Ceturtdien, 31. oktobrī, Valmieras novada pašvaldības domes sēdē apstiprināta Valmieras novada kultūras attīstības stratēģija 2024.–2030.gadam. Stratēģija tapusi vairāk nekā gadu, komandai veicot Valmieras novada kultūras iestāžu tīkla izpēti, iedziļinoties aktuālajā problemātikā un meklējot ilgtspējīgus risinājumus kultūras jomas izaicinājumiem.
“Noslēdzoties Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 konkursam, kura laikā radījām kultūras programmu “Dinamiskā pilsēta”, sapratām, ka nākamais solis ir novada kultūrtelpas un ekosistēmas attīstības redzējuma definēšana. Stratēģija ir par to, kādu redzam mūsu kopīgo nākotni un kas paveicams, lai to sasniegtu. Ceļa karte pašvaldībai, nozarē strādājošiem profesionāļiem un novada iedzīvotājiem. Varam pamatoti lepoties ar savu kultūrvēsturisko mantojumu, spēcīgām kultūras tradīcijām, amatiermākslas jomu, daudzveidīgu un plašu kultūrtelpu, kultūras institūciju tīklu un kultūras pakalpojumu piedāvājumu. Tajā pašā laikā jāstimulē un jāatbalsta iedzīvotāju, kopienu un sabiedrisko organizāciju darbība un iniciatīvas kultūras pieejamības nodrošināšanā un attīstības virzīšanā. Jāstiprina kultūras iestāžu savstarpējā sadarbība un sadarbība ar dažādiem sektoriem, lai izvirzītu kopīgus mērķus, harmonizētu darbības un piesaistītu papildu resursus, nodrošinot kvalitatīvu kultūras piedāvājumu visā Valmieras novadā. Esmu gandarīts par kopīgi paveikto stratēģijas izstrādē un pateicīgs ikvienam, kurš iesaistījās un izteica savu viedokli un priekšlikumus!” saka Toms Upners, Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītājs.
Stratēģijas veidošanā bija iesaistīti gan pašvaldības kultūras darbinieki, gan nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī ārējie eksperti, kuru uzdevums bija bagātīgo informācijas apjomu strukturēti atspoguļot stratēģijas dokumentā. Stratēģija veidota, balstoties Valmieras novada ilgtspējīgas attīstības stratēģijā 2022.–2038. gadam, valsts kultūrplānošanas dokumentos “Kultūrvalsts”, kā arī izstrādātajos “Valmiera – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027” pieteikuma dokumentos.
Stratēģijas virsmērķis – ar sabiedrības līdzdalību radīts un uzturēts kvalitatīvas kultūras daudzveidīgs piedāvājums, kas nodrošina izcilu kultūras pieredzi, personības radošuma attīstības un izaugsmes iespējas novada iedzīvotājiem un viesiem, stiprinot sabiedrības saliedētību.
Par stratēģiskajiem mērķiem definēti: kvalitatīvs kultūras piedāvājums un kultūras pieejamība; materiālās kultūrvides un mantojuma saglabāšana un attīstīšana; nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana un tālāknodošana; sabiedrības iesaiste un līdzdalība kultūras procesos.
Informāciju sagatavoja:
Liene Jakobsone,
Valmieras novada Kultūras pārvaldes vadītāja vietniece kultūrpolitikas jautājumos