Mežs ir viena no lielākajām dabas bagātībām, kas sniedz mums ne tikai koksni, bet arī skābekli, bioloģisko daudzveidību un vietu atpūtai. 21. martā atzīmējam Starptautisko meža dienu. Šī diena ir veltīta pasaules mežiem, lai veicinātu izpratni par to nozīmi cilvēku un citu dzīvo radību labklājībā.
Valmieras novadā meži aizņem aptuveni 50 % no visas novada teritorijas. Starp vērtīgākajām un lielākajām dabas vērtībām Gaujas Nacionālais parks, aizsargājamo ainavu apvidus “Ziemeļgauja”, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāts un citi. Taču, lai saglabātu šo vērtību arī nākamajām paaudzēm, nepieciešama gudra un ilgtspējīga mežu apsaimniekošana.
Klimata pārmaiņas rada jaunus izaicinājumus, kas ietekmē mežu veselību un ilgtspēju. Pēdējās desmitgadēs klimata pārmaiņas ir kļuvušas aizvien izteiktākas, un to sekas ir jūtamas arī Latvijas mežos. Paaugstināta temperatūra vasaras sezonā izraisa sausumu un vājina kokus, padarot tos uzņēmīgākus pret kaitēkļiem un slimībām. Bojājumi no vētrām un ekstremāliem laikapstākļiem ik gadu kļūst biežāki, tādā veidā izpostot vai bojājot arvien lielākas mežu platības. Klimata pārmaiņu dēļ jaunu kaitēkļu un slimību izplatība apdraud meža ekosistēmas un samazina koku augšanas ātrumu, savukārt vāji un slimi koki neveic fotosintēzi tik efektīvi, tāpēc samazinās to spēja absorbēt CO₂.
Lai samazinātu klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi Valmieras novada pašvaldības mežos, izstrādāta Valmieras novada pašvaldības mežu apsaimniekošanas koncepcija, kurā vispārīgais mērķis ir noteikta meža un meža zemju ilgtspējīga (nenoplicinoša) apsaimniekošana. Koncepcija iekļauj septiņus stratēģiskos virzienus ilgtspējīgai pašvaldības piederošo mežu apsaimniekošanai. Dokumentā aptverts mežu esošā stāvokļa izvērtējums, meža apsaimniekošanas stratēģiskie mērķi, meža apsaimniekošanas uzdevumi un uzraudzības rādītāji.
Lai gan lielā mērā mežu apsaimniekošana ir speciālistu rokās, arī iedzīvotāji var sniegt savu ieguldījumu:
- saudzīgi izmantot dabas resursus, izvēloties ilgtspējīgus koksnes izstrādājumus;
- ievērot meža ugunsdrošības noteikumus noteiktajos periodos, lai novērstu ugunsgrēku rašanos dabā;
- iesaistīties koku stādīšanas un dabas atjaunošanas, kopšanas pasākumos;
- izglītot sevi un citus par mežu nozīmi, dabas daudzveidību un aizsardzību.
Meži ir viens no svarīgākajiem Latvijas dabas resursiem un liels sabiedrotais cīņā ar klimata pārmaiņām. Ar gudru apsaimniekošanu mēs varam nodrošināt, ka tie saglabājas tikpat daudzveidīgi, raženi un plaši arī nākamajām paaudzēm.
Aicinām būt atbildīgiem par mežiem un to saglabāšanu, jo tas ir mūsu visu kopīgais dārgums! Un atceries – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes!
Foto: Klāvs Vasiļevskis