Novads / Vaidavas pagasts

Vaidavas pagasts

Vaidavas pagasts

Platība: 71,9 km2

Iedzīvotāju skaits: 945 (Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati uz 01.01.2021.)

Vēsturiskā izcelsme

Vaidavas pagasts izveidots 1894. gadā, apvienojot Podzēnu, Veļķu, Briņķu un Vaidavas pagastu. Teritorijas ap Vaidavas ezeru un Gauju pie Sietiņieža ir ainaviski pievilcīgas, tāpēc tās piesaista tūristu interesi. Ciema centrā pie Vaidavas ezera ir iecienīta peldvieta ar brīvdabas estrādi, telšu laukumiem un ugunskuru vietām. Jaunu elpu Vaidavas ezermalai piešķīrusi Valmiermuižas vasarnīca Vaidavā un aktīvās atpūtas centra “Eži” vasaras filiāle “Vaidaveži”, kas piedāvā izbraucienus ar SUP dēļiem un laivām. Ar pašvaldības atbalstu par tradīciju kļuvusi sadarbībā ar Valmiermuižas vasarnīcu organizētie brīvdabas koncerti, kas pulcē klausītājus no tuvākām un tālākām Latvijas vietām. 2020. gadā norisinājās pirmais koncerts uz Vaidavas ezera – grupas “The Sound Poets” muzikālo daiļradi bija iespējams klausīties, sēžot laivās, katamarānos, uz SUP dēļiem. Netālu no Vaidavas ezermalas izveidots disku golfa laukums.

Apskates objekti

  • Vaidavas ezera 22 m stāvajā ziemeļaustrumu krastā, Gaujas nacionālā parka lieguma zonā atrodas Vaidavas pilskalns, kas vienlaikus ar Kocēnu pagastā esošo Cimpēnu pilskalnu bijuši vieni no kādreizējā Imeras novada centriem. Arheoloģiskajos izrakumos atrastie koka ēku fragmenti, rotaslietas un trauku lauskas liecina, ka ļaudis te dzīvojuši jau pirms 13. gadsimta. Netālu no ieejas pilskalnā aptuveni 30 akmeņu lielā laukā atrodas dobumakmens. Iespējams, Vaidavas pilskalnā vai tā tuvumā atradies “velna mājoklis” – sena kulta vieta. Šo uzskatu varētu apstiprināt Briņķu silā akmeņu klājienā atrastais dobumakmens, svētavots un pilskalnā tradicionāli svinētais Līgo vakars. Vaidavas pagastā ir divas lapegļu alejas, kas iekļautas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā – Podzēnu lapegļu aleja, kas ir garākā šāda veida aleja Latvijā, un Palmēnu lapegļu aleja.
  • Vaidavas pagastā atrodas lielākais balto smilšakmeņu atsegums Latvijā un Baltijā – Sietiņiezis, valsts nozīmes aizsargājams dabas piemineklis – Zviedru priede.
  • Šajā pagastā top arī populārā Vaidavas keramika, izmantojot Latvijas sarkano mālu.
  • Vaidavas pagastā darbojas Vaidavas kultūras un amatniecības centrs ar skatītāju zāli (350 vietas), bibliotēka, Ziemeļvidzemes pamatskola, mūsdienīga sporta zāle, kas piemērota tenisa spēlēšanai, feldšeru punkts un pārtikas veikals “Jancis”.
  • Jau izsenis Vaidavas pagastā aktīvi darbojušies amatnieki, “Lejas Bregžu” sētā apskatāma seno krēslu ekpozīcija, “Meldros” ir lauku sēta senlietu un lauksaimniecības tehnikas muzejs ar bagātu eksponātu klāstu.

Uzņēmējdarbība

Lielākie uzņēmumi pagastā ir SIA “Vaidava Ceramics”, SIA “Dabas auglis” (augļu, ogu pārstrāde), Z/S “Zīvāni”, Z/S “Tūtes”, Z/S “Stoķi 2”, Z/S “Stoķi 1”, Z/S “Virši”, Z/S “Sietiņi” (augkopība un lopkopība), Z/S “Elzes” (augkopība). Viesmīlības nozarē darbojas viesu nams “Denderi”, pirts “Leimaņi”, brīvdienu māja “Meldri”.

Kopš 1982. gada ik gadu norisinās 11,7 km garais skrējiens „Apkārt Vaidavas ezeram”, kā arī aktīvā dzīvesveida atbalstītāji piedalās Vaidavas triatlona sacensībās. 2011. gadā darbību sāka “Vaidavas novusa klubs”, kas regulāri organizē vietējā un reģiona mēroga novusa sacensības, kā arī piedalās Latvijas čempionātā gan bērnu un jauniešu, gan pieaugušo grupās.