Pērnajā gadā Rūjiena atradās gan vietējās, gan starptautiskās uzmanības centrā, godam nesot titulu “Baltijas jūras reģiona kultūras pērle 2024”. Gada griezumā pilsētā un tās apkārtnē notika daudz pasākumu, kuru mērķis bija stiprināt vietējo kopienu un sekmēt tās sociālo noturību. Daudzveidīgās radošās un izglītojošās aktivitātes veicināja dažādu paaudžu sadarbību, līdzdalību, kā arī tādu vietējo iniciatīvu rašanos, kas būs nozīmīgas pilsētai un kopienai nākotnē.
Aizvadot gadu kultūras pērles statusā, Valmieras novada Kultūras pārvalde kopā ar Rūjienas iedzīvotājiem teju visa gada garumā Rūjienā īstenoja vērienīgu programmu, lai ieviestu kultūras un noturības rīcības plānu. Runājot par paveikto, jāuzsver, ka īstenotās aktivitātes ir izraisījušas vērtīgas diskusijas par iedzīvotāju padomes izveidi Valmieras novadā. Domājot par kopienas centra izveidi, sperti praktiski soļi seno ēku un pagalma izmantošanā Rīgas ielā 8. Gada laikā pilsētnieki attīstījuši savstarpējo sadarbību ar kultūras pārstāvjiem Igaunijas pierobežas pilsētās un aktīvi iesaistījušies biedrības “Ascendum” organizētajās starppaudžu aktivitātēs. Īstenojot pasākumus, ir noritējusi ļoti veiksmīga sadarbība ar Rūjienas apvienību, Rūjienas Kultūras centru, Rūjienas Tautskolu un Rūjienas vidusskolu. Svarīgu notikumu vidū jāmin arī Rūjienas saldējuma svētki, kuros pilsēta saņēma kultūras pērles balvu; Jauniešu diena ar diskotēku; ekspedīcijas uz Latvijas-Igaunijas pierobežu, kas vainagojās ar fotoizstādi “Pastkartes no pierobežas” Unguriņu robežpunktā; kā arī viktorīnas “Satiec savu kaimiņu”.
Valmieras novada kultūras projektu vadītāja Madara Seile uzsver: “Kultūras pērles gads Rūjienā ir bijis interesants un notikumiem bagāts. Tā laikā ir noorganizētas vairāk nekā 22 aktivitātes, kas tika veidotas, lai iesaistītu pēc iespējas dažādākas iedzīvotāju grupas no Rūjienas un tās apkārtnes. Ir iniciatīvas, kuras noteikti vēlamies turpināt arī šajā gadā, piemēram, viktorīnu “Satiec savu kaimiņu” vai izstādes “Pastkartes no pierobežas” ceļu Valmieras novadā un, ceram, arī Igaunijā. Šogad vēlamies turpināt biedrības “Ascendum” aizsākto darbu, kas ietvēra draudzības veidošanu starp senioriem un jauniešiem Rūjienā. Kultūra ir kā rīks, ko varam izmantot, lai vienotu kopienu un aktualizētu svarīgus, sasāpējušus jautājumus. Kultūra nav tikai koncerts vai teātra izrāde. Tas ir stāsts par tikšanos, sarunu visdažādākajās formās.”
Rūjienas vārds kultūras pērles titula sakarā tika daudzināts arī starptautiskos pasākumos — gan Jākobstādē jeb Pietarsāri Somijā, Baltijas jūras valstu reģionu sadarbības organizācijas (BSSSC) ikgadējā konferencē Vācijas pilsētā Ķīlē, gan arī Svendborgā Dānijā, kur to prezentācijās popularizēja Valmieras novada kultūras pārvaldes vadītājs Toms Upners, Rūjienas iedzīvotāju kopienas pārstāve Anna Paula Gruzdiņa un Valmieras novada kultūras pārvaldes kultūras projektu vadītāja Madara Seile. Viņi stāstīja gan par paveikto pilsētā, gan par tā ietekmi uz kopienu. Rūjienas ieguvums gan šobrīd, gan turpmāk ir dalība Baltijas jūras reģiona pilsētu un pašvaldību tīklojumā, kas sekmē savstarpēju sadarbību un zināšanu apmaiņu.
Būtiski, ka kultūras pērles titula gadā paveiktajam ir pēctecība un ilgtermiņa ietekme. Jau šobrīd var runāt par kopienai draudzīgām aktivitātēm, kuras turpināsies — viktorīnu organizēšana, seniorus un jauniešus vienojoši darbi. Tiks veidota aktīvo iedzīvotāju padome. Kā norāda Vidzemes plānošanas reģiona projekta vadītāja Lelde Ābele: “Esam gandarīti par Rūjienā īstenotajām aktivitātēm kultūras pērles titula gadā. Mēs ļoti ceram, ka aizsāktās iniciatīvas būs dzīvotspējīgas, sniedzot iespēju veidot labvēlīgāku vidi kopienas aktivitātēm un veicinot sabiedrības noturību caur kultūras procesiem.”
2024.gads Rūjienā ir apliecinājums, ka kultūra var sekmēt cilvēku piederību kopienai, palīdzēt to saliedēt un vienot, un galu galā panākt kopienas noturību, kas ir svarīgi šodienas mainīgajos apstākļos, kad jāstājas pretim dažādiem izaicinājumiem.
Pieteikumu titulam “Baltijas jūras reģiona kultūras pērle 2024” iesniedza Valmieras novada pašvaldība, saņemot Vidzemes plānošanas reģiona aicinājumu. Titulu piešķir maza un vidēja izmēra pašvaldībām un reģioniem. Tā ir viena no Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “BSR Cultural Pearls” aktivitātēm. Projekts apvieno 12 partnerus, tai skaitā Vidzemes plānošanas reģionu, no astoņām valstīm. Projekts tiek īstenots trīs gadus, līdz 2025. gada decembrim. Tā mērķis ir stiprināt sociālo noturību Baltijas jūras reģiona pašvaldībās, izmantojot kultūras un radošuma resursus un vietējo kopienu aktivitātes.
Informāciju sagatavoja:
Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā