Īpašniekus aicina pieteikt lielus kokus sakopšanai programmā“No koka uz koku”

ozols

Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) projektā LIFE Osmo Baltic uzsāk īstenot  programmu “No koka uz koku”, lai veicinātu vecu koku ilgtermiņa saglabāšanu, nodrošinot piemērotu dzīvotni daudzām sugām. Īpašnieki aicināti pieteikt savus kokus bezmaksas sakopšanai.

Lieli un veci koki ir mājvieta dažādām dzīvnieku, augu un sēņu sugām, kā arī būtiska mūsu kultūrvēstures un ainaviskā vērtība. Visā Eiropā novērojama vecu koku skaita samazināšanās, kas negatīvi ietekmē ar šo dzīves vietu saistīto sugu pastāvēšanu nākotnē.

“Vecu koku, tai skaitā dižkoku, atbilstoša sakopšana ir ne tikai estētikas jautājums. Sakopšana sniedz iespēju kokam ilgāk pildīt tā ekoloģiskās funkcijas, proti, nodrošināt mājvietu dzīvajai dabai. Īpašnieku iesaistei šo darbu īstenošanā ir būtiska loma, lai uzlabotu šādas dzīvotnes kvalitāti visā Latvijā,” pauž LIFE Osmo Baltic projekta vadītāja Irisa Mukāne.

Programmā aicināti pieteikties īpašnieki (fiziskas un juridiskas personas), kuru īpašumā atrodas lielu dimensiju veci dobumaini lapu koki. Dalībai programmā var pieteikt lapu kokus. Prioritārās koku sugas ir parastais ozols, parastā liepa, parastā zirgkastaņa un parastā kļava.

Pieteikties programmai var līdz 2024. gada 15. septembrim, aizpildot tiešsaistes veidlapu pārvaldes interneta vietnē www.daba.gov.lv sadaļā Programma “No koka un koku”. Turpat skatāma plašāka informācija par programmu un nolikums pieteikumu izvērtēšanai. No programmā pieteiktajiem kokiem tiks izvēlēti tie, kam pārvalde veiks koku stāvokļa novērtēšanas un sakopšanas darbus.

Īpaši nozīmīgas teritorijas programmas īstenošanai ir Aizkraukles, Alūksnes, Bauskas, Gulbenes, Jēkabpils, Kuldīgas, Līvānu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Smiltenes, Talsu, Valkas, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadi.

Veco lapu koku dobumos mīt īpaši aizsargājama un reta kukaiņu suga – lapkoku praulgrauzis. Vabole savas dzīves laikā spējīga pārvietoties vien dažus kilometrus, tāpēc piemērotu dzīves vietu savienojamība ir ļoti būtiska šīs un daudzu citu sugu pastāvēšanai ilgtermiņā. Lapkoku praulgrauzis ir lietussargsuga un sugas aizsardzības pasākumi sniedz lielu ieguldījumu daudzu citu aizsargājamo sugu saglabāšanā.

LIFE Osmo Baltic projekta (LIFE22 NAT/LT/101113698) galvenais mērķis ir nodrošināt lapkoku praulgrauža aizsardzību, izveidojot pārrobežu ekoloģisko tīklu, kas savieno šīs sugas Lietuvas un Latvijas populācijas.  Projektu finansē Eiropas Savienības (ES) Vides un klimata rīcības programma (LIFE), Lietuvas Republikas Vides ministrija un Latvijas Republikas Valsts reģionālās attīstības aģentūra. Plašāka informācija pieejama pārvaldes interneta vietnē www.daba.gov.lv. Kontaktinformācija: e-pastā tālrunis 25656314.

Līdzfinansē ES. Sniegtā informācija un viedoklis atspoguļo autora(-u) redzējumu, nevis ES vai Eiropas klimata, infrastruktūras un vides aģentūras (CINEA) viedokli. Ne ES, ne finansējošā iestāde nav atbildīga par šeit sniegto informāciju.

Plašāka informācija:
Zanda Segliņa,