Platība: 18 729 ha
Iedzīvotāju skaits: 1327
Burtnieku pagasts robežojas ar Vecates, Matīšu, Valmieras, Rencēnu, Jeru, Bērzaines un Kocēnu pagastiem.
Ģeogrāfiskais novietojums
Administratīvais centrs: Burtnieki
Lielākās apdzīvotās vietas: Andruves, Briedes, Briedupes, Burtnieki, Kapteines, Krūzes, Kunģēļi, Mežvidi, Penči, Pidriķis, Šalkas, Taubes, Zvārtes.
Ar ko īpašu izceļas un ir atpazīstams pagasts
Burtnieku pagasts ir Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta daļa un tā teritorijā atrodas Burtnieka ezers. Tā apkārtne ir bijusi apdzīvota jau sirmā senatnē. Pirms 9 tūkstošiem gadu, vidējā akmens laikmetā, ezera krastos uz pastāvīgu dzīvi apmetušies pirmie iedzīvotāji (oficiāli vārds “Burtnieki” rakstos pirmoreiz minēts 1366. gadā). Burtnieku pagastā lepojas ar skaistu vidi un bagātu kultūrvēsturi – te ir apskatāmi vairāki desmiti vēstures, arhitektūras un dabas pieminekļu. Burtniekos galvenokārt nodarbojas ar lauksaimniecību, tūrismu un zirgkopību.
Burtniekos bez pārtraukuma vairāk nekā 75 gadus darbojas Burtnieku zirgaudzētava, kuras zirgi ganās ainaviskajās dabas lieguma pļavās Burtnieka ezera krastos un apkārtnē. Te dzimuši un izaudzināti daudzi pasaules slavu iemantojuši zirgi, starp viņiem arī Olimpisko spēļu medaļnieki.
Vietējie lepojas arī ar baronu Šrēderu dzimtas valdīšanas laikā (1816-1920) iekopto parku, kurā aug ap 70 koku un krūmu sugu (ieskaitot vietējās). Blakus parkam atrodas estrāde. Atmodas laikā, 1988. gadā, Burtnieku estrādē pirmatskaņojumu piedzīvoja Zigmāra Liepiņa un Māras Zālītes rokopera “Lāčplēsis”. 2017. gadā Burtniekos notika ne mazāk garandiozs pasākums – Dabas koncertzāles performance, kura tika veltīta augsnes dižsliekai.
Burtnieku pagasta atpazīstamākais simbols ir Burtnieku evaņģēliski luteriskā baznīca – viena no spilgtākajiem Vidzemes vēlīnās gotikas un baroka paraugiem. Burtnieku draudze pieder pie vecākajām draudzēm Vidzemē.
Pagasta vēsturiskā izcelsme
Burtnieku pagasts ir Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta daļa un tā teritorijā atrodas Burtnieku ezers. Tā apkārtne ir bijusi apdzīvota jau sirmā senatnē. Pirms 9 tūkstošiem gadu, vidējā akmens laikmetā, ezera krastos uz pastāvīgu dzīvi apmetušies pirmie iedzīvotāji (oficiāli vārds “Burtnieki” rakstos pirmoreiz minēts 1366. gadā).
Apskates objekti
- Burtnieku muižas parks
- Vīsraga dabas taka
- Burtnieku evaņģēliski luteriskā baznīca un mācītājmuiža
- Dambju dižozols
- Silzemnieku pludmale
- Burtnieku centra pludmale
- Burtnieku centra laivu kanāls
- Kalndzirnavas
- Burtnieku veco kapu kapliča
- kaņepju lauku sēta “Adzelvieši”
Ievērojamas personības
Burtnieku pagastu par savu dzimto pusi sauc daiļdārzniece Zenta Skrastiņa, māksliniece un daudzu grāmatu ilustrāciju autore Anita Jansone-Zirnīte un keramiķis Juris Līcis.
Īpaši, tradicionāli un populāri pasākumi
- Bērnu un jauniešu deju uzvedumi ar Agra Daņiļeviča horeogrāfiju
- Burtnieka ezera svētki
- Burtnieku pagasta mazo vokālistu konkurss „Mincis”
- Rokdarbu un amatniecības darbu izstāde, pašdarbnieku koncerts Lieldienās
- Valsts svētku pasākums
- Ziemassvētku jampadracis