Latvijas saldējuma galvaspilsēta aicina uz svētkiem

Latvijas saldējuma galvaspilsēta aicina uz svētkiem

Sestdien, 28. maijā, Rūjienā jau sesto reizi norisināsies tradicionālie “Saldējuma svētki”.

Svētku pirmsākumi meklējami pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados, kad pilsēta bija savas identitātes meklējumos. 2001. gada 3. augustā pilsētas pašvaldība sadarbībā ar “Rūjienas piensaimnieku biedrību” rīkoja pirmos Latvijas saldējuma svētkus ar moto “Rūjiena – saldējuma galvaspilsēta”. 2002. gadā bija mēģinājums turpināt iedibināto tradīciju, taču tas īsti labi neizdevās. No 2003. gada augusta sākumā tika sākta jauna tradīcija – Rūjienas pilsētas svētki, kas turpinās joprojām.

Lai arī saldējuma svētkiem turpinājums nesekoja, tomēr ideja saglabājās un tika atjaunota pēc 16 gadiem. Pirms tam gan, 2008. gadā, aizsākās vēl kāda tradīcija – Rūjienas vārda dienas svinības. Ideja par svētkiem radās bērnudārzā “Vārpiņa”, kādam puisītim vēloties uzzināt, kad Rūjiena svin vārda dienu. Talkā nāca Rūjienas izstāžu zāles vadītāja Līga Siliņa, kura vēstures avotos atrada informāciju par Rūjenes pārdēvēšanu par Rūjienu 1923. gada 29. maijā.

Līdz 2016. gadam tieši šajā datumā ik gadu tika svinētas pilsētas vārda dienas svinības. 2017. gadā svētku atbalstītāju pulkam pievienojās uzņēmums “Rūjienas saldējums”. Kopš šī gada pilsētas vārda dienai tuvākajā sestdienā tiek svinēti “Rūjienas saldējuma svētki”, vienlaikus atzīmējot arī pilsētas vārda dienu. Šogad, pēc diviem gadiem, kad norisi ļoti ietekmēja pandēmijas laika ierobežojumi, svētki atgriežas ar plašāku vērienu.

Ja šī gadsimta sākumā Rūjiena vēl centās veidot savu identitāti, tad mūsdienās aptaujas neapstrīdami apliecina, ka saldējums ir pilsētas galvenais atpazīstamības elements. Taču bez kāda uzņēmīga un drosmīga cilvēka, iespējams, šodien par Rūjienas saldējumu mēs runātu pagātnes izteiksmē.

Kā stāsta SIA “Rūjienas saldējums” valdes priekšsēdētājs Igors Miezis, viņš uzņēmuma vadībā nonācis lielkrīzes laikā 2009. gadā, kad kopā ar Rolandu Gulbi iegādājās uzņēmumu. Savukārt 2016. gadā Igors Miezis kļuva par uzņēmuma vienīgo īpašnieku.

Iegādājoties uzņēmumu, īpašnieki labi apzinājās, ka viņiem būs jāpieņem svarīgs un ļoti atbildīgs lēmums par tā nākotni. “Mēs sapratām, ka šī nav tikai ēka un iekārtas. Tai ir sava vēsture un enerģētika. Apzinoties to, ka turpināt darboties tālāk, kā līdz šim, uzņēmums nevarēja, nācās pieņemt grūtu lēmumu. Bija divas izvēles – pārcelt ražotni, saglabājot tikai “Rūjienas saldējuma” zīmolu vai ieguldīt lielus līdzekļus uzņēmuma modernizācijā.”

Par laimi, īpašnieki izvēlējās saglabāt ražotni Rūjienā. Igors Miezis atzīst, ka izvēlētais ceļš nav bijis viegls. “Attīstīt nelielu uzņēmums reģionā tālu no Rīgas ir ļoti sarežģīti gan darbaspēka pieejamības, gan infrastruktūras, gan loģistikas ziņā. Īpaši grūti bija pirmie pieci gadi, kad izmisīgi meklējām veidus, kā iziet ārpus Latvijas tirgus. Uzņēmuma attīstībai tas bija kritiski nepieciešams, jo Latvijas tirgus ir ļoti mazs un konkurence ir sīva. Taču mēs nepadevāmies un ticējām, ka varam atrast ko unikālu, kas dotu Rūjienas saldējumam jaunu elpu.”

Šī “jaunā elpa” bija ASV uzņēmuma “Minimelts” saldējuma bumbiņas. “Rūjienas saldējums” kļuva par ekskluzīvu šī produkta ražotāju un izplatītāju Eiropas Savienībā un virknē citu valstu. “Šis bija ļoti liels solis uzņēmuma attīstībā. Esam auguši profesionālā ziņā, jo saldējuma bumbiņu ražošana būtiski atšķiras no tradicionālā saldējuma ražošanas. Arī pārdošanas kanāli ir atšķirīgi. Pašlaik no mazās Rūjienas šis gardums ceļo uz vairāk nekā 20 valstīm. Tālākā un eksotiskākā no valstīm ir Gvatemala. Šogad plānojam sākt eksportu uz Maurīciju. Ievērojams un svarīgs eksporta tirgus ir Polija. Diemžēl, kara dēļ esam zaudējuši lielu un iemīļotu tirgu Ukrainā. Piecos gados mums bija izdevies izveidot ļoti labu partneru tīklu. Ukraiņu godīgums un darba spars bija apbrīnojams. Lai arī mūsu sadarbība ir apturēta, turpinām personiski sazināties. Ļoti ceram, ka drīz karš beigsies un visi būs sveiki un veseli.”

Līdz ar eksporta apjomu izaugsmi, esam kļuvuši finansiāli spēcīgāki, kas ir devis iespēju Latvijas tirgū piedāvāt pircējiem daudz jaunus un interesantus produktus, protams, saglabājot mūsu tradicionālās vērtības – ražot saldējumu no dabiskām izejvielām. Šajā laikā esam arī nomainījuši 90 procentus veco iekārtu pret jaunām, modernām un energoefektīvām, kā arī renovējuši vēsturisko ražotnes ēku. Šogad nodosim ekspluatācijā jaunu piebūvi ražotnei un saldētavām, lai varētu turpināt izaugsmi. Mēs stingri turamies pie Rūjienas kā vēsturiska reģionālā zīmola un ejam ar to uz priekšu.”

Igors Miezis skaidro, ka pandēmija ir bremzējusi uzņēmuma izaugsmi, taču ir izdevies noturēties pirmspandēmijas līmenī. Lai arī vietējais tirgus no kopējā pārdošanas apjoma ir 35 procenti, finansiālā jauda ļauj “Rūjienas saldējumam” attīstīt jaunus produktus, lai iepriecinātu pašmāju pircējus. “Latvijas pircējs mums ir īpaši mīļš, tādēļ veltam lielu uzmanību vietējam sortimentam. Pārdošanas rādītāji apliecina, ka arī pircēji paliek mums uzticīgi.”

Jau vairāk nekā 12 gadus Igors Miezis ir saistīts ar Rūjienu. Vadot uzņēmumu, ne katru dienu viņš atrodas ražotnē. Atbraucot uz Rūjienu viņam vienmēr ir gaiša sajūta. “Man vienmēr ir prieks būt Rūjienā. Šī ir patīkama un sakārtota pilsēta, tādēļ es gribu apstrīdēt dažkārt dzirdētu apgalvojumu, ka mazpilsētās, kurās ir mazāk par 5000 iedzīvotāju, nav vērts ieguldīt infrastruktūrā un pakalpojumu nodrošināšanā. Es ļoti ceru, ka šiem cilvēkiem nav taisnība. To apliecina gan rūjienieši, gan arī mūsu uzņēmums.”

Runājot par uzņēmējdarbības attīstību reģionos, Igors Miezis neslēpj savu principiālo viedokli. “Uz katru čīkstētāju un ne sevišķi veiksmīgu stāstu pretī ir veiksmes stāsts. Es zinu daudzus piemērus, ka ne tikai Rīgā un Pierīgā darbojas spēcīgi uzņēmumi. Tādēļ uzskatu, ka viss ir mūsu pašu rokās. Sākot ražot “Minimelts” saldējumu, es sapratu, ka tas ir radīts tieši mums. Nekur pārtikas ražošanā nav vieglu ceļu. Tos sen ir aizņēmuši lielie milži ar masveida produktiem. Tādēļ mums ir jāmeklē unikāli produkti, ar kuriem lielie uzņēmumi negrib nodarboties. Mēs esam to atraduši un turpinām savu ceļu par spīti krīzēm un pandēmijām. Viegli ir tikai tur, kur mēs neesam.”

“Rūjienas saldējuma svētku” programma 28. maijā:

  • Plkst. 9.00 – 15.00 Amatnieku tirdziņš (Rīgas ielā)
  • Plkst. 10.00 Valmieras invalīdu biedrība “Atspēriens” ielūdz uz 30 gadu jubilejas pasākumu (Rūjienas kultūras namā, Upes ielā 9):
  1. biedrības skudriņa Tipa ar draudzenēm
  2. senioru ansamblis “Dziesmotā senatne”
  3. senioru koris “Baltie bērzi”
  • Plkst. 11.00 – 12.00 Vokāli instrumentālā grupa “Atestāts” (Laika skvērā) 
  • Plkst. 12.00 Saldējuma svētku atklāšana (Laika skvērā)                       
  • Plkst. 12.00 – 14.00 Izrāde bērniem (Laika skvērā)                         
  • Plkst. 14.30 – 14.45 Rūjienas bērnu ansamblis (Laika skvērā)                   
  • Plkst. 14.45 – 15.00 Rūjienas sieviešu ansamblis “Skaniens” (Laika skvērā)         
  • Plkst. 16.00 Rūjienas vārda dienas svinības – tortes pasniegšana (pie Rūjienas izstāžu zāles, Upes ielā 7)
  • Plkst. 18.00 – 20.00 Roberto un grupa (Laika skvērā)                                 
  • Plkst. 21.00 – 22.00 Ivo Grīsniņš Grīslis / Ivo&Posit`Ivo! (Laika skvērā)     
  • Plkst. 22.30 Balle ar “Ballīšu orķestri” (Laika skvērā)                       
  • Bērnu radošās darbnīcas, bērnu atrakcijas – visas dienas garumā (Centra laukumā, pie “Tālavas taurētāja”)                   
  • Urbānās mākslas stūris – visas dienas garumā (Upes ielā)                  
  • Baznīcu nakts (Rūjienas Svētā Bērtuļa Evaņģēliski luteriskā baznīcā, Rīgas ielā 32)        

Un protams saldējums, saldējums, saldējums…

Aicinām pieteikties Rūjienas saldējumu svētku Amatnieku un Mājražotāju tirdziņam 28.maijā.

Pieteikšanās elektroniski līdz 24.maijam: https://forms.gle/wyPDftes9kuBgrfr8

Informācijas tālr. nr. 26397236