Ceļojošā izstāde: Veļas mašīna no bietēm

veļasmašīna no bietēm

16. augustā plkst. 16.00 aicinām apmeklēt ceļojošās izstādes “Veļas mašīna no bietēm” atklāšanu Valmieras muzeja Izstāžu namā.

Pasākumā ikviens interesents varēs piedalīties makramē pīšanas darbnīcā, kuru vadīs Igaunijas Lauksaimniecības muzeja pārstāves Ilze Salnāja-Verva un Mari-Līsa Tammiste. Makramē jeb mezglošana kļuva populāra 1980. gados. To varēja veidot no visa veida parocīgiem materiāliem: kokvilnas un lina diegiem, kā arī siena ķīpu auklas. No siena ķīpu auklas varēja aust tirgus somas, puķu podu turētājus un jaukus sienas dekorus ar kabatām, no kuriem pazīstamākās ir pūcītes.

Ieeja bez maksas.

No 2024. gada 16. augusta līdz 13. septembrim Valmieras muzeja Izstāžu nama vestibilā norisināsies Dienvidigaunijas lielākā izstāde “Veļas mašīna no bietēm”, kura aicina atklāt izdomas bagātību un atcerēties dzīvi padomju laikos.

“Veļas mašīna no bietēm” ir daļa no Tartu 2024 Eiropas kultūras galvaspilsētas pamatprogrammas. Tas ir kopīgs izstādes projekts, ko veido Igaunijas Ceļu muzejs, Igaunijas Lauksaimniecības muzejs un Tartu pilsētas muzejs, un stāsta par izgudrojumiem, izdomu un otrreizēju pārstrādi. Izstādes mērķis ir izgaismot līdz šim maz pētīto un apkopoto pašgatavošanas tradīciju, kā arī neticami daudzveidīgi attīstīto radošumu un prasmes padomju laikā (1945-1991).

Izstāde sastāv no četrām daļām:

  • “Veļas mašīna no bietēm: izdoma ceļā” Igaunijas Ceļu muzejā (Varbuse, Kanepi pagasts, Põlva apriņķis), kuratore Raela Artela (atvērta līdz 29.09.2025.);
  • “Veļas mašīna no bietēm: izdoma laukos” Igaunijas Lauksaimniecības muzejā (Muuseumi 4, Ülenurme, Tartu apriņķis), kuratore Ilze Salnaja-Verva (atvērta līdz 21.09.2025.);
  • “Veļas mašīna no bietēm: izdoma pilsētā” Tartu pilsētas muzejā (Narva mnt 23, Tartu), kuratores Madle Uibo un Mēli Veljaotsa (atvērta līdz 29.12.2024.);
  • “Veļas mašīna no bietēm: ceļojošā izstāde”, Valmieras muzejā no 16. augusta līdz 13. septembrim, no septembra – Galerijā Centrs, Rīgā.

“Trīs muzejos var redzēt plašu pārskatu par padomju cilvēka ikdienu, ar uzsvaru uz īpašo izdomas bagāto paštaisīšanas tradīciju, kas līdz šim bija paslēpusies garāžās, šķūņos, dzīvokļos, bēniņos un pagrabos. Šie stāsti un priekšmeti runā par centieniem, kas attīstījušies ierobežotos apstākļos, tiecoties uz labāku un ērtāku dzīvi,” komentē Igaunijas Ceļu muzeja izstādes projekta vadītājs Pāvo Krons. “Mēs vēlamies parādīt, kā ikdienas izdoma un radošums joprojām var nodrošināt labākas dzīves kvalitāti gan šodien, gan nākotnē. Meistarošana mājās un lietu labošana ir jebkuras inovācijas pamats. Lielu un satraucošu problēmu kontekstā pašu gatavotais ir reāls un ātrs risinājums, kas ir pieejams ikvienam,” piebilst P. Krons.