2024. gada jūnijā Valmieras bibliotēkā realizētas tiešsaistes apmācības bibliotēku darbiniekiem no Moldovas un Ukrainas “Bibliotēku pakalpojumu ietekmes mērīšana, novērtēšana un demonstrēšana”.
Bibliotēkas direktores vietniece metodiskajā darbā Olga Kronberga, strādājot ar Valmieras novada bibliotekāriem kā metodiķe, kā arī aktīvi iesaistoties Latvijas bibliotēku nozares procesos un interešu pārstāvniecībā nacionālā un starptautiskā mērogā, 2023. gada novembrī saņēma Starptautiskās bibliotēku asociāciju un institūciju federācijas (IFLA) trenera statusu par tēmu “Bibliotēku pakalpojumu ietekmes mērīšana, novērtēšana un demonstrēšana”. Tas motivēja dalīties ar saņemtajām zināšanām, un O. Kronberga sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrības, kas nodrošināja ZOOM platformu tiešsaistes apmācībām, un Valmieras bibliotēkas atbalstu organizēja divus trīs dienu starptautiskus tiešsaistes seminārus pēc IFLA izstrādātas programmas, kuras mērķis ir iepazīstināt dalībniekus ar rīkiem, kas palīdz bibliotēkām novērtēt savu darbu un bibliotēku ietekmi uz cilvēku dzīvi un sabiedrību kopumā.
Atsaucoties Republikas Moldovas Nacionālās bibliotēkas aicinājumam, tiešsaistē tika organizētas apmācības Moldovas bibliotekāriem. Tajās piedalījās 43 bibliotēku nozares profesionāļi no Moldovas Nacionālās bibliotēkas, akadēmiskajām un publiskajām bibliotēkām.
Turpinot Valmieras bibliotēkas sadarbību ar Ukrainas Mazo pilsētu asociāciju, apmācības par šo bibliotēku nozarei aktuālo tēmu tika piedāvātas arī Ukrainas bibliotekāriem. Lai informētu par semināra saturu un plānotajiem apmācību rezultātiem, pirms apmācību sākuma tika organizēta informatīva tikšanās, kurā piedalījās vairāk nekā 100 bibliotēku darbinieki no Ukrainas. Pēc iepazīšanās ar kursa saturu, struktūru un prasībām, ņemot vērā apmācību formātu un plānotās darba metodes, tika nokomplektēta 30 dalībnieku grupa. Neskatoties uz sarežģījumiem, strādājot kara apstākļos, ar elektrības padeves pārtraukumiem, kas saistīti ar Ukrainas elektrotīkla apšaudēm un citiem kara laika faktoriem, trīs dienu apmācību kursu pilnā apjomā pabeidza darbinieki no 25 Ukrainas bibliotēkām.
Strādājot ar grupām no dažādām valstīm, trenera uzdevums bija maksimāli adaptēt kursa saturu dalībnieku vajadzībām, tāpēc, gatavojoties nodarbībām, vajadzēja nopietni iedziļināties Moldovas un Ukrainas dzīves realitātē, cik vien tas bija iespējams: kontaktēties ar kolēģiem no šīm valstīm, iepazīties ar dažādiem dokumentiem un medijos pieejamo informāciju ne tikai par bibliotēkas nozares aktualitātēm, bet par situāciju Moldovā un Ukrainā kopumā un par iedzīvotāju aktuālajām vajadzībām, sameklēt interesantāko un starptautiskiem partneriem vērtīgāko Valmieras bibliotēkas pieredzē darbā ar vietējo kopienu un dažādu projektu realizācijā.
Valmieras bibliotēkas speciālisti pēdējo četru gadu laikā darbā daudz izmanto attālinātā darba formātus, un dalība tiešsaistes apmācībās un to organizēšana bibliotēkai ir ikdienas darba daļa, tomēr organizēt starptautiskās apmācības, bija liels izaicinājums un nopietna apņemšanās. Mācības īstenotas 3 dienu garumā katrai grupai (kopējais garums vienai grupai 21 stunda) viena pasniedzēja vadībā. Spriežot pēc abu grupu dalībnieku pozitīvajām atsauksmēm, trenerei O. Kronbergai kopā ar Valmieras bibliotēkas vecāko bibliotekāri Kristu Abatnieci-Barbinu, kura nodrošināja apmācību tehnisko atbalstu, izdevās ar šo nopietno izaicinājumu veiksmīgi tikt galā. Tika sasniegti uzstādītie apmācību mērķi – sniegt kursa dalībniekiem zināšanas un metodes, lai stiprinātu bibliotēku jomas kapacitāti, kā arī nodarbībās radīta pozitīva uzticības atmosfēra, iedrošinot dalībniekus aktīvi strādāt grupās, piedalīties diskusijās, dalīties pārdomās, stāstīt par pieredzi un neparastiem darba risinājumiem un veidot jaunus kontaktus tālākai sadarbībai.
Apmācību semināra noslēgumā dalībnieki izteica pateicību par piedāvāto iespēju un paveikto darbu un aizpildīja IFLA izstrādātās novērtējuma anketas, vērtējot kursa saturu un tā pasniegšanu. Izmantojot sniegto atgriezenisko saiti, pēc datu apstrādes būs iespēja izdarīt secinājumus, ko kursa satura pasniegšanā var mainīt vai uzlabot, lai palīdzētu publisko bibliotēku pārstāvjiem labāk izprast savas kopienas un plānot aktivitātes, kas atbilst kopienu vajadzībām un var radīt ieguvumus cilvēkiem un pozitīvas pārmaiņas kopienās.
Bobrovicas publiskās bibliotēkas direktore Lesja Ciba (Ukraina): “Mācībās tika pārrunātas Ukrainas bibliotēku iespējas un problēmas saistībā ar bibliotēku pakalpojumu un institūciju interešu aizstāvības pasākumu mērīšanu un ietekmi. Interesanti bija strādāt ar IFLA Pasaules bibliotēku karti, ko var izmantot interešu aizstāvībā. Pateicamies apmācību organizatoriem – Ukrainas Mazo pilsētu asociācijas izpilddirekcijai un trenerim par saturīgu informāciju un iespēju profesionālai izaugsmei un komunikācijai ar kolēģiem.”
Mariana Goncear, Reģionālā publiskā bibliotēka “Mihai Eminescu”, Informācijas tehnoloģiju dienesta vadītāja (Moldova): “Es uzzināju daudz par to, kā izmērīt bibliotēkas pakalpojumu ietekmi uz kopienu, kā novērtēt to efektivitāti un kā parādīt to vērtību ieinteresētajām personām. Man īpaši patika sadaļas par kopienas vajadzību identificēšanu, indikatoru izstrādi un uz datiem balstītu stāstu izveidi. Ticu, ka šīs zināšanas man ļoti noderēs darbā. Vēlos arī izteikt pateicību par profesionalitāti, dalīšanos pieredzē un zināšanās ar mums, kā arī par sadarbības un savstarpējas palīdzības atmosfēras radīšanu kursu laikā.”
Galina Davidic, Reģionālās publiskās bibliotēkas “Mihai Eminescu” direktore (Moldova): “Paldies par jaunām idejām un pieredzes pilnajām dienām. Tēma ir ļoti svarīga un ļoti maz diskutēta profesionālajā vidē. Bagātīgā programma un rūpīga materiālu prezentācija, laipnība un vēlme sasniegt rezultātus. Cerības ir piepildītas!”
Daiga Rokpelne, Valmieras bibliotēkas direktore: “Olga Kronberga iespēju kļūt par IFLA treneri ieguva nopietna konkursa rezultātā. Vienlaicīgi tas ir rezultāts gan Valmieras bibliotēkas kolektīvajam ilglaicīgajam darbam starptautiskā mērogā, gan Olgas Kronbergas personīgajai ieinteresētībai un profesionālajai līdzdalībai ne tikai vietējos, bet arī nacionālos un starptautiskos projektos. Olgas devums IFLA trenera statusā nodrošinājis jaunas zināšanas, metodes, praktiskus rīkus kolēģiem Ukrainā un Moldovā, kā arī motivējis Valmieras novada bibliotēku darbiniekus turpināt savu darbu bibliotēku pakalpojumu ietekmes mērīšanā, novērtēšanā un demonstrēšanā.”
Informāciju sagatavoja:
Olga Kronberga,
Valmieras bibliotēkas direktores vietniece metodiskajā darbā