Jaunais Pašvaldību likums paredz, ka no 2025. gada 1. janvāra katrā Latvijas pašvaldībā jābūt ieviestam līdzdalības budžetam. Tā ieviešana notiek arī Valmieras novada pašvaldībā – notikuši divi projektu konkursi, kur iedzīvotāji guvuši atbalstu ideju īstenošanai, un ir izsludināts trešais. Līdzdalības budžets ir reāla iespēja iedzīvotājam piedalīties pašvaldības budžeta īstenošanā – gan iesniegt savu projekta ideju, gan pēc tam balsot par tās realizēšanu.
29. augusta Valmieras novada pašvaldības domes sēdē pieņemts 2024. gada līdzdalības budžeta nolikums un pašvaldība gaida šī gada projektu pieteikumus.
Līdzdalības budžets projektiem 2024. gadā ir 5000 – 30000 eiro vienam projektam. Līdzdalības budžetā projektus iesniedz iedzīvotāji un balsojot lemj par to īstenošanu, savukārt par projekta ieviešanu atbildīga ir pašvaldība.
Līdzdalības budžets ir kas vairāk, nekā tikai projekta ideja un tās realizēšana. Tā ir kopīga komunikācija ar saviem kaimiņiem, kopienu, ciemu, tā ir iespēja pašam izlemt, kas manā vidē būtu uzlabojams, tā ir arī atbildība par projekta īstenošanu un pēc tam atbildīgu lietošanu. Tā ir iespēja ar savu iniciatīvu uzlabot vidi un radīt jaunas iespējas sev un citiem. Par to liecina līdz šim Valmieras novadā ieviestie līdzdalības budžeta projekti.
Ideja jau bija, atlika tikai meklēt iespējas to īstenot. Projektu uzrakstījām viegli, izaicinājums bija iesaistīt vietējo kopienu, liekot noticēt idejai un ieraudzīt tās jēgu. Sadarbība ar pašvaldību un Mazsalacas apvienības pārvaldi bija ļoti laba. Pēc pašvaldības speciālistu ieteikuma, lapenei nodrošināta arī vides pieejamība un videonovērošana, par kuru iepriekš nebijām iedomājušies. Projekta realizācijas gaitā lielāko pārsteigumu sagādāja mūsu un speciālistu atšķirīgais skatījums par Filozofu lapenes dizainu, taču sarunu rezultātā rasts abām pusēm pieņemams risinājums, ņemot vērā arī iedzīvotāju vēlmes. Šobrīd Filozofu lapeni apmeklē gan pieaugušie, gan bērni, tajā notikušas kaimiņu māju iedzīvotāju sapulces un bibliotēkas pasākumi, piemēram, stāstnieku kopas tikšanās un mini festivāls “Ražas svētki”, līdz 29. septembrim tajā skatāma Mazsalacas Jauniešu centra un Mazsalacas pilsētas bibliotēkas sagatavota foto ekspresizstāde “Mazsalaca – laiks, vieta, vārds”. Lapenē pēc iedzīvotāju iniciatīvas veidojas grāmatu apmaiņas punkts. Gribu iedrošināt ikvienu nebaidīties uzrakstīt projektu, nebaidīties konsultēties ar pašvaldības speciālistiem un uzrunāt vietējo kopienu, tad viss izdosies.
Stāsta Filozofu lapenes Mazsalacā projekta idejas autore Zane Jeske.
Pateicoties līdzdalības budžeta projektu konkursam, Endzelē jau vairāk nekā gadu ir pieejami divi āra trenažieri. Priecājos, ka tos aktīvi izmanto – īpaši par tiem interesējas bērni un jaunieši. Jeru pagastā šobrīd nav iespēju piedalīties sporta treniņos profesionāla trenera vadībā, bet sporta laukumā ikvienam pieejams futbola un basktetbola laukums, skriešanas celiņi un šobrīd arī āra trenažieri. Manuprāt, šis projekts ir veicinājis vietējo iedzīvotāju aktivitātes svaigā gaisā un sakārtotas vides veidošanos Endzeles ciemā. Ar Valmieras novadu sadarbība bija veiksmīga, tāpēc iesaku izmantot iespēju piedalīties projektu konkursā, kā arī aktīvi iesaistīties balsojumā.
Ar savu pozitīvo pieredzi dalās arī Iveta Auniņa, āra vingrošanas zonas Endzelē projekta virzītāja.
Lai šie pozitīvie piemēri, kā ar līdzdalības budžeta projektu īstenošanu iespējams veicināt sadarbību kopienā un radīt jaunas vietas, kur vietējiem iedzīvotājiem pulcēties, ir kā pamudinājums arī Tev iesniegt savu projekta pieteikumu.
Līdzdalības budžeta projektu pieteikumu iesniegšanas termiņš ir no 3. septembra līdz 11. oktobrim.
Šogad projekta pieteikumus sagaidām šādos tematiskos virzienos:
- ģimenēm draudzīgas infrastruktūras veidošana;
- inženierkomunikāciju, ceļu un ielu infrastruktūras attīstība, satiksmes drošības uzlabošana;
- kultūras mantojuma un ainavu kvalitātes uzlabošana;
- teritorijas attīstības plānošana (sertificētu speciālistu izstrādāta infrastruktūras attīstības koncepcija noteiktai teritorijai);
- vides pieejamības uzlabošana;
- esošas infrastruktūras pilnveidošana;
- vides piesārņojuma mazināšana, bioloģiskās daudzveidības aizsardzība;
- mājdzīvnieku labturību un aktivitāti attīstošas infrastruktūras veidošana;
- pielāgošanās klimata pārmaiņām, to radītā apdraudējuma novēršana.
Projekta pieteikumu dalībai konkursā var iesniegt fiziska persona, kura sasniegusi 16 gadu vecumu, vai biedrība vai nodibinājums, kurā nav pašvaldības dalības.
Publiskajai balsojuma aptaujai tiks virzīti tie projekti, kuri atbilst nolikuma prasībām. Par īstenojamo projektu, ņemot vērā balsojuma aptaujas rezultātus, lems pašvaldības dome.
2024. gada rudenī pašvaldība plāno organizēt klātienes tikšanās ar iedzīvotājiem, lai pārrunātu gan aktuālo par šī gada konkursu un projektiem, kādus pašvaldība sagaida, gan par turpmākajiem konkursiem un to saistošajiem noteikumiem. Tāpat plānots atkārtoti iedzīvotājus informēt par iedzīvotāju padomēm un to iespējām.
Plašākai informācijai aicinām sazināties ar Valmieras novada pašvaldības Attīstības pārvaldes Attīstības nodaļas vadītājas vietnieci, attīstības plānotāju Līgu Bieziņu pa tālruni 26495997 vai e-pastā .