Sestdien, 8. oktobrī, Valmierā norisinājās Simjūda tirgus. Tirgotāji no Valmieras un Valmieras novada, Rīgas, Salacgrīvas, Limbažiem, Gulbenes, Alūksnes, Aizkraukles, Jelgavas, pat Tukuma, Kuldīgas u.c. pulcējās Valmierā, daļu Rīgas ielas pilsētas centrā ietinot gardās smaržās un pārsteidzot ar prasmīgu roku darinātiem darbiem. Tirgus kņadu papildināja kāds īpašs skanējums – leijerkastes mūzika, turklāt par noskaņu rūpējās arī ielu muzikanti.
Savukārt Vecpuišu parkā rudens krāsas un tirgus ritmu varēja dzirdēt arī divu pūtēju orķestru skanējumā – uzstājās Valmieras Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības pūtēju orķestris un Dikļu pūtēju orķestris. Īstos vārdus labam garastāvoklim skandēja folkloras kopa “Mežābele”, folkloras kopa “Dzīne” un tautasdziesmu draugu kopa “Stutes”. Par lustīgu tirgus izskaņu parūpējās jautro ziņģu kapela “Abulmalas Burlakas”. Tāpat interesenti varēja uzzināt, kā skan mūzikas instruments ratu lira, par to un vēl citiem senajiem instrumentiem pastāstīja Līga Jeleviča. Savukārt zāļu zinātāja Zeltīte Kaviere pastāstīja par dabas veltēm, kas tieši rudenī ir būtisks atbalsts veselības uzlabošanā. Īpaši padomāts bija arī par mazākajiem Simjūda tirgus apmeklētājiem –Vecpuišu parkā varēja noskatīties leļļu teātra izrādi ar rudenim īsteni atbilstošu nosaukumu “Sēņu piedzīvojumi”.
Tirgus Valmierā rīkots kopš viduslaikiem, vēlāk augot un attīstoties ar īpašo Simjūda vārdu. Tādējādi tas ir viens no vecākajiem Vidzemē, pēdējais pirms ziemas iestāšanās. Kalendārā atzīmētā Sīmaņa un Jūdas diena oktobra beigās vēlāk deva tirgum atpazīstamo nosaukumu. Valmierieši un viesi Simjūda gadatirgu atkal iepazina, sākot no 1996. gada, kad Valmieras muzejs, godinot tradīcijas un tautas amata prasmes, atjaunoja vēsturisko Simjūda gadatirgu.
Foto: Uģis Brālēns