Valmieras novada Izglītības pārvalde no 2024. gada 7. oktobra līdz 25. novembrim pilotēja neformālās izglītības programmu “Finanšu drošības pamati: Kā nosargāt savu naudu un atpazīt finanšu krāpniekus”.
Aizvadītas septiņas tikšanās reizes Rūjienas Tautskolā lektores Ineses Vīksnas vadībā. Lektore ir ieguvusi profesionālo maģistra grādu finanšu un kredīta specialitātē, kā arī ilggadēju pieredzi banku nozarē, sniedzot nozīmīgu ieguldījumu gan nozares attīstībā, gan Latvijas ekonomikas veidošanā.
Neformālās izglītības programmas apguves laikā apskatīja šādas tēmas:
- Finanšu krāpnieki un tavu datu drošība;
- Krāpnieciski telefona zvani, īsziņas un e-pasti;
- Romantiskā krāpšana. Krāpšana ar ziņu par mantojumu;
- Krāpnieciski darba piedāvājumi;
- Investīciju krāpšana. Kredītu krāpšana;
- Droši pirkumi internetā. Loteriju krāpšana;
- Apkopojums par krāpšanas veidiem.
Pēdējā nodarbībā lektore apsprieda ar izglītojamiem aktuālākās tēmas, kā arī noskaidroja, kas viņiem šķitis vissvarīgākais, kas vēl būtu nepieciešams, kādi ir viņu ieteikumi un priekšlikumi, plānojot nākamās aktivitātes un izstrādājot materiālus.
Ko ir svarīgi iemācīties:
- Kritiskā domāšana – svarīgi ir nesteigties ar lēmumu pieņemšanu, bet apdomāt, vai piedāvājums vai situācija ir droša;
- Krāpniecības pazīmes – būtiski atpazīt raksturīgās pazīmes, kas liecina par iespējamām krāpšanām;
- Datu aizsardzība – zināšanas par to, kā pasargāt savu personisko informāciju un nepieļaut tās izpaušanu;
- Darbību apdomāšana – pirms rīkoties, izvērtēt iespējamos riskus un sekas. Vienmēr atcerēties, ka banka nekad nejautās Tavus personas datus, jo viņai tie jau ir zināmi.
Ierosinājumi programmu izstrādātājiem:
- Izstrādāt īsus un skaidrus bukletus par krāpniecību un izplatīt tos iestādēs;
- Ievietot apkopotu informāciju pašvaldību informatīvajos izdevumos;
- Mudināt kursu absolventus kļūt par vēstnešiem, daloties iegūtajās zināšanās ar tuviniekiem, draugiem un radiniekiem.
Izglītojamie izteica pateicību par šādu mācību organizēšanu, norādot, ka lektore bija ļoti kompetenta un sniegtā informācija bija ārkārtīgi svarīga.
Krāpniecība un tās metodes pastāvīgi attīstās, un jauni veidi un paņēmieni parādās ļoti ātri. Tāpēc ir svarīgi regulāri organizēt šādas nodarbības, lai cilvēki būtu informēti par jaunākajiem krāpšanas paņēmieniem un zinātu, kā sevi aizsargāt.
Krāpnieki bieži pielāgojas tehnoloģiju attīstībai, piemēram, izmantojot jaunas digitālās platformas, viltus identitātes, viltus uzņēmumu mājaslapas vai pat mākslīgā intelekta radītas metodes. Arī no likumdošanas un drošības viedokļa situācija nemitīgi mainās.
Tāpēc būtu ļoti svarīgi, lai šādi kursi vai apmācības būtu regulāras, iespējams, ik pēc dažiem mēnešiem, lai cilvēki būtu informēti par visiem aktuālajiem riskiem un zinātu, kā atpazīt krāpniecības mēģinājumus.
Mācības tiek organizētas Eiropas Savienības Erasmus+ programmas projekta “Nacionālie koordinatori Eiropas programmas ieviešanai Latvijas pieaugušo izglītībā” Nr. 10105130-NCLV-ERASMUS-EDU-2021-AL-AGENDA-IBA ietvaros.
Noderīga informācija, lai sakārtotu savas personīgās naudas lietas un izprastu ekonomikas procesus, kā arī atpazītu krāpšanas gadījumus, pieejama tīmekļvietnē naudasskola.lv.