Karjeras nedēļā skolās izzinās izglītības un karjeras iespējas ikvienam

Karjeras nedēļa

No 7. līdz 11. oktobrim Latvijas skolās norisināsies ikgadējā Karjeras nedēļa, kuras tematika šogad būs “Izglītība un karjera ikvienam”. Daudzveidīgos un izzinošos pasākumos jaunieši kopā ar pedagogiem uzzinās vairāk par izaicinājumiem, ar kuriem katrs var saskarties izglītības un karjeras ceļa laikā, kā arī izzinās risinājumus to pārvarēšanai. Karjeras nedēļu jau divpadsmito reizi organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām.

Lai jauniešos veidotu izpratni un veicinātu iekļaujošu kultūru skolās un apkārtējā vidē, Karjeras nedēļas uzmanības centrā būs atklāt un izzināt izglītības un karjeras iespējas neatkarīgi no dzimuma, vecuma vai veselības stāvokļa. Šogad Karjeras nedēļā plānota arī pieaugušo iesaiste, aktualizējot pieaugušo izglītības iespējas un mūžizglītības nozīmi karjeras attīstībā.

Pirmdien, 7. oktobrī, VIAA ar saukli “No izaicinājuma… līdz risinājumam” aicina skolās rosināt diskusiju par šķēršļiem, barjerām un problēmām, kas ierobežo vienlīdzīgas izglītības ieguves un karjeras veidošanas iespējas. Ar praktiskiem padomiem, ieteikumiem un idejām dalīsies karjeras atbalsta speciālisti un nozaru eksperti.

Otrdien, 8. oktobrī, notiks “Empātijas diena”, kad skolas rīkos aktivitātes, kas attīsta empātiju un veido izpratni par izaicinājumiem, ar ko ikdienā saskaras ikviens, tostarp cilvēki ar speciālām vajadzībām. VIAA aicina organizēt ekskursijas uz iestādēm, uzņēmumiem un nevalstiskajām organizācijām, savukārt skolās uzņemt viesus, kas dalīsies personīgajos stāstos par šķēršļu pārvarēšanu ikdienā un darba vidē, veicinot izpratni par iekļaušanas un dažādības nozīmi un lomu sabiedrībā.

Trešdien, 9. oktobrī, skolās aktualizēs jautājumu par vienlīdzīgām tiesībām un iespējām darba tirgū. Vidusskolēniem būs iespēja noklausīties Biznesa augstskolas “Turība” Juridiskās fakultātes dekāna Mg.iur. Ivo Krieva lekciju, kurā tiks apskatīti vairāki svarīgi aspekti, piemēram, darba ņēmēju un darba devēju tiesības un pienākumi un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana visiem, lai jaunieši varētu veiksmīgi orientēties darba tirgū. Savukārt jaunāko klašu skolēnus aicinām doties ekskursijās uz uzņēmumiem, iestādēm vai apskatīt objektus pilsētvidē, lai novērtētu vides pieejamību cilvēkiem ar mazāk iespējām. Objektus aicinām atzīmēt interaktīvajā kartē, pievienojot fotoattēlus un nelielu aprakstu.

Savukārt ceturtdien, 10. oktobrī, ar saukli “Arī vecāki mācās!” notiks daudzveidīgi un informatīvi pasākumi pašvaldībās ar mērķi motivēt un iesaistīt mācībās ikvienu nodarbināto, jo īpaši skolēnu vecākus un skolotājus. Par mūžizglītības lomu un nozīmi, kā arī par dažādām iespējām pieaugušajiem mācīties varēs uzzināt tiešsaistes ekspertu diskusijā “Mūžizglītība – vai nepieciešama un pieejama ikvienam?”. Tiešraidi būs iespējams vērot plkst. 18.30 Tavai karjerai un VIAA Facebook lapās, un tai tiks nodrošināts surdotulkojums. Pēc tiešraides to būs iespējams skatīt ierakstā.

Piektdien, 11. oktobrī, Karjeras nedēļas noslēgumā, aicinām pārrunāt skolās nedēļas laikā apgūto par vienlīdzīgām izglītības ieguves un karjeras iespējām, izspēlēt viktorīnu par dažādu profesiju stereotipiem un iesaistīt skolēnus citās aktivitātēs, aktualizējot iekļaušanas un dažādības tēmu ikdienā.

Par Karjeras nedēļu

Karjeras nedēļa ir pasākumu cikls, ko VIAA organizē sadarbībā ar Latvijas pilsētām un novadiem. Tajā jauniešiem ir iespēja iepazīt arvien jaunas ar karjeras izglītību saistītas tēmas, piemēram, darba tirgus tendences, nākotnē pieprasītākās profesijas, skolā iegūto zināšanu un prasmju pielietojums izvēlētajā nozarē.

Pasākuma aktualitātēm var sekot līdzi VIAA tīmekļa vietnē sadaļā “Karjeras nedēļa 2024”, Tavai karjerai Facebook un X kontos, kā arī VIAA Facebook un X lapās.

Informācijas avots: Valsts izglītības attīstības aģentūra