22. aprīlis – Zemes diena 2024

Zemes diena 2024

22. aprīlī ar saukli “Planēta pret plastmasu” tiek atzīmēta starptautiskā Zemes diena. Šajā gadā Zemes dienas mērķis ir vērst uzmanību uz nepieciešamību būtiski samazināt plastmasas patēriņu cilvēku un planētas veselības labā.

2021. gadā viens Eiropas iedzīvotājs vidēji saražoja 35,9 kg plastmasas iepakojuma atkritumus, no kuriem 14,2 kg tika nodoti atkārtotai pārstrādei[1]. Dati liecina, ka ik gadu plastmasas patēriņš pieaug ne tikai mājsaimniecībās, bet arī ražošanas un citos sektoros. Plastmasa atstāj ietekmi ne tikai uz vidi, bet arī uz cilvēku veselību.

Plastmasai sadaloties, rodas nelielas daļiņas, ko sauc par mikroplastmasu. Mikroplastmasas izmērs ir no dažiem mikrometriem līdz pieciem milimetriem. Pētnieki ir atraduši mikroplastmasas daļiņas gan dabā – augsnē, ūdeņos, dzīvniekos –, gan arī cilvēku organismos. Zinātnieki savos pētījumos ir secinājuši, ka ik nedēļu cilvēks apēd aptuveni 5 gramus mikroplastmasas, kas ir aptuveni tikpat, cik viena kredītkarte[2]. Mikroplastmasa nonāk mūsu ķermenī, lietojot uzturā zivis, gaļu, sāli un citus produktus. Plastmasas daļiņas cilvēka ķermenī uzkrājas, kā rezultātā var ietekmēt endokrīno sistēmu.

Valmieras novada pašvaldība ir partneris Interreg Baltijas jūras reģiona projektā “BALTIPLAST”, kura mērķis ir vērst uzmanību augstajam plastmasas patēriņam ikdienā un izstrādāt rīkus, lai palīdzētu samazināt vienreiz lietojamās plastmasas patēriņu mājās, izglītības iestādēs un uzņēmumos.

Katrs iedzīvotājs var veikt savu paradumu auditu un ņemt vērā ieteikumus, lai samazinātu plastmasas iepakojumu patēriņu ikdienā:

  • Dodies uz veikalu ar savu atkārtoti lietojamu iepirkumu maisiņu;
  • Izmanto atkārtoti uzpildāmu ūdens pudeli;
  • Iegādājoties dārzeņus un augļus, neliec tos atsevišķos maisiņos;
  • Izmanto termokrūzes, lai iegādātos kafiju vai tēju. Daudzās kafejnīcās un degvielas uzpildes stacijās var saņemt atlaidi, ja kafiju pasūta līdzi ņemšanai savā krūzē;
  • Izvairies no pusdienu iegādes vienreizlietojamos līdzi ņemšanas traukos. Tā vietā ņem līdzi savas pusdienas no mājām vai arī kafejnīcā palūdz tās ielikt savā kārbā;
  • Iegādājoties dažādas lietas, domā par to ilgmūžību un pielietošanas iespējām.

Dzīvo zaļi un atbildīgi pret vidi! Rūpēsimies kopā par to, lai apkārtējā vide ir skaista un bagāta ar dabas vērtībām ne tikai mums, bet arī nākamajām paaudzēm.


[1] https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/ENV_WASPAC__custom_3574403/bookmark/table?lang=en&bookmarkId=5194b43c-2506-494a-823d-27a4bed175ab

[2] https://www.newcastle.edu.au/newsroom/featured/plastic-ingestion-by-people-could-be-equating-to-a-credit-card-a-week/how-much-microplastics-are-we-ingesting-estimation-of-the-mass-of-microplastics-ingested