Turpinot tradīciju Jauno gadu iesākt, stiprinoties garīgā mūzikā un kopīgā lūgšanā, 11. janvārī plkst. 18.00 Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā ar jaunu programmu pie skatītājiem dodas radošā apvienība “Laiks. Tu. Lūgšana” ar koncertprogrammu “Eņģeļu dziesmas” koncertu ciklā “Laiks. Tu. Lūgšana”. 11. janvārī plkst. 18.00 koncertprogramma skanēs Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā.
Koncertuzvedumā piedalās dziedātāja Aleksandra Špicberga un vīru vokālā grupa. Instrumentālisti Miķelis Dobičins un Rihards Plešanovs – čells, taustiņi un elektronika. Zēnu vokālā grupa “Puikas”. Ivara Vācera gaismu režija.
Jaunajā koncertprogrammā “Eņģeļu dziesmas”, kā tas muzikālā projekta “Laiks. Tu. Lūgšana” programmās ierasts, skanēs dažādu gadsimtu un tradīciju baznīcas dziedājumi un lūgšanas dažādu pasaules tautu valodās. Koncertā dzirdēsiet dziedājumus spāņu, grieķu, arābu, gruzīnu, baznīcslāvu, latviešu valodās. Programmas stāsts pieskarsies lielajiem Jābūtības jautājumiem, mudinot pārdomām par laika ritumu, Visuma bezgalību un katra cilvēka dzīves unikālo lomu, vietu un nozīmīgumu tajā.
Koncertuzvedumā dziedājumi mīsies ar instrumentālām skaņu gleznām. Šoreiz tās uzburs laikmetīgās mūzikas duets – Miķelis Dobičins un Rihards Plešanovs un čella, taustiņisnstrumentu un elektronikas skanējuma simbioze. Prātojot par Visuma pastāvēšanu un to, kā uzbūvēta pasaule, mūsu apziņa cenšas aptvert mūžības lokus. Mūžības mēros tikai pavisam īsu mirkli pasaule ir iepazinusi elektronisko mūziku. Tas rosina domāt par to, cik daudz neatklāta vēl pasaulē, cik daudz mūsu acīm apslēpts un tomēr nojaušams. Mūziķu izpildījumā skanēs mūsu laikabiedru – amerikāņu komponista Kristofera Čerones (Christopher Cerrone) un Latvijas komponistu Platona Buravicka un Vinetas Līces – skaņdarbi.
Emocionālajā gara pārdzīvojumā klausītāja ceļabiedre un vienlaikus atskaites punkts būs Gaisma, ļaujot piedzīvot līdzpārdzīvojuma, atmiņu un jaunu atklāsmju mirkļus.
“Kādēļ eņģeļu dziesmas? Šajā programmā skanēs dziedājumi, ko cilvēki dzirdējuši skanam debesīs, mūzika, ko radīt iedvesmojušas debesis, ticība, kā arī pārdomas par neatklāto, nezināmo un varbūt arī šaubas. Šobrīd – laikā, kad uz zemes nevalda miers, cilvēki raisa karus, mēs aicinām pacelt sirdis uz debesīm, kas mums visiem ir vienas, un ieklausīties, ko tās saka mums un ko tām atbild mūsu sirdsapziņa,” tā programmas producente Māra Špicberga.
Koncerts vienā daļā, norises ilgums: 1 stunda 20 minūtes.
Koncerts ir Valmieras Mūzikas skolas rīkotā Starptautiskā ziemas mūzikas festivāla “Zvaigznes ceļš” norise.
Koncertu atbalsta Valmieras novada pašvaldība.
Biļetes: https://www.bilesuparadize.lv/lv/event/146552. Pieejamas atlaides pensionāriem, studentiem, ITIC kartes īpašniekiem, cilvēkiem ar invaliditāti un pavadošajām personām, skolēniem, Ģimenes karte+ īpašniekiem.
Aleksandra Špicberga ir spilgta un daudzpusīga dziedātāja, kurai vienlīdz tuva ir kā akadēmiskā, tā baznīcas un tautas mūzika. Aktīvi koncertē, sadarbojoties ar dažādu žanru izpildītājmāksliniekiem. Izdoti trīs soloalbumi. Augstu skatītāju un mūzikas kritiķu vērtējumu guvis Aleksandras sniegums koncertuzvedumos “Nestāstot” un “Laiks. Tu. Lūgšana”. Par sniegumu koncertuzvedumā “Nestāstot” saņemta LSM balva “Kilograms kultūras”. Aleksandra ir absolvējusi Rīgas Doma Kora skolu un šobrīd studē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā profesora Andra Veismaņa kora diriģēšanas klasē.
Rihards Plešanovs ir akadēmiski skolots pianists, bet viņa intereses ir nonākt muzikālās teritorijās, kuras sagādā jaunus atklājumus gan sev, gan klausītājam. Ir Latvijā viens no aktīvākajiem kamermūziķiem, ko pierāda nominācija “Lielajai mūzikas balvai 2022” par izcilu darbu ansamblī. Darbojas dažādos starpžanru projektos, kur dzeja sarunājas ar mūziku un improvizāciju. 2023.gadā izdevniecībā “Skani” iznācis Riharda Plešanova pirmais solo albums “Les flexibles”. Šajā pat gadā ceļu pie klausītājiem ir sasniedzis arī albums “Klusā daba” ar izcilo latviešu saksofonistu un komponistu Kārli Auziņu, kas ieskaņots vinila platē izdevniecībā “Jersica records”. 2024. gadā Hanzas peronā divās koncertu sērijās realizējis visu Dmitrija Šostakoviča 24 prelūdiju un fūgu ciklu.
Miķelis Dobičins, kuru publika ir iepazinusi kā spožās un atraktīvās čello grupas “Melo-M” dalībnieku, ir guvis akadēmisku mūzikas izglītību. Līdztekus aktīvai koncertdarbībai “Melo-M” sastāvā Miķelis piedalās dažādos muzikālos projektos, īpaši pievēršoties laikmetīgās un eksperimentālās mūzikas žanriem. Viena no šādām sadarbībām ir laikmetīgās mūzikas programma sadarbībā ar pianistu Rihardu Plešanovu, kur līdzās čellam un klavierēm dzirdam arī elektroniskās mūzikas skanējumu.
Vīru vokālā grupa – īpaši šim projektam izveidota mūziķu apvienība Aleksandras Špicbergas vadībā. Baznīcas dziedājumu kontektsā, to droši varētu saukt arī par vīru kori, jo desmit dziedoņi būtu jau patiešām prāvs un pilnskanīgs draudzes koris. Līdzīgi kā skanējumā tik daudzveidīgie dziedājumi, arī paši dziedātāji, lai arī visi guvuši muzikālu izglītību, ir ar ārkārtīgi atšķirīgām balsīm, dziedāšanas manierēm un pieredzi. Starp dziedātājiem ir gan diplomēti kora diriģenti un profesionālu koru dalībnieki, gan dažādu konfesiju draudžu koristi. Liela daļa dziedātāju ir Rīgas Doma kora skolas zēnu kora absolventi. Tas arī bija viens no uzveduma veidotāju sākotnēji liktajiem uzdevumiem, pulcējot dziedātāju sastāvu, atrast zelta vidusceļu starp akadēmisku un dabisku dziedāšanas manieri, saglabājot autentisku, pirmatnēju balsu skanējumu.
“Puikas” – 2022. gadā dibināta zēnu vokālā grupa. Vadītājas – Aleksandra un Māra Špicbergas.
Informāciju sagatavoja:
Māra Špicberga, koncerta producente