Valmieras novada pašvaldība brīvprātīgi līdzdalības budžetu īsteno jau no 2022. gada, un šo trīs gadu laikā gūta būtiska pieredze un atziņas. No 19. novembra līdz 2. decembrim ikviens Valmieras novadnieks bija aicināts piedalīties publiskajā balsojuma aptaujā par 2024. gadā pieteiktajiem līdzdalības budžeta projektu pieteikumiem. Tajā kopumā šogad saņemtas vairāk nekā astoņi tūkstoši balsojuma anketas, un šis ir rekordliels iesaistes rādītājs!
Publiskajai balsojuma aptaujai atbilstoši bija 16 projektu pieteikumi. 3 projekti no Valmieras, 3 no Strenču apvienības (Pāņu un Jērcēnu pagasta, Sedas pilsēta), 3 no Kocēnu apvienības (divi no Kocēniem, viens no Vaidavas pagasta), 3 no Mazsalacas apvienības ( divi no Mazsalacas pilsētas, viens no Ramatas pagasta Vērša ciema), 2 no Burtnieku apvienības (abi no Valmiermuižas) un pa vienam projektam no Rūjienas apvienības (Rūjienas pilsētas) un Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienības (Trikātas pagasta).
Lēmumu par projektu ieviešanu pieņems pašvaldības dome, ņemot vērā balsojuma rezultātus un pieejamo finansējumu. Atbalstītie projekti būs jāīsteno divu gadu laikā.
Noslēdzot darbu pie elektronisko un drukāto balsojuma anketu apkopošanas, vislielāko balsu skaitu un pārliecinošu iedzīvotāju atbalstu ieguvusi iniciatīva “Spēļu un aktīvās atpūtas laukums Kocēnos”. Projekta iesniedzējs “Kocēnu skolas atbalsta fonds” pieteikumā norāda, ka ar šo projektu vēlas attīstīt atpūtas iespējas Kocēnos, izveidojot spēļu un aktīvās atpūtas laukumu skolas vecuma bērniem, jauniešiem un arī pieaugušajiem, tātad visai ģimenei.
Otru lielāko balsu skaitu ieguva iniciatīva “Jauns bērnu laukumiņš Rūjienā”, kā pieteicēja Alīna Pūce norāda, ka Rūjienas pilsētā publiskais bērnu rotaļu laukums ir novecojis, nedrošs un tam ir ierobežota pieejamība (ziemas sezonā slēgts). Būtiski nepieciešama vieta, kur bērnam droši spēlēties un kopā ar ģimeni aktīvi pavadīt laiku. Trešo lielāko balsu skaitu ieguvusi iniciatīva “Izgaismosim Vērsi”. Projekta iesniedzēji biedrība “Lauku atbalsta un izglītības centrs Ramata” norāda, ka projekta mērķa grupa ir visi Vērša ciema un apkārtnes iedzīvotāji, autoceļa V175 Rūjiena – Igaunijas robeža lietotāji. Pašlaik Vērša centra teritorija tumšajā diennakts laikā ir pilnībā neapgaismota.
Balsojuma aptaujas rezultāti:
- KOCĒNI: Spēļu un aktīvās atpūtas laukums Kocēnos – 1977 balsis;
- RŪJIENA: Jauns bērnu laukumiņš Rūjienā – 747 balsis;
- VĒRSIS: Izgaismosim Vērsi – 644 balsis;
- JĀŅPARKS: Jaunieši – jauniešiem: jauniešu tikšanās stacija “Jāņparks” – 640 balsis;
- MEŽS: Āra trenažieru parka izbūve Sporta un aktīvās atpūtas parkā “Mežs” – 624 balsis;
- PĀRGAUJA: Bērnu rotaļu laukuma papildināšana Valmierā – 622 balsis;
- MAZSALACA: Publiskā rotaļu laukuma izveide Mazsalacā – 616 balsis;
- KOCĒNI: Teritorijas attīstības plāna izstrāde Kokmuižas parkam – 555 balsis;
- VALMIERMUIŽA: Saglabāt skaistu žogu un vārtus Valmiermuižas staļļa ēkai – 417 balsis;
- PLĀŅI: Rotaļlaukuma un āra trenažieru laukuma izveide Plāņu pagastā – 415 balsis;
- MAZSALACA: Valtenberģu muižas pludmales volejbola laukuma infrastruktūras atjaunošana un pilnveidošana – 385 balsis;
- SEDA: Spēka trenažieri ar slodzes regulēšanas iespēju – 379 balsis;
- JĒRCĒNI: Jērcēnmuižas parka attīstības un apsaimniekošanas plāns – kultūras mantojuma saglabāšana – 270 balsis;
- VALMIERMUIŽA: Valmiermuižas parka un torņa attīstība – sakopta un pievilcīga kultūrvieta ikvienam – 237 balsis;
- VAIDAVA: Vides pieejamība Vaidavas pagastā – 198 balsis;
- TRIKĀTA: Tagad skatīt, vēsturē lūkoties – 162 balsis.
“Patiess prieks, ka gadu no gada iedzīvotāju aktivitāte aug un pieteikto projektu skaits palielinās, un, kas ir būtiski, projekti ir sagatavoti kvalitatīvi, lielākoties ievērojot nolikumā noteiktās prasības. Novērtējam ikkatru, kurš iesaistās sabiedrības līdzdalības aktivitātēs un sniedz pienesumu savas kopienas, ciema, pilsētas un visa novada attīstībā”
atzīst Inese Bērziņa, Attīstības pārvaldes Attīstības nodaļas vadītāja.
Līdzdalības budžets 2025. gadā
2025. gadā līdzdalības budžets ir obligāti ieviešams katrā pašvaldībā, to paredz jaunais Pašvaldību likums. Tāpat likums paredz, ka pašvaldības atvēlēs vismaz 0,1 % no iedzīvotāju ienākuma un nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumiem, lai realizētu iedzīvotāju piedāvātus projektus.
Joprojām tiks sagaidīti projekti, kas uzlabo dzīves vidi un veicina pašvaldības funkciju īstenošanu. Lai piedalītos – gan iesniegtu projektu, gan balsotu par to, jābūt vismaz 16 gadu vecam.
Tāpat kā iepriekš, projekti tiks izvēlēti balsojumā, kurā varēs piedalīties visi iedzīvotāji no attiecīgās pašvaldības teritorijas. Projekti, kas iegūs visvairāk balsu, tiks īstenoti pašvaldības finansējuma ietvaros. Visiem projektiem jābūt ekonomiski pamatotiem un īstenotajam rezultātam jābūt pieejamam plašākai sabiedrībai.
Līdzdalības budžeta informācijas sistēma
No 2025. gada visās Latvijas pašvaldībās būs pieejama jauna līdzdalības budžeta informācijas sistēma, kas būs kā atbalsts iedzīvotājiem projektu pieteikumu iesniegšanā un balsošanā, tā nodrošinās arī iespēju sekot līdzi, kā tiek īstenoti citi projekti gan reģionā, gan visā valstī. Līdzdalības budžeta informācijas sistēma būs pieejama valsts ģeotelpiskās informācijas portālā GeoLatvija.lv.
Līdzdalības budžets ir iespēja ne tikai veidot labāku vidi, bet arī izmantot savu balsi, lai ietekmētu to, kā attīstās vide mums apkārt. Tas ir praktisks un iedzīvotājiem pieejams veids, kā ieguldīt savas idejas kopējā labumā. Aicinām būt aktīviem arī turpmāk un sekot līdzi aktuālajai informācijai par līdzdalības budžetu pašvaldības tīmekļvietnē valmierasnovads.lv!