Ik gadu 31. maijā tiek atzīmēta Pasaules diena bez tabakas ar mērķi informēt sabiedrību par tabakas lietošanas bīstamību, tabakas uzņēmējdarbības praksi, par to, kas globāli tiek darīts, lai cīnītos pret tabakas epidēmiju, un par to, ko cilvēki visā pasaulē var darīt, lai aizstāvētu savas tiesības uz veselību un veselīgu dzīvi, lai aizsargātu nākamās paaudzes.
Smēķēšana ir saistīta ar virkni negatīviem īstermiņa un ilgtermiņa veselības iznākumiem, tostarp atkarības rašanos, nikotīna saindēšanos, plaušu, elpceļu, sirds un asinsvadu slimību un vēža palielinātu risku, turklāt smēķēšana ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis Eiropas Savienībā.
Mūsdienās smēķēšanas radītais apdraudējums un izplatība pasaulē neaprobežojas vienīgi ar tabakas cigarešu vai cigāru lietošanu. Smēķēšanas atkarības jēdziens ir daudz plašāks, kā pamatā ir pieaugošais nikotīnu saturošo izstrādājumu piedāvājumu klāsts un sabiedrības, īpaši pusaudžu interese par tiem, tādēļ svarīgi izglītot iedzīvotājus arī par alternatīvo smēķēšanas produktu ietekmi uz veselību un veicināt veselīgu dzīvesveidu.
SPKC un Veselības ministrijas izstrādātie materiāli par tabakas un/vai nikotīna izstrādājumu lietošanas profilaksi:
- Brošūra Ieteikumi vecākiem, kā runāt ar pusaudzi par alkoholu un smēķēšanu (pieejams drukātā formātā)
- Brošūra Ieteikumi izglītības iestāžu darbiniekiem komunikācijā ar pusaudžiem un vecākiem par jaunajiem nikotīna un tabakas izstrādājumiem (pieejams drukātā formātā)
- Brošūra Vēlies pārtraukt smēķēšanu? Sāc tagad! (pieejams drukātā formātā)
- Buklets Pasīvā smēķēšana
- Buklets Smēķēšanas radītie riski
- Jaunie nikotīna un tabakas izstrādājumi. Informācija policijas darbiniekiem
- Informācija SPKC mājaslapā par smēķēšanu
- Informācija SPKC mājaslapā par jaunajiem nikotīna un tabakas izstrādājumiem
- Infografika Elektroniskās smēķēšanas ierīces
- Infografika Nikotīna spilventiņi
Informāciju sagatavoja
Slimību profilakses un kontroles centrs