20.martā tiek atzīmēta Pasaules mutes veselības diena, kuras mērķis ir sniegt cilvēkiem zināšanas, lai nodrošinātu labu mutes veselību.
Zobi jātīra 2x dienā (no rīta pēc brokastošanas un vakarā pirms gulētiešanas), izmantojot zobu birsti ar mīkstiem sariņiem un fluorīdus saturošu zobu pastu. Zobi ir jātīra ar slaukošām vai apļveida kustībām 2 līdz 3 minūtes un ir jānotīra visas zobu virsmas. Nedrīkst aizmirst arī par mēles tīrīšanu (izmantojot to pašu zobu suku vai speciālu mēles tīrītāju). Vismaz reizi dienā jāizmanto arī zobu diegs, lai iztīrītu zobu starpas. Zobu birste jāmaina ik pēc 3 mēnešiem. Ja ir breketes, zobi jātīra pēc katras ēdienreizes, izmantojot speciālas zobu sukas.
Rūpēties par zobu veselību ir nepieciešams jebkurā vecumā, bet īpaši svarīgi ir pareizi mutes dobuma higiēnas paradumi bērniem, pusaudžiem un sievietēm grūtniecības vai zīdīšanas periodā.
Kariess (zobu bojāšanās) tā attīstības sākumā var ilgi neradīt sūdzības. Tāpēc jau no mazotnes ir svarīgi regulāri pārbaudīties pie zobārsta. Bērni un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam zobārsts ir pieejams bez maksas. Reizi gadā bērniem un jauniešiem vecumā no 2 līdz 18 gadiem tiek apmaksāta arī zobu higiēnista vizīte. Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā (vairāk informācijas šeit).
Lai atgādinātu iedzīvotājiem par ieteikumiem, kā parūpēties par mutes dobuma veselību, Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti ir sagatavojuši video.
Jaunākiem bērniem ir sagatavota tiešsaistē spēlējama atmiņas spēle un krustvārdu mīkla par mutes veselību (spēlēšanai tiešsaistē pieejama šeit vai drukāšanai šeit). Lai atrisinātu krustvārdu mīklu, bērniem ieteicams vispirms iepazīties ar informatīvo materiālu “Man ir tīri zobi”.
Informatīvie materiāli par mutes dobuma veselību:
Infografika “Zobu šķilšanās. Pazīmes un ieteikumi vecākiem”;
Infografika “Agrīnas bērnības kariess”;
Izglītojošs video pusaudžiem par personīgo higiēnu, t. sk. mutes dobuma higiēnu;
Infografika “Zobu balināšana “pa lēto”? Sarežģījumu ārstēšana “pa dārgo”!”.
Noderīga informācija par mutes dobuma un zobu veselību pieejama arī mājaslapā www.tirizobi.lv.
Aicinām iepazīties arī ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem, kas ir pieejami SPKC mājaslapā.