3td.lv e-grāmatu platforma piedāvā jaunas iespējas lasītājiem

Šogad atzīmējam piecu gadu pastāvēšanas jubileju 3td e-GRĀMATU bibliotēkai www.3td.lv, un, sākot no septembra, esam pilnveidojuši 3td.lv vietnes funkcionālās iespējas, piedāvājot mūsu lasītājiem ērtāku e-grāmatu kataloga pārskatīšanu, kā arī esam izveidojuši atsevišķu tematisko grāmatplauktu, kurā izceļam 3td bibliotēkā atrodamās e-grāmatas, kas atbilst konkrētā mēneša vai nedēļas sabiedriskajai un kultūras aktualitātei.

3td e-grāmatu bibliotēka vietnē www.3td.lv ir Latvijas valsts atbalstīta iespēja ikvienam interesentam bez maksas legāli lasīt dažādu žanru un tematikas literatūru latviešu valodā tiešsaistē visā pasaulē. Platformā piedāvātās vairāk nekā 600 e-grāmatas līdz šim bija sakārtotas četros virtuālos plauktos: “Jaunākās”, “Šobrīd lasītākās”, “Visaugstāk novērtētās” un “Populārākās”. Pēc veiktajiem pilnveides darbiem lasītājiem pieejams vēl viens plaukts, kurā ievietojam e-grāmatas, kas atbilst šībrīža aktualitātei, dodot šim plauktam attiecīgu nosaukumu, piemēram, šobrīd tā saturs veltīts Dzejas dienām – virtuālajā grāmatplauktā “Dzeja iekrāso septembri” atradīsit dažādu autoru dzejoļu krājumus, kā arī dzejnieku literārās biogrāfijas.

Tāpat no septembra lasītājiem tiek piedāvāta iespēja ērtāk pārskatīt 3td.lv krājumu. Ja līdz šim, lai nodrošinātu iespējami lielāku vietnes ātrdarbību lasītāju dažādajās ierīcēs un ņemtu vērā atšķirības interneta pieslēguma ātrumā, katrā no plauktiem, izņemot “Jaunākās”, bija iespēja redzēt nevis visas pieejamās, bet tikai 20 atbilstošās iezīmes e-grāmatas, tad šobrīd, katra plaukta labajā augšējā stūrī spiežot uz pogas “Skatīt vairāk”, atveras visas 3td.lv pieejamās e-grāmatas atbilstošā secībā. Bet esam saglabājuši arī līdz šim pieejamo iespēju meklēt darbus pēc autora, nosaukuma kā arī pēc kategorijām. Katrs lasītājs vienu e-grāmatu var saņemt lasīšanai piecas reizes, katra lasīšanas reize, līdzīgi kā bibliotēkās, ilgst divas nedēļas jeb 14 dienas. Izsniegumu skaits lasītājam mēnesī ir 18 e-grāmatas.

Kultūras informācijas sistēmu centra projekta koordinatore Agrita Sagalajeva: “Esam ļoti gandarīti par sadarbību ar mūsu izdevējiem, kas 3td bibliotēkā piedāvā patiešām augstvērtīgas, lasītāju pieprasītas un bieži vien arī gluži jaunas grāmatas, līdz ar ko gan izsniegumu, gan jaunu 3td lietotāju skaits aizvien pieaug. Tomēr līdz šim vienmēr bijis tā, ka aktīvi tika lasītas nesen pievienotās e-grāmatas, kamēr agrāk pievienotie darbi, kuri vairs neuzrādījās sākumlapā, “pazuda aizmirstībā”. Liels prieks, ka esam atraduši iespēju piedāvāt lasītājiem šo jauno funkcionalitāti – aktuālo plauktu, kurā varam atbilstoši tematikai izcelt arī iepriekš pievienotās, tikpat vērtīgās un interesantās e-grāmatas.”

IT uzņēmuma “Tietoevry Latvia” kā platformas izstrādātāja pārstāve Aiga Grēniņa: “3td.lv vietnes saturs, kas lasītājiem visā pasaulē pieejams 24/7, līdz ar jauno funkcionalitāti kļuvis pārskatāmāks, ļaujot ērtāk atrast sev saistošu lasāmvielu un pamanīt vērtīgas, agrāk 3td.lv krājumam pievienotas e-grāmatas. Publisko bibliotēku lasītāji, bibliotēku tiešsaistes katalogu lietotāji saskatīs līdzību ar bibliotēku sistēmas ALISE jaunāko elektroniskā kataloga versiju, kurā izmantots tāda paša veida izkārtojums lasāmvielas atrašanai atbilstoši izvēlētās ierīces ekrāna lielumam. Īpaši iepriecina, ka 3td.lv bibliotēkas krājums kopš platformas atvēršanas 2019.gada sākumā palielinājies vairāk nekā piecas reizes, kā arī e-grāmatu un lasītāju skaita regulārs pieaugums.”

3td.lv e-grāmatu bibliotēka ļauj ikvienam interesantam tiešsaistē viedtālrunī, planšetē vai datorā sev ērtā laikā un vietā bez gaidīšanas rindā piekļūt e-grāmatu kolekcijai, kur šobrīd ir 645 e-grāmatas latviešu valodā. Saturu piedāvā izdevniecības: “Apgāds Zvaigzne ABC”, “Apgāds Mansards”, “Prometejs”, “Latvijas Mediji” un “Jumava”, kā arī Latvijas Banka un autores Zane Nuts un Andra Manfelde. 3td.lv e-grāmatu bibliotēka pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem ļauj legāli tiešsaistē lasīt latviešu un latviski tulkoto autoru darbus. Pakalpojumu nacionālā mērogā nodrošina projekta pārvaldītājs – Kultūras ministrijas padotības iestāde Kultūras informācijas sistēmu centrs un platformas izstrādātājs – informācijas tehnoloģiju uzņēmums “Tietoevry” sadarbībā ar izdevniecībām un Latvijas publiskajām bibliotēkām. Piekļuve 3td.lv platformai ir no jebkuras vietas, kur pieejams interneta pieslēgums.

Kopš 2019. gada janvāra pakalpojumu izmantojuši jau gandrīz 22 000 lietotāji, kas reģistrējušies 3td.lv un kopā e-grāmatas lasīšanai ņēmuši 181 319 reizes. Kopš šī gada sākuma 3td.lv e-grāmatu bibliotēkai, kas jau vairākus gadus pielīdzināma lielākajām publiskajām bibliotēkām valstī, pievienojušies 1910 jauni reģistrēti lietotāji, kopējam reģistrēto lasītāju skaitam sasniedzot 21829.

Šogad līdz septembra sākumam lasītākās grāmatas 3td.lv bibliotēkā no tulkotās literatūras bijuši kriminālromāni: Kamillas Lekbergas un Henrika Fekseusa “Kaste”, Nitas Prouzas “Istabene” un Jusi Adlera-Olsena “Nātrija hlorīds”. No oriģinālliteratūras vispieprasītākais bijis Leldes Kovaļovas trilleris “Šoseja”, Zanes Nuts dāmu romāns “Praktiskā kokvilna”, kā arī Jura Visocka un Pāvila Raudoņa vēsturiskais romāns “Finks un sargeņģelis. Zibsnis”.

Lasītājiem, kuri vēl nav reģistrējušies 3td bibliotēkā, pieejama īsa video pamācība 3td.lv satura atklāšanai un reģistrācijas procesam. Jo, lai ne tikai ielūkotos e-grāmatu pirmajās lappusēs, bet lasītu pilnu saturu, nepieciešama reģistrācija 3td.lv ar publiskās bibliotēkas izsniegtiem autorizācijas datiem. Tos iespējams saņemt arī attālināti un neatkarīgi no dzīvesvietas, t.sk. diasporas tautiešiem, sazinoties ar kādu no Latvijas publiskajām bibliotēkām.

Informāciju sagatavoja:
Ilma Elsberga,
Kultūras informācijas sistēmu centrs, projekta vadītāja asistente

Inga Grencberga,
Tietoevry Latvia mārketinga un komunikācijas speciāliste