Aicinām uz izstādes “Čau, Niklāv Strunke!” atklāšanu Valmieras muzejā

Valmieras muzejs, aicinot uz izstādi “Čau, Niklāv Strunke!”, ielūdz atzīmēt pasaulē atzītā mākslinieka Niklāva Strunkes 130. dzimšanas dienu.

Valmieras muzejs, aicinot uz izstādi “Čau, Niklāv Strunke!”, ielūdz atzīmēt pasaulē atzītā mākslinieka Niklāva Strunkes 130. dzimšanas dienu. Izstādes “Čau, Niklāv Strunke!” atklāšana Valmieras muzejā gaidāma 4. oktobrī plkst. 16.00.

Niklāvs Strunke bija karavīra dēls, mežsarga mazdēls trešajā paaudzē, pirmos dzīves gadus pavadījis kazarmu vidē Polijā, bet latviešu valodu un latvisko dzīvesziņu mācījies, dzīvodams “Palmēnos”, dzimtas mājās Vaidavā. Apkaimes dabas skaistums, vectēva darba tikums, vecmāmiņas uzburtā pasaku un leģendu pasaule vēlāk atspoguļojas mākslinieka daiļradē.

Niklāvs Strunke – gleznotājs, grafiķis, grāmatu ilustrators un scenogrāfs, viens no izcilākajiem latviskā stila iedibinātājiem grāmatu grafikā. Mākslinieks, kurš pārliecinoši un spilgti apliecinājis sevi Eiropas mākslinieciskā avangarda apritē. Ekscentrisks, temperamentīgs – košs gan dzīvē, gan mākslā. Mākslinieks, kura vārds ierakstīts Latvijas Kultūras kanona sarakstā.

“Izstāde Valmierā ir sveiciens Niklāvam Strunkem (1894–1966) – leģendārai personībai un atzītam nacionālās mākslas klasiķim – 130. dzimšanas dienā. 20. gadsimta vēstures un biogrāfijas krasie pavērsieni slavenāko latviešu “itāli” aizveda no Vaidavas līdz Romai. Strunkes mākslinieciskajā domāšanā un pašizteiksmē Eiropas modernistu ierosmes un vecmeistaru apbrīns, aizrautība ar Austrumiem un citiem iedvesmas avotiem mijas un krustojas ar agrīni gūtiem Latvijas dabas, tradicionālās kultūras un folkloras mantojuma iespaidiem, savukārt par Strunkes dzimtas māju vārdu atgādina viņa izvēlētais Palmēnu Klāva pseidonīms,” stāsta mākslas zinātniece, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas vadītāja, glezniecības kolekcijas glabātāja Dr. art. Aija Brasliņa. “Laikabiedri, tostarp Aleksandrs Čaks, Valmierā iepazītais Linards Laicens un citi literāti, mākslinieki, grāmatizdevēji, mūziķi un teātra ļaudis pieminēja temperamentīgo brīvmākslinieku ne tikai daudzpusīgo radošo izpausmju, bet arī ekscentriskā paštēla, piparotās valodas un uz Rīgu atvestā itāliskā sveiciena “čau” dēļ. Ar izteiksmīgu ārieni apveltītais, augumā nelielais romantiķis bija aizrautīgs darbā un bohēmā, kolekcionēja grāmatas, antikvārus un etnogrāfiskus priekšmetus, ko krāja gan Vecrīgas darbnīcā Mārstaļu ielā, gan vēlāk trimdas dzīvoklī Stokholmā.”

Izstādē tiks eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Jūrmalas muzeja, Zuzānu kolekcijas, Valmieras Integrētās bibliotēkas. Būs skatāmas arī mākslinieka ilustrētas grāmatas, kuras pēc Valmieras muzeja aicinājuma muzejā nogādājuši iedzīvotāji. Izstādē būs iespēja apskatīt arī Niklāva Strunkes ilustrēto “Ābeci”, kurai ir vairāk nekā 100 gadu.

Izstādi papildinās meistarklase, ekskursija izstādē kopā ar Aiju Brasliņu, ārtelpas izstāde pilsdrupu teritorijā. Par šīm norisēm informācija sekos Valmieras muzeja tīmekļvietnē valmierasmuzejs.lv.

Izstādes zinātniskā konsultante – Dr. art. Aija Brasliņa.

Valmieras muzejs pateicas visiem iesaistītajiem par atbalstu izstādes tapšanā, jo īpaši Latvijas Nacionālajam mākslas muzejam, Jūrmalas muzejam, mākslas centram “Zuzeum”, Valmieras Integrētajai bibliotēkai (īpašs paldies Ingunai Dukurei), Latvijas Kultūras kanonam (Latvijas Nacionālā bibliotēka), Latvijas Televīzijai, TV24, laikrakstam “Liesma”, reklāmas laikrakstam Vidzemē “Tava izvēle”, Lidijai Baltgailei, Brigitai Ellerei, Gaidai Pevko, Vandai Brūvelei, Jānim Kalnačam.

Foto: Uz darbnīcas balkona Rīgā, Mārstaļu ielā 1. 1925. Fotogrāfs nezināms. LNMM