2023. gada 30. novembrī Valmieras novada pašvaldības domes deputāti apstiprināja vispārējās izglītības iestāžu tīklu, noslēdzot 2021. gadā aizsākto darbu pie skolu tīkla sakārtošanas un turpinot šo iestāžu stiprināšanu un attīstību. 2024. gada pašvaldības informatīvajos izdevumos iepazīstinām ar novada skolām – mūsu zinību kaltuvēm.
Mazsalacas vidusskola
Mazsalacas vidusskola atrodas ainaviski skaistā vietā – Skaņākalna Dabas parka pievārtē, kur laivotāju iecienītās Salacas upes krastos slejas dažādi dabas skaistumi – gleznainās Neļķu klintis, Eņģeļu ala, noslēpumainās Dauģēnu klintis un citi unikāli dabas veidojumi, ko āra nodarbību laikā dodas pētīt un izzināt arī Mazsalacas vidusskolas skolēni. Nodarbību dabā nozīme skolā nākamajā mācību gadā tikai pieaugs, jo šajā vasarā vairāki skolas pedagogi Erasmus+ projekta “Zaļā klase” ietvaros pilnveidoja zināšanas par āra nodarbību teorētiskajiem un praktiskajiem pamatprincipiem.
Skolu ar mūsdienīgu redzējumu vada direktore Zaiga Ivana. Strādājot gan par sākumskolas skolotāju, gan direktores vietnieci, skolas darbs iepazīts dažādos līmeņos, tāpēc 2011. gada 1. oktobrī viņa pieņēma profesionālo izaicinājumu – kļuva par skolas direktori.
Procesi skolā tiek ietekmēti nemitīgi gan valstiskā, gan lokālā līmenī, mēs neieslīgstam rutīnā, ieviešam jauninājumus un esam gatavi pārmaiņām un sadarbībai. Lielākais gandarījums ir atzinīgs novērtējums no skolēniem un viņu vecākiem, arī absolventiem, kuri pateicas par skolā pavadīto laiku, gūtajām zināšanām un izsakās atzinīgi par skolas attīstības virzienu.
Jautāta par izaicinājumiem un gandarījumu profesionālajā dzīvē, teic direktore Zaiga Ivana.
Mācību process Mazsalacas vidusskolā notiek skolas ēkā Parka ielā 30, kas uzcelta 1976. gadā ar iespēju tās telpās uzņemt aptuveni 700 skolēnu. Ejot līdzi laikam un iespējām, ir mainījies skolas ēkas izskats. 2001. gadā realizēts Pasaules bankas finansētais skolas siltināšanas projekts, bet 2013. gada septembrī ar noslēgto Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta projekta palīdzību ir nosiltināta Mazsalacas vidusskolas sporta zāle, uzstādīti saules kolektori un visā skolā nomainītas apgaismojuma lampas.
No skolas pavisam netālu slejas varenā, 18. gadsimta otrajā pusē klasicisma stilā būvētā Valtenberģu muiža, kas ir valsts aizsargājamais kultūras piemineklis. 1905. gadā muiža tika nodedzināta, bet 1932. gadā to izdevās pārbūvēt, pielāgojot skolas vajadzībām. Muižas ēka vairākām paaudzēm saistās ar siltām skolas laika atmiņām, tomēr no 2014. gada 1. septembra muižas telpas skolas vajadzībām vairāk netiek izmantotas.
Šobrīd skolā tiek realizētas četras izglītības programmas, kuras pagājušajā mācību gadā apguva 245 skolēni. Skolu pavisam kopā ir absolvējuši 2463 skolēni. Liels prieks par profesionālo un stabilo 40 pedagogu kolektīvu. Skolotāju vidējais vecums ir 52 gadi, vidējais darba stāžs ir 22 gadi. Interesanti, ka 25 % pedagogu ir skolas absolventi. Skolā tehnisko atbalstu nodrošina 20 darbinieki.
Skola lepojas ar tradīcijām, ko nodod no paaudzes paaudzē, veicinot valstiskuma un patriotisma apziņu. Mazsalacas vidusskola ir viena no 2. Cēsu pulka Brīvprātīgās Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga glabātājām. No 2019./2020. mācību gada skolā ir ieviesta Valsts aizsardzības mācība.
Skola piedāvā 19 dažādus interešu izglītības pulciņus, piemēram, jaunieši nodarbojas ar trases automodelismu un regulāri izcīna godalgas, piedalās biatlona, distanču un rollerslēpošanas sacensībās Latvijā un ārzemēs, ir izloloti vairāki deju kolektīvi, uzturot latviešu tautiskās dejas kustību. Nemainīga tradīcija ir žetona vakara teātra izrāde, kurā lomu sev atrod ikviens skolēns. Teātra spēlēšanas tradīciju pārņēmuši arī jaunāko klašu skolēni interešu izglītības pulciņā “Podziņa”.
Gan skolēni, gan skolotāji aktīvi iesaistās projektos. Jauniešiem ir iespēja iepazīt citu valstu pieredzi Erasmus+ projektos. No 2018./2019. mācību gada skolā darbojas MOT – pusaudžu motivācijas programma, kas stiprina jauniešu izpratni par cilvēciskām vērtībām un drosmi – drosmi dzīvot, rūpēties un pateikt nē. MOT programma ir ieviesta saskaņā arī ar skolas definētajām vērtībām – atbildība, cieņa un drosme. Lai atbalstītu skolēnus pēc Covid-19 pandēmijas, no 2022. gada skola realizē skolēnu mentoringa programmu. Ar Mazsalacas vidusskolas absolventu atbalstu skolēni sasniedz mērķus un pilnveido mācīšanās iemaņas. Tāpat dalība projektā “Sporto visa klase” devusi iespēju Latvijas Loto iniciatīvā “Kustība, kas vieno” divas reizes iegūt 5000 EUR finansējumu sporta inventāra iegādei.
Mazsalacas vidusskolai ir izveidojusies cieša draudzība ar Pāvula Jurjāna mūzikas skolu, satiekoties audzēkņu koncertos, kā arī ar kaimiņiem Igaunijā – Viljandi ģimnāziju un Rakveres Privāto ģimnāziju.
Nākamais mācību gads būs pārejas posms – 2023. gada 29. jūnijā Valmieras novada pašvaldības domes sēdē pieņemts lēmums, ka no 2025. gada 1. augusta skolai tiks mainīta izglītības pakāpe un izglītības iestādei tiks piešķirts nosaukums Mazsalacas pamatskola. Skolu tīkla sakārtošanas rezultātā Valmieras novada pašvaldībai ir izdevies piesaistīt Mazsalacas skolai ievērojamu finansējumu no Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda, kas paredz līdzekļus mācību vides uzlabošanai un tehniskā nodrošinājuma pilnveidei.
24. augustā absolventi aicināti satikties salidojumā “Mazsalacas vidusskolai 105”. Ekskursija skolā, muzikāli rosinoša sasveicināšanās, svinīga satikšanās atmiņās, kopbilde, kam sekos absolventu neformāla tikšanās klašu telpās, fotostūrītis – fotosiena, dziesmas un dejas – pie “vecās” skolas ēkas muzicēs Artis Šimpermanis, bet “jaunās” skolas Svinību zālē aicinās grupa “Vēja muzikanti”. Visi, kuriem Mazsalacas skola sirdī tuva, mīļi gaidīti kopā svinēt Mazsalacas vidusskolas 105!
Plašāk par skolu un mācību iespējām var uzzināt Mazsalacas vidusskolas tīmekļvietnē mazsalacasvsk.lv, Facebook lapā vai klātienē izglītības iestādē.