Trešo gadu pēc kārtas 2024. gadā Valmieras novada pašvaldībā tika īstenots Valmieras novada jauniešu iniciatīvu projektu konkurss, kurā jaunieši katru mēnesi (no marta līdz oktobrim) varēja iesniegt savu ideju un iegūt finansējumu līdz 300 EUR tās īstenošanai. 2024. gadā projektu konkursā atbalstīti 22 Valmieras novada jauniešu projekti.
Projektu konkursa mērķis ir palīdzēt jauniešiem iegūt prasmes sagatavot projekta pieteikumus, mācīties uzņemties atbildību un būt par svarīgu sabiedrības daļu, kas veicina līdzdalību jauniešiem draudzīgas vides veidošanā.
Ieteicamās projektu tēmas bija šādas: jauniešu brīvā laika lietderīga izmantošana; Valmieras novada attīstība un labiekārtošana; jauniešiem draudzīgas vides veidošana skolā un sabiedrībā; nodarbinātība; karjeras izglītība; brīvprātīgais darbs; vides aizsardzības pasākumi Valmieras novadā, jauniešu uzņēmējdarbības veicināšana un aktivitātes saskaņā ar Valmieras novada pašvaldības attīstības programmu 2022.–2028. gadam.
Īstenotās aktivitātes ir veicinājušas jauniešu kopā būšanu un saturīgu brīvā laika pavadīšanu, kā arī labiekārtotas vietas, kur jaunieši pavada savu brīvo laiku. Viens no kritērijiem projektu atbalstīšanai ir jauniešu vajadzība un īstenotās idejas ietekme uz vietējo sabiedrību.
2024. gadā ir atbalstīti šādi projekti
Valmierā
- “T-krekli Valmieras novada Galda hokeja klubam”, apvienojoties Valmieras novada galda hokeja komandām jaunieši izstrādāja vienotu T-kreklu dizainu, lai nodrošinātu novada atpazīstamību vietējās un starptautiskās sacensībās – Renārs Vazoliņš, Liene Vazoliņa.
- “Uzspēlējam” – Valmieras Valsts ģimnāzijas telpās iekārtota draudzīga vide skolēniem, kur pavadīt brīvo laiku, kopīgi spēlējot projektā iegādātās galda spēles – Dārta Tralmaka, Inese Supe.
- “Spogulīt, spogulīt saki man tā…” Valmieras tehnikuma sporta zālē, labiekārtota sporta zāle ar spoguļu sienu, mudinot jauniešus būt veselīgiem, sportiskiem un aktīviem, – Roberta Spunde, Vita Zeibote.
- “Dzīve ir māksla” Valmieras tehnikuma jaunieši labiekārtojuši tehnikuma vidi salidojuma laikā veidojot āra puķu dobes un izvietojot molbertus ar informāciju par tehnikuma aktualitātēm – Jaroslava Naidenoviča, Vita Zeibote.
Kocēnu apvienībā
- “Erudīcijas spēle “Mana Latvija”” organizēta erudīcijas spēle aktualizējot latviešu dziesmas un melodijas, kas veicina patriotismu un piederības sajūtu Latvijai, projekts īstenots Kocēnu pamatskolā – Ralfs Purmalis, Lāsma Salnāja.
- “Skolēnu pašpārvaldes ideju pēcpusdiena” – akolēni savu iegūto pieredzi projekta apmācībās un idejas nodeva skolotājiem, kopīgi diskutējot par ideju īstenošanu, kas veicināja “ledus laušanu”, un radīja kopīgas idejas turpmākai skolēnu un skolotāju sadarbībai – Elizabeta Laursone, Jolanta Krišjāne.
- “Divu dienu kora nometne “Ceļā uz Dziesmu svētkiem”” – saliedēts jaunā Kocēnu pamatskolas kora kolektīvs, organizējot trīs kora mēģinājumus, gatavojoties Skolēnu dziesmu un deju svētkiem ar sadielēšanas pasākumu “Nakts trase”, kopīgu vakariņu un brokastu gatavošana un kino vakaru – Valters Zariņš, Māris Bušmanis.
- “Izgaršo Latvijas ēdienus”, veicinot Kocēnu skolas iekšējā skolēnu kolektīva saliedēšanu un veselīga dzīves veida veicināšanu skolēni kopīgi apguva iemaņas gatavot Latviešu ēdienus – Valters Zariņš, Lāsma Salnāja.
- “Zaļie augi skolas vides labiekārtošanai” – Kocēnu pamatskolas zaļās vides noskaņu veicināšana, skolēni paši stāda puķes un nodod idejas turpināšanu jaunākajiem klašu skolēniem, lai veicinātu skolas vides labiekārtošanu un mājīgumu – Nora Liepiņa, Jolanta Krišjāne.
- “Radi vidi pats” organizētas aktīvas un radošas nodarbības, izmantojot skautu pamatprincipus un vērtības, kas attīstija Kocēnu pamatskolas skolēniem izveicību un fizisko sagatavotību – Jolanta Ābola, Viesturs Laimīte.
- “Dod mājas putniem”, veicinot skolas un ģimenes sadarbību, kopīgi izgatavoti putnu būrīši, rosinot skolēnus aizdomāties ar vides saglabāšanu un uzlabošanu – Valters Zariņš, Lāsma Salnāja.
- “Atpūties radoši” – bijušie Kocēnu pamatskolas absolventi organizē radošas aktivitātes Kocēnu pamatskolas skolēniem par veselīgu uzturu, draudzības vērtību un kopīgi izgatavo koka rotu – Jolanta Ābola, Viesturs Laimīte.
- “Baltijas vienotībai. Sadarbības pasākums ar Paistu pamatskolas skolēniem Igaunijā” – Kocēnu skolēnu pašpārvaldes organizēts sadraudzības pasākums ar Igaunijas Paistu pamatskolas skolēniem – Ralfs Purmalis, Māris Bušmanis.
- “Mājīgi lasām grāmatas” – labiekārtota skolēnu brīvā laika pavadīšanas vieta ar sēžampufiem, kur brīvajā laikā iespējams atpūsties un lasīt grāmatas – Keita Giptere, Laura Lilientāle.
Burtnieku apvienībā
- “Burtnieku pagasta jauniešu basketbola sadraudzības turnīrs “Bumbiņ mačos”” – labiekārtota Burtnieku basketbola laukuma apkārtne un organizēts jauniešu sadraudzības turnīrs “Bumbiņ mačos” – Evelīna Taube, Sintija Taube.
- “Burtnieku pagasta un Valmieras novada jauniešu komandu viktorīna “Labi zini?””- jauniešu organizēta viktorīna par Burtniekiem un Burtnieku pagastu, kopīgi organizēta jauniešu diskotēka, veicinot aktīvu brīvā laika pavadīšanu – Katrīna Lihačova, Gunta Daļecka.
- “Esi balansā” Rencēnu pamatskolā jaunieši labiekārtojuši brīvā laika pavadīšanas vietu, papildinot to ar balnasla – līdzsvara aktivitātēm, kas veicina jauniešu savstarpējo draudzību, atbalstu un lietderīgu brīvā laika pavadīšanu – Agnese Zīverte, Liene Saktiņa.
- “Atvērtais turnīrs galda hokejā Burtniekos” – iepazīstināti bērni un pieaugušie ar galda hokeja spēli, organizējot atvērto turnīru Burtniekos, un komandai izveidoti vienoti T-krekli Valmieras novada atpazīstamībai – Sandis Krasts, Katrīna Ļihačova.
Mazsalacas apvienībā
- “Mēģinājumu tērpu iegāde jauniešu tautas deju kopas “Oga” dalībniekiem” – nodrošināti Mazsalacas jauniešu deju kolektīvam vienota dizaina mēģinājuma tērpi – Mārcis Stepanovs.
- “Jauniešu centra datoru atjaunošana”, uzlabots dāvinātā datora tehniskais saturs, kur jaunieši var ikdienā paši veidot video un foto – Aleksandrs Vāle, Jolanta Pinkule.
Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienībā
- “Veca riepa – soliņš skolas vestibilā”, dodot otru dzīvību priekšmetiem, labiekārtots Trikātas pamatskolas vestibils ar pašu jauniešu izgatavotajiem soliņiem no riepām – Samanta Petersone, Maira Kupriša.
- “Mana karjera” – Trikātas pamatskolas skolēni tikās ar Valmieras novada uzņēmējiem un Nodarbinātības valsts aģentūras darbiniekiem, lai izzinātu par darba iespējām, nepieciešamo izglītītbu un savarīgākajām darba prasmēm – Arta Ziemane-Fišmeistere.
2024. gadā projektu konkursam tika palielināts pašvaldības finansējums viena projekta īstenošanai – līdz 300 EUR. Kopumā projektu īstenošanai tika piešķirti 6119,17 EUR no Valmieras novada pašvaldības budžeta, lai veicinātu jauniešu līdzdalību un iesaisti, kas stiprina jauniešu personības izaugsmi un praktisku mācīšanās procesu.
22 iniciatīvu projektu konkursa realizētāji tika godināti 13. decembrī Rūjienas Kultūras centrā Valmieras novada Jaunatnes gada balvas 2024 pasniegšanas ceremonijā.
Pateicamies jauniešiem un viņiu atbalstītājiem, kuri iedrošināja, palīdzēja ar padomu un mudināja uzdrīkstēties mainīt vidi sev apkārt! Šie projekti ir pirmais solis jauniešiem projektu rakstīšanas pieredzē un iesākums lielākiem projektiem, kurus attīstīs pamazām, bet ar jauniešu līdzdalību.
Nākamais Valmieras novada jauniešu projektu konkursa cikls tiks izsludināts 2025. gada februāra beigās/ marta sākumā, aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai pašvaldības tīmekļvietnē valmierasnovads.lv.