Noslēdzies projektu konkurss “Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai publiski pieejamos vēsturiski nozīmīgos objektos Valmieras novadā”

Valmieras novada pašvaldība šogad pirmo reizi organizēja projektu konkursu “Atbalsts uzņēmējdarbības attīstībai publiski pieejamos vēsturiski nozīmīgos objektos Valmieras novadā”. Konkursa mērķis ir atbalstīt uzņēmējus, kuri ar savu darbību veicina vēsturiski nozīmīgu objektu ilgtspējīgu saglabāšanu, atjauno vai uztur vēsturisko vidi.

Konkursā par pašvaldības atbalstu varēja piedalīties uzņēmumi, kuri darbojas vēsturiski nozīmīgos objektos  – valsts, reģionālas un vietējas nozīmes kultūras pieminekļos saskaņā ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes sarakstu, kas publicēts tīmekļvietnē: https://mantojums.lv/cultural-objects, kā arī citos objektos, kuriem ir pamatota un atbalsta pretendenta aprakstīta vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūras vērtība.

Pašvaldība saņēma četrus pieteikumus ar kopējo pieprasīto finansējumu 37 887 eiro. Konkursam paredzētais pašvaldības budžets 2024. gadā bija 30 000 eiro. Viena projekta maksimālais atbalsta apjoms ir 10 000 eiro, kas saskaņā ar nolikumu jāizlieto vēsturiski nozīmīgā objekta saglabāšanai un uzlabošanai.

Pēc konkursa vērtēšanas komisijas atzinuma pašvaldība finansējumu piešķirs trīs projektiem:

• “Āža kroga ēkas tehniskā apsekošana un staļļa daļas būvprojekta izstrāde”, iesniedzējs biedrība  “Jaunā Mazsalacas biedrība” – 7 887 EUR apmērā. Āža krogam Mazsalacā plānots veikt ēkas tehnisko apsekojumu, izstrādāt staļļa daļas būvprojektu un koka konstrukciju atjaunošanas plānu, lai pēc tam izveidotu multifunkcionālu staļļa zāli. Pēc projekta realizācijas plānots rīkot dažāda veida pasākumus – publiskus, privātus, izklaidējošus un izglītojošus.
  • “Leduspagrabi”, iesniedzējs SIA “Bauņu sēta” – 10 000 EUR apmērā. Naukšēnu “Leduspagrabos” paredzēts atjaunot vienu no pagraba telpām, atrisināt problēmas ar ventilāciju. Telpās paredzētas ekskursijas un dzērienu degustācijas. “Leduspagrabi” atrodas reģiona nozīmes kultūras pieminekļa “Naukšēnu muižas apbūve” aizsardzības zonā.
  • “Burtnieku vēsturiskā pieminekļa ēkas Ezera ielā 7A, Burtnieki (“Ratnīcas”) iekonservēšanas darbi”, iesniedzējs Linda Krieva – 10 000 EUR apmērā. Ēkai ir valsts nozīmes kultūras pieminekļa statuss. Veicot iekonservēšanas darbus, notiks esošā jumta atlikuma demontāža, mūra nostiprināšana, mūra virspuses nostiprināšana un betonēšana, lai mazinātu lietus iedarbību uz mūri. Ēkā plānots attīstīt ar tūrismu un izmitināšanu saistītu komercdarbību. Tā kā ēka ilgu laiku nav tikusi apsaimniekota, tās tehniskais stāvoklis ir vidi degradējošs. Ēka atrodas Burtnieka ezera krastā. Projekta īstenošana būtu nozīmīgs solis muižas kompleksa ēku atjaunošanas procesā.

Projekta atbalsta intensitāte ir 80% no attiecināmajām izmaksām. Pašvaldības finansējumu nolikuma ietvaros piešķir kā komercdarbības atbalstu (de minimis), piemērojot Eiropas Komisijas regulas.

Ratnīca
Leduspagrabi