agneses Budovskas izpildījumā.
Sadarbībā ar Latvijas Jaunā teātra institūtu un starptautisko platformu “Magic Carpets” festivālā pirmizrādi piedzīvos portugāļu vizuālā un teātra mākslinieka Maksa Fernandesa /Max Fernandes/ un latviešu dramaturģes Elzas Martas Ružas veidota un īpašvietai veltīta izrāde Sedā kopā ar vietējo iedzīvotāju kopienu “Kaimiņš no dzeltenās mājas” (Stāsti no Sedas).
Savu programmu piedāvās arī Festivāla sarunu un deju klubs “Uguntiņa” – festivāla atklāšanas vakarā tur notiks koncertizrāde “Atkapusvētki”, ko izveidojuši jaunie skatuves mākslas profesionāļi, kā arī dejas kopā ar DJ Elīnu Valdmani. Sestdienas vakara programmā – Sergejs Timofejevs (tekstgrupa “Orbīta”).
Bērniem kopā ar ģimeni šogad festivālā būs iespēja noskatīties trīs darbus, kas pirmizrādes piedzīvoja pagājušā gadā. Iestudējums pašiem mazākajiem skatītājiem, sākot no divu gadu vecuma – vizuāli skanīga, figurāli figūrīga izrāde bērniem ar triku elementiem “Figūras”, ko iestudējusi Liena Šmukste.
Sākumskolas vecuma bērniem sadarbībā ar Latvijas Leļļu teātri – izrāde “Skolotājas” Edgara Kaufelda režijā, kā arī brīvlaika izrāde par pamatskolas dzīvi “Briesmīgi priecīgas lietas”, ko iestudējis Matīss Budovskis.
Plašāka informācija pieejama valmierasfestivals.lv un mobilly.lv. Valmieras vasaras teātra festivālu nu jau devīto gadu rīko Valmieras teātris sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību un atbalstītājiem – Valsts kultūrkapitāla fondu, British Council Latvia, Valmiermuižas alus darītavu, “Valmieras ūdens”, Vidzemes slimnīcu, Bitus, Tehauto, ZAAO un citiem uzņēmumiem, kā arī Valmieras skolām – Valmieras Valsts ģimnāziju, Valmieras 5.vidusskolu, Valmieras sākumskolu.
Šī gada festivāla izrāžu vizuālā tēla autore: Inga Siliņa.