Latvijas Televīzijā (LTV) Lāčplēša dienā – par Latvijas neatkarību kritušo karavīru piemiņas dienā – gaidāma īpaša programma, tostarp pieslēgšanās tiešraidē arī no Valmieras.
Dienu pirms Lāčplēša dienas, 10. novembrī, plkst. 22.35 LTV1 un REplay.lv būs skatāma vēsturiskā drāma “Dvēseļu putenis” (2019; režisors Dzintars Dreibergs). Filma veidota pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem un vēsta par 100 gadu seniem notikumiem pagātnē, kad sešpadsmitgadīgais Artūrs devās strēlniekos cīnīties par Latvijas brīvību.
Lāčplēša dienas ieskaņā no plkst. 6.30 līdz 9.00 LTV1, LTV7 un REplay.lv īpaša programma gaidāma raidījumā “Rīta Panorāma”.
Lāčplēša dienai veltīts ekumēnisks dievkalpojums no Rīgas Doma baznīcas plkst. 9.00 būs skatāms LTV1 un REplay.lv. Dievkalpojumā godinās par Latvijas neatkarību kritušos karavīrus. Svētrunu teiks Nacionālo bruņoto spēku virskapelāne, kapteine Estere Tumoviča, muzicēs Zemessardzes koris “Stars” diriģenta Ārija Šķepasta vadībā.
Dienas turpinājumā plkst. 11.05 – rokopera “Lāčplēsis” (2023; režisore Rēzija Kalniņa), plkst. 13.05 – drāma “Baiga vasara” (2000; režisors Aigars Grauba), plkst. 15.50 – dokumentālā filma “Astoņas zvaigznes” (2017; režisors Askolds Saulītis).
Visas dienas garumā dažādu Lāčplēša dienas notikumu tiešraides būs vērojamas LTV Ziņu dienesta Youtube kontā (@ltvzinudienests) un sabiedrisko mediju portālā LSM – plkst. 12.00 Nacionālo bruņoto spēku (NBS) svinīgā godasardzes maiņa pie Brīvības pieminekļa un NBS štāba orķestra un Valsts aizsardzības dienesta karavīru jaunizveidotā defilē programma. Plkst. 13.00 tiešraide no Rīgas pils, kur notiks NBS svinīgā godasardzes maiņas ceremonija, kam sekos ieskats Lāčplēša Kara ordeņu izstādē, kopā ar muzeja speciālistiem aplūkojot Latvijas Nacionālā vēstures muzeja relikviju – ģenerāļa Jāņa Baloža Lāčplēša Kara ordeņa pilno komplektu. Plkst. 14.30 – tiešraide no Latvijas Kara muzeja, kur būs skatāma militārās tehnikas izstāde. Īsi pirms plkst. 18.00 pieslēgsimies lāpu gājienam, kas tuvosies Brīvības piemineklim. Tiešraides vadīs LTV žurnalists Dāvids Freidenfelds.
Vakarā plkst. 18.00 LTV1 un REplay.lv gaidāms īpašs Lāčplēša dienas ziņu speciālizlaidums ar tiešraidi no Rīgas Brāļu kapiem, kur, klātesot Aizsardzības ministrijas un NBS amatpersonām, notiks vakara junda, godinot 3488 karavīrus, kuri krituši Neatkarības kara kaujās. Tiešraidi vadīs LTV žurnālists Jānis Geste, kurš sarunāsies gan ar militāro vēsturnieku un pētnieku Valdi Kuzminu, gan ar LTV Ziņu dienesta žurnālistiem, kuri būs devušies uz Latvijas reģioniem – Liepāju, Jelgavu, Daugavpili un Valmieru –, lai vēstītu par Lāčplēša dienas pasākumiem.
Savukārt plkst. 19.50 un 20.50 pieslēgsimies 11. novembra krastmalai, kur rudens tumsā iemirdzēsies Rīgas pils senie mūri – kopš 1988. gada ieviestā tradīcija iedegt svecītes joprojām ir populāra, ik gadu pulcējot gan rīdziniekus, gan pilsētas viesus. Tiešraides no svecīšu sienas vadīs LTV žurnālisti Ilze Dobele un Jānis Geste.
Plkst. 19.00, 21.15 un 22.00 LTV1, REplay.lv un LSM.lv notiks pieslēgšanās svinīgajam pasākumam “Pār Daugavu sasaucoties” Uzvaras parkā, Rīgā. Uz skatuves redzēsim čellu trio “Melo M”, bungu un dūdu grupu “Auļi”, kā arī būs iespēja piedzīvot projekta “Ieklausies Dvēseļu putenī” dzīvā izpildījuma pirmatskaņojumu. Līdz ar filmas “Dvēseļu putenis” nonākšanu pie skatītājiem tās veidotāji vēlējās īpaši akcentēt strēlnieku dziesmas, tās atkal ceļot godā un atgādinot, cik liels spēks un tautas pašapliecināšanās ietverta šajās dziesmās. Lāčplēša dienas koncerta kulminācijā gaidāms šī projekta dziesmu dzīvais izpildījums. Koncertpirmizrādē piedalīsies: Reinis Sējāns, Jānis Šipkēvics, grupa “Cosmos”, grupa “Sudden Lights”, Linda Leen, Goran Gora, Māris Mihelsons, grupas “Tautumeitas” un “Musiqq”, pavadošā grupa – Rūdolfs Dankfelds (bungas), Valters Sprūdžs (bass) un Miķelis Putniņš (ģitāra), kā arī orķestra “Sinfonietta Rīga” stīgu kvartets.
Lāčplēša dienas noslēgumā plkst. 23.00 LTV1 un REplay.lv – dokumentālā filma “Strēlnieku zvaigznājs” (1982; režisors Juris Podnieks). Pirmajā pasaules karā strēlnieku rindās brīvprātīgi pieteicās ap 60 tūkstoši vīriešu, kurus vadīja ideja par brīvu un neatkarīgu Latviju. Filmas uzņemšanas laikā – 80. gadu sākumā – dzīvi bija ap 300, vecumā no 80 līdz 100 gadiem. Šodien vairs nav neviena no viņiem. Filma apkopo unikālu vēsturisku materiālu, kam līdzīga nav bijis un nu jau arī nebūs.
Sabiedrisko mediju portālā LSM jau no 8. novembra ikviens varēs pārbaudīt savas zināšanas par Lāčplēša dienu, aizpildot “Gudrs, vēl gudrāks” erudīcijas testu. Patriotiskajā nedēļā LSM.lv sāks publicēt interviju sēriju ar Valsts aizsardzības dienestā iesaukto jauniešu vecākiem. Portāls piedāvās arī Lāčplēša dienas vēsturi skaidrojošus arhīva materiālus.
11.novembrī no plkst. 17.00 līdz 23.00 LSM.lv tiešraidē translēs Andreja Pumpura eposa “Lāčplēsis” lasīšanas maratonu, kas notiks Rīgā, Jelgavā, Daugavpilī, Kuldīgā un Valmierā.
LSM Bērnistabas sadaļā “Izzini” – Latvija – gan šobrīd, gan svētku laikā bērni kopā ar vecākiem spēļu, virtuālu un izdrukājamu zīmējumu, kā arī audio un video ierakstu formā var iepazīties ar Latvijas vēstures notikumiem, ģeogrāfiju un pilsētām. Savukārt LSM.lv sadaļā “Vecāki un bērni” vienkopus atrodami gan vecākiem, gan pedagogiem noderīgi materiāli vēstures notikumu izzināšanai un skaidrošanai.
Informācioju sagatavoja:
Anita Jansone,
Latvijas Televīzijas Mārketinga un komunikācijas daļas direktore