Plānojot dalību Kultūras ministrijas administrētajā projektu konkursā “Kultūras mantojuma saglabāšana un jaunu pakalpojumu attīstība”, jūlija izskaņā Valmieras novada pašvaldība uz tikšanos aicināja Mujānu apkārtnes iedzīvotājus un Burtnieku apkārtnes iedzīvotājus. Tikšanās notika pie valsts nozīmes kultūras pieminekļiem – pie Mujānu viduslaiku pils Baltā torņa un pie Burtnieku muižas ēkām Ezera ielā 6 un Ezera ielā 8.
Projektu konkursā atbalstu plānots piešķirt valsts nozīmes kultūras pieminekļiem, kuros projekta īstenošanas rezultātā tiek nodrošināta kultūras darbība vai ar kultūras mantojuma atjaunošanu saistīto zināšanu pārnese ne mazāk kā deviņus mēnešus gadā, un apmeklētāju skaits gadā ir ne mazāks kā 3000.
Gan Mujānu viduslaiku pils Baltais tornis, gan muižas ēkas Burtniekos ir valsts nozīmes kultūras pieminekļi, kas, apzinot vietējās kopienas vajadzības, varētu būt plānotā projekta pieteikuma mērķa objekti, tādējādi veicinot kultūras mantojuma un tūrisma attīstību šajās apkaimēs.
Pie Mujānu viduslaiku pils Baltā torņa pulcējās ap 30 vietējo iedzīvotāju, daudzi no tiem – biedrības “Mujānu izglītības biedrība” biedri. Ar stāstu par Mujānu viduslaiku pils vēsturi dalījās vēsturniece Ineta Amoliņa. Iedzīvotāji pārliecinoši pauda viedokli, ka Baltais tornis viņiem ir ļoti nozīmīgs, un tas varētu kļūt par objektu, kur, prasmīgi pielietojot jau savāktās vēstures liecības, tās mūsdienīgā veidā parādot apmeklētājiem, iesaistot viduslaiku pils izpētes piedzīvojumā, būtu iespējams piesaistīt tūristus. Ņemot vērā šovasar atklātā Zilākalna skatu torņa lielo popularitāti, Mujānu viduslaiku pils Baltais tornis varētu kļūt par šīs apkārtnes tūrisma piedāvājuma vērtīgu sastāvdaļu. Arī Zaļais dzelzceļš, kas ved garām Baltajam tornim, tā vien mudina šeit veidot aizraujošu pieturas vietu. Vietējie iedzīvotāji atzīst, ka gaida tūristus un vēlas, lai Mujāni kļūtu dzīvāki, tādējādi dodot iespēju arī vēl kādām uzņēmējdarbības idejām.
Arī Burtniekos pulcējās vairāk nekā 20 iedzīvotāju, kuriem rūp, lai vecās muižas ēkas tiktu saglabātas un atjaunotas. Vēstures līkločos veda un ar stāstu par Burtnieku muižas vēsturi dalījās Burtnieku bibliotēkas vadītāja Gunta Daļecka. Sanāksmes dalībnieki caur vēstures liecībām iepazinās ar muižas īpašniekiem un uzzināja par viņu likteņiem. Tāpat tikšanās laikā izrunāts par iemesliem, kādēļ šobrīd vēsturiskās ēkas ir sliktā vai pat kritiskā stāvoklī.
Galvenā burtnieciešu vēlme ir, lai ēkām būtu atjaunoti jumti un to stāvoklis vēl vairāk nepasliktinātos. Arī šeit vietējie gaida tūristus, un idejas to piesaistīšanai ir dažādas, izmantojot gan vecā Burtnieka, gan Lāčplēša tēlus, gan akmens laikmeta liecības.
Paldies visiem aktīvajiem iedzīvotājiem, kuri ieradās uz tikšanos un iesaistījās, izsakot savu viedokli un novērojumus par vietas attīstību! Pašvaldībai un iedzīvotājiem strādājot kopā, ir iespējams sasniegt vislabāko rezultātu, kur ieguvums no vietas attīstības ir ne tikai tūristiem, bet arī vietējiem iedzīvotājiem.
Valmieras novada pašvaldība pēc tikšanās ar iedzīvotājiem vērtēs katra projekta nozīmību, lai projekta pieteikuma iesniegšanas gadījumā tas būtu pietiekoši atbilstošs un konkurētspējīgs.