Latvijas Universitātes (LU) profesori Edvīns Karnītis, Māris Pūķis, Jānis Bičevskis un Ģirts Karnītis ir izstrādājuši modeli pilsētu ilgtspējīgas attīstības plānošanai un pārvaldībai. Pilsētas ilgtspējīgas attīstības indeksa, kas rāda teritorijas ilgtspējīgas attīstības līmeni, izstrādes projektā veikta tā noteikšana deviņās Latvijas pilsētās. No tām visaugstākais ilgtspējīgas attīstības indekss ir Valmierai.
Ilgtspējīga attīstība ietver līdzsvarotu ekonomisko, sociālo un vides attīstību. Un tieši pilsētās, kur notiek zināšanu, ekonomiskie un sociālie procesi, ir straujāka attīstība, ir gan lielāka iespēja ilgtspējīgai attīstībai, gan arī pieaug atbildība par to. Taču pašvaldībām Latvijā pietrūkst datos balstīta modeļa prognozēm un lēmumu ietekmes uz ilgtspējīgu attīstību izvērtēšanai.
Jānis Baiks, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, piekrīt ilgtspējīgas attīstības modeļa izstrādātājiem par tā pielietošanas ieguvumiem pašvaldības darbā. Šāda rīka pieejamība un izmantošana pašvaldībās ļautu īstenot datos balstītu ilgtspējīgas attīstības plānošanu un pārvaldību. Tāpat arī palīdzētu kvalitatīvi veikt jauno projektu/iniciatīvu atlasi, veicinātu uz objektīviem datiem balstītu dialogu ar valsts pārvaldi, piemēram, par atbalstu pašvaldības funkcionalitātei, budžeta vajadzībām un izlietojumu, par ieguldījumu kopējo valsts ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, kā arī palīdzētu komunikācijā ar iedzīvotājiem pamatot pašvaldības lēmumus.
Modelis izstrādāts, pamatojoties uz ANO 17 ilgtspējīgas attīstības mērķiem, no kuriem 13 atbilst pašvaldību funkcijām. Nosakot pilsētas ilgtspējīgas attīstības indeksu, kas rāda teritorijas ilgtspējīgas attīstības līmeni, tiek ņemti vērā 49 indikatori. Modelēšanas procesā tika matemātiski atlasīti seši būtiskie indikatori, kuri ir izšķiroši ilgtspējīgas attīstības līmeņa noteikšanai.
Modelis ir izmantojams jebkurai teritorijai – pilsētai ar lauku teritoriju, novadam un reģionam gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā.
Valmieras novada pašvaldības darbinieki 05.11.2021. tiešsaistē tiksies, lai ar pētniekiem pārrunātu Valmieras situāciju – stiprās un vājās vietas, kā arī modeļa pielietošanas priekšrocības pašvaldības darbā.
Projekts “ANO uzstādījumiem atbilstošs pilsētas ilgtspējīgas attīstības modelis” ( lzp-2020/2-0073).
Projekta rezultāti pēc 31.12.2021.g. tiks nodoti uzņēmumam SQUALIO, kurš apmācīs pašvaldības izmantot modeli un izstrādās ceļakarti, lai palīdzētu pašvaldībām izmantot izstrādāto modeli ilgtspējīgas attīstības plānošanai un pārvaldībai, piesaistot investorus un uzlabojot iedzīvotāju dzīves kvalitāti.