Norisinās Eiropas kultūras mantojuma dienas

Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienas veltītas kultūras mantojuma pieejamībai un drošībai. Uzmanība pievērsta trīs galvenajiem virzieniem: kultūras mantojuma publiskajai pieejamībai, piekļūstamībai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem un drošībai, kas iekļauj arī sabiedrības atbildību un zināšanas par kultūras vērtību saglabāšanu.

Valmieras novadā Eiropas kultūras mantojuma dienās aicina apmeklēt:

Valmieras pils kultūrvides centru

6., 7. septembrī plkst. 10.00–18.00 un 8. septembrī plkst. 10.00–17.00 aicinām apskatīt ekspozīciju “de Woldemer” iekštelpās un ārtelpā.

Valmieras muzeja teritorijā, izmantojot Valmieras pils teritorijas karti un audiogida stāstījumu, ir iespēja doties individuālā ekskursijā, iepazīstot pils un nocietinājumu izmaiņas septiņos gadsimtos, pils teritorijas vēsturisko un moderno arhitektūru, Gaujas krasta panorāmu, dižozolu, ārstniecisko augu dārzu. Diennakts tumšajā laikā ir arī skatāma animācija uz pils mūriem.

“Valmieras pils kultūrvides centrs kā dzīvotspējīgs kultūras mantojums kalpos nākamajām paaudzēm, apliecinot, ka kultūrvēsturiskām vietām ir piemērojami funkcionāli un mūsdienīgi risinājumi, kas vienlaikus arī respektē vēsturisko mantojumu. Pastāvēs, kas pārvērtīsies, – un Valmieras pils kultūrvides centrs šajā ziņā ir spilgts piemērs,” stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas inspektore L. Murāne.

Valtenberģu muižu Mazsalacā

Valtenberģu muižā (Parka iela 31, Mazsalaca) 7., 8. septembrī aicinām aplūkot zvanu kolekciju, Valtera Hirtes koka skulptūru kolekciju, medību trofejas, Seno dzimtkoku izstādi un 1300 suvenīrpelīšu kolekciju, “Velo vēsture. Gustavs Ērenpreiss” un “1949. deportācijas. Svešums mēs nesalauza”.

Muižas otro stāvu apsaimnieko Latvijas Samariešu apvienība. Ir uzbrauktuve un pie kāpnēm uz 2. stāvu ir pacēlājs. Tālrunis uzziņām: 26519165. Darba laiks: sestdienās plkst. 11.00–16.00, svētdienās plkst. 11.00–15.00.

“Valtenberģu muižas kungu māja ir piemērs, kā, īstenojot ēkas funkciju maiņu, kultūrvēsturiskas vides saglabāšanu iespējams turpināt,” stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja I. Liekniņa.

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu

6. septembrī plkst. 11.00–18.00, 7. septembrī plkst. 11.00–17.00 un 8. septembrī plkst. 10.00–13.00 aicinām apmeklēt Valmieras Sv. Sīmaņa banzīcu. Ir pieejams audio gids – pie baznīcas viesiem ir iespēja noskenēt QR kodu un izmantot Valmieras audio gida stāstījumu par Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu. Valmieras audio gids klausītājiem sniedz unikālu pieredzi, jo tajā stāstus iespējams klausīties dažādu Valmieras teātra aktieru izpildījumā. Pie katra objekta atrodama plāksnīte ar QR kodiem piecās valodās. Noskenējot kodu, iespējams noklausīties stāstu par konkrēto objektu. Tāpat aicinām apskatīt banzīcu un uzkāpt baznīcas tornī. Baznīcas tornī var apskatīt interaktīvo ekspozīciju par baznīcas vēsturi. Tornī var apskatīt arī baznīcas pulksteņa mehānismu un divus restaurētos zvanus. Baznīcas zālē pie ieejas ir pieejama virtuālā tūre četrās valodās un pilsētas tiešsaistes video apskate tiem, kuri nevar (nevēlas) uzkāpt baznīcas tornī.

Maksa tikai par torņa apmeklējumu – pieaugušajiem 2.50 EUR, skolēniem, studentiem un pensionāriem 0.50 EUR, ģimenes biļete 5 EUR (2 pieaugušie un bērni). Tālrunis uzziņām 64200333.

“Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcas piemērs skaidri demonstrē, kā digitālās tehnoloģijas var efektīvi izmantot, lai saglabātu un popularizētu kultūrvēsturiskos objektus. Virtuālās tūres un citi digitālie risinājumi piedāvā ilgtspējīgus un pieejamus veidus, kā nodrošināt piekļuvi kultūras mantojumam un veicināt izglītību, vienlaikus samazinot fizisko nolietojumu. Domājot mūsdienīgi, tiek nodrošināta kultūrvēsturisko objektu saglabāšana nākamajām paaudzēm, nepasliktinot to saglabātības stāvokli,” stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas inspektore L. Murāne.

Pārbūvēto sociālo pakalpojumu centru Rūjienā (vecā Rūjienas slimnīca)

Rūjienā iespējams apmeklēt pārbūvēto sociālo pakalpojumu cetru (vecā Rūjienas slimnīca Valdemāra ielā 26) 6. septembrī plkst. 8.00–17.00 un 7., 8. septembrī plkst. 9.00–17.00. Iespējams apmeklēt telpas, kas būs daļēji atvērtas. Grupām, kurās ir vairāk nekā pieci cilvēki, lūgums iepriekš pieteikties, zvanot pa tālruni 26763823. Apmeklējuma laikā aicinām respektēt dienas centra apmeklētājus.

“Rūjienas slimnīca ir droša vieta attīstībai cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem – Rūjienas slimnīcas ieguldījums iekļaujošas sabiedrības attīstībā.  Pēc bijušās slimnīcas ēkas atjaunošanas tā kļuvusi par vienu no nedaudzajām vietām reģionā, kur pieaugušiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem dota iespēja attīstīt spējas parūpēties par sevi pašiem. Grupu dzīvokļu un dienas centra izveide Rūjienā ir nozīmīgs solis tuvāk šo cilvēku integrācijai, viņu socializēšanās un patstāvības spēju attīstībā ne tikai šīs iestādes kopienā, bet arī sabiedrībā kopumā. Uz patstāvību orientēta vide klientiem sniedz plašākas iespējas doties ārpus mītnes, izmantot dažādus pakalpojumus, iepirkties, pastaigāties, ko viņi arī labprāt dara. Šo pakalpojumu nodrošināšana kultūras piemineklim vienlaikus ir devusi otro dzīvi un jēgpilnu mērķi iekļaujošas sabiedrības attīstībā,” stāsta Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Vidzemes reģionālās nodaļas inspektore B. Ķibere.

Informācija sagatavota pēc Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes sniegtās informācijas šeit.