Attīstības finanšu institūcija ALTUM šā gada 10.septembrī sāk pieņemt pieteikumus projektu atlases nākamajā, 8.kārtā, Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda programmā energoefektivitātei, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai un elektroauto iegādei. Pieteikumus uzņēmumi aicināti iesniegt līdz 7.oktobra plkst.12.00.
ALTUM Uzņēmumu energoefektivitātes daļas vadītāja Līga Mellēna: “Atbalsta programma uzņēmumiem piedāvā pievilcīgu finansējuma risinājumu ilgtspējas projektu īstenošanai – aizdevumu ar zemu procentu likmi un ar kapitāla atlaidi līdz 30% no projekta kopējām izmaksām. Tas nozīmē, ka pēc projekta īstenošanas teju trešdaļa no aizdevuma pamatsummas tiek dzēsta un nav jāatmaksā, tādējādi būtiski uzlabojot projekta atmaksāšanos.”
Kopējais programmā pieejamais finansējums no ES Atveseļošanas fonda resursiem ir 75 miljoni eiro, no kuriem aptuveni 46 miljoni eiro jau ir rezervēti ar iepriekšējās kārtās uzņēmumu iesniegtajiem projektiem. ALTUM programmā uzņēmumiem iespējams piedalīties vairākas reizes, līdz iztērēts vienai saistītu uzņēmumu grupai noteiktais atbalsta limits – 1,5 miljoni eiro.
Atšķirībā no iepriekšējām kārtām, turpmāk ar valsts atbalstu uzņēmumi varēs iegādāties elektroauto arī ar nobraukumu līdz 6000 kilometriem un lietošanas laiku mazāku par sešiem mēnešiem. Atbalstam var pieteikt energoefektivitātes pasākumus uzņēmumu infrastruktūrā, kas sasniedz vismaz 30% primārās enerģijas ietaupījumu. Investīcijas uzņēmumi var veikt gan ražošanas procesu energoefektivitātē, gan ēkās, turklāt ēkās papildus siltināšanai un inženierkomunikāciju nomaiņai uzņēmumi var veikt arī ieguldījumus zaļajos jumtos, ēku aprīkojuma digitalizācijā, uzlādes aprīkojumā, kā arī aprīkojumā saražotās atjaunīgās enerģijas akumulēšanai. Programmas ietvaros ar atbalstu pašpatēriņam var uzstādīt arī biomasas siltumenerģijas ražošanas iekārtas, biogāzes, biometāna un pat atjaunīgā ūdeņraža ražošanas iekārtas, kā arī saražotās atjaunīgās enerģijas uzkrāšanas iekārtas.
“Arvien vairāk uzņēmumu apzinās, ka atskaitīšanās par ilgtspējas rādītājiem drīzumā būs ne tikai lielo, bet arī mazo un vidējo uzņēmumu ikdiena un rīkojas tālredzīgi, mājasdarbus energoresursu patēriņa samazināšanai veicot savlaicīgi. Ikviens uzņēmums, kas kļūst zaļāks šodien, ir soli priekšā konkurentiem. Un iespēju ir daudz – piemēram, atsakoties no gāzes apkures par labu bezemisiju tehnoloģijām – siltumsūkņiem, mainot ražošanas iekārtas uz energoefektīvākām, siltinot ražošanas vai cita veida nedzīvojamās ēkas. Un joprojām spēkā ir pamatprincips – vislētākā enerģija ir tā, kas netiek patērēta, tādējādi ar energoefektivitātes pasākumiem iespējams krietni samazināt savus izdevumus,” skaidro Līga Mellēna.
Šā gada 18. septembrī no plkst. 10.00 līdz 11.30 sadarbībā ar Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru notiks vebinārs, lai skaidrotu programmas iespējas un citu būtisku informāciju uzņēmējiem. Plašāka informācija pieejama biedrības mājas lapā.
8.atlases kārtā, tāpat kā līdz šim, uzņēmumu iesniegtie projekti tiks savstarpēji salīdzināti atlasē, lielāko punktu skaitu piešķirot tiem, kas nodrošinās lielāko siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu vai primārās enerģijas ietaupījumu, rēķinot uz katriem 1000 atbalsta eiro. Projekti, kas varēs pieteikties aizdevumam ar kapitāla atlaidi, tiks paziņoti mēneša laikā pēc atlases kārtas slēgšanas. Informācija par turpmākajām kārtām sekos ALTUM mājas lapā www.altum.lv.
Iepriekšējās kārtās kopumā saņemti vairāk nekā 560 uzņēmumu pieteikumi. Patlaban programmas ietvaros ar uzņēmumiem noslēgti vairāk nekā 180 līgumi par projektiem ar plānotām kopējām investīcijām 65 miljonu eiro apjomā. Paredzamais siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājums ir ap 6900 tonnām CO2 ekvivalenta gadā.
Plašāka informācija par programmu pieejama šeit: Energoefektivitātes aizdevums ar kapitāla atlaidi –https://www.altum.lv/pakalpojumi/biznesam/energoefektivitates-aizdevums-ar-kapitala-atlaidi/ un elektroauto iegādes garantija ar kapitāla atlaidi – https://www.altum.lv/pakalpojumi/biznesam/elektroauto-iegades-garantija-ar-kapitala-atlaidi/
Informāciju sagatavoja:
Attīstības finanšu institūcija Altum