Pieejami bezmaksas resursi par aprites ekonomiku un to principu ieviešanu radošajā darbā

Interreg Baltijas jūras reģiona 2021.-2027. gadam programmas projekta “Circular spaces” ietvaros izstrādāti risinājumi, kas noderīgi radošo industriju pārstāvjiem, meikeriem* un uzņēmējiem. Izstrādātie risinājumi ir par aprites ekonomiku un tās principu ieviešanu jaunu produktu izstrādē, kā arī ilgtspējīgu un pārdomātu materiālu izmantošanu.

Viens no pieejamajiem risinājumiem ir visaptveroša izglītības programma par aprites ekonomiku, un tā ietver deviņas savstarpēji papildinošas tēmas. Programma ir izstrādāta tā, lai lietotājiem sniegtu zināšanas un prasmes, kas nepieciešamas, lai efektīvi īstenotu ilgtspējīgu praksi savā radošajā darbā. Katrs modulis sastāv no metodiskajām piezīmēm, kas kalpo kā vadlīnijas pasniedzējiem, un prezentācijas, kuras iespējams pielāgot apmācību grupas vajadzībām.

Izglītības programmā ietvertās tēmas:

  1. Aprites ekonomika un ilgtspēja – izpratne par aprites ekonomikas pamatjēdzieniem.
  2. Atkritumi kā resurss – stratēģijas, kā efektīvi pielāgot un atkārtoti izmantot materiālus.
  3. Apritīgas vērtības ķēdes, ekosistēmas un cilvēki – sadarbība un ieinteresēto personu iesaistīšana aprites ekonomikas jautājumos.
  4. Apritīgi uzņēmējdarbības modeļi – kā izveidot finansiāli noturīgus aprites uzņēmumus.
  5. Aprites cikla domāšana un ekoloģiskā pēda – ietekmes uz vidi mērīšana un samazināšana.
  6. Dizaina domāšana aprites produktiem – inovatīvu dizaina stratēģiju piemērošana ilgtspējai.
  7. Atkārtota izmantošana, labošana, pārstrāde – materiālu un produktu kalpošanas laika pagarināšana.
  8. Aprites ekonomikas pieejas integrēšana ikdienas darba dzīvē – praktiski ieteikumi privātpersonām un uzņēmumiem.
  9. Aprites ekonomikas politikas stratēģijas Baltijas jūras reģionā – reģionālās un starptautiskās programmas, kas atbalsta aprites iniciatīvas.

Izglītības programma ir pieejama bez maksas, tā atrodama Valmieras novada pašvaldības tīmekļvietnē, sadaļā “Pašvaldība” – “Projekti” – “Circular spaces”.

Koprades darbnīcām pieejamas vadlīnijas “Ceļā uz apritīgu koprades darbnīcu”. Ceļvedis izstrādāts ar mērķi sniegt koprades darbnīcu pārstāvjiem praktiskus ieteikumus pārejā uz aprites ekonomikas principiem. Vadlīnijās ir detalizēti izklāstīti desmit aspekti, kas jāņem vērā, pielāgojot koprades telpas. Katrs no šiem aspektiem ietver darbību soļus, kā arī noderīgus rīkus.

Vadlīnijas ir pieejamas bez maksas, tās atrodamas Valmiera novada pašvaldības tīmekļvietnē, sadaļā “Pašvaldība” – “Projekti” – “Circular spaces”.

Koprades darbnīcām, meikeriem, māksliniekiem un dizaineriem ir pieejama platforma, digitāls aprites ekonomikas sadarbības rīks makertech.com, kas lietotājiem nodrošina platformu, lai veidotu savstarpēju kontaktu tīklu. Rīkā ir pieejams:

  • apritīguma brieduma tests, kas sniedz iespēju lietotājiem izvērtēt savu pašreizējo zināšanu līmeni aprites ekonomikas jautājumos;
  • izglītības programma par aprites ekonomiku;
  • vadlīnijas “Ceļā uz apritīgu koprades darbnīcu”;
  • produktu publicēšanas funkcija;
  • produktu apritīguma marķējums, kas sniedz iespēju lietotājiem pievienot marķējumu produktu publicēšanas brīdī;
  • forums, kurā diskutēt un dalīties pieredzē par aprites ekonomiku.

Rīks pieejams vietnē makertech.com.

Projekta ietvaros piecas koprades darbnīcas Baltijas jūras reģionā tika pārveidotas par apritīgām koprades darbnīcām, iekļaujot dažādus aprites ekonomikas principus, tajā skaitā iegādājoties jaunas iekārtas, nodrošinot dažādus materiālus, materiālu aprites skapi un citas funkcijas, kā arī apmācot meikerus un darbnīcu pārstāvjus, lai darbnīcās radītie produkti būtu veidoti, balstoties aprites ekonomikas principos un pamatvērtībās. Latvijā pārveidotas ir divas koprades darbnīcās Ventspilī un Valmierā. Tāpat apritīgās koprades darbnīcas tagad ir arī Lukenvaldē, Vācijā, Kopenhāgenā, Dānijā, un Stavangerā, Norvēģijā.

Visi izstrādātie risinājumi un rīki pieejami tikai angļu valodā.

*Kas ir meikeris? Persona vai uzņēmējs, kurš izgatavo produktus vai citus priekšmetus. Meikeri nereti savu darbību īsteno koprades telpās vai līdzīgās vietās.

Risinājumi izstrādāti un līdzfinansēti Interreg Baltijas jūras reģiona 2021.-2027. gadam programmas projekta “Circular spaces” ietvaros. Plašāk par projektu interreg-baltic.eu/project/circular-spaces/.