Mācies Valmieras novadā – Kocēnu pamatskola

Kocēnu pamatskola

2023. gada 30. novembrī Valmieras novada pašvaldības domes deputāti apstiprināja vispārējās izglītības iestāžu tīklu, noslēdzot 2021. gadā aizsākto darbu pie skolu tīkla sakārtošanas un turpinot šo iestāžu stiprināšanu un attīstību. 2024. gada pašvaldības informatīvajos izdevumos iepazīstinām ar novada skolām – mūsu zinību kaltuvēm.

Kocēnu pamatskola

Valmieras novads un Kocēnu pagasts var lepoties ar Kokmuižas pili, kura atrodas Kokmuižas apbūves ansambļa pašā centrā un kurā draudzīgi sadzīvo muižas vēsturiskais gars un mūsdienīga skola, kura izturas ar pietāti pret vēsturisko mantojumu.

Skolas vīzija ir draudzīga, uz sadarbību vērsta vide ar dziļām tradīcijām, kas attīsta patriotismu un mīlestību pret dabu, ģimeni un Latviju.

Profesionāls pedagogu un atbalsta personāla nodrošinājums, skolas darbinieku un skolēnu labbūtība ir viena no manām prioritātēm un reizē arī izaicinājums. Ir paveikts daudz, un esam nemitīgā ceļā, lai uzturētu un radītu skaistu, mājīgu un sakārtotu vidi, kurā skolēniem iegūt konkurētspējīgu izglītību,

direktors Māris Bušmanis – skolu vada no 2020. gada rudens.

Pirmās ziņas par Kokmuižas skolu baznīcu pārraudzīšanas protokolos rodamas jau 1739. gadā, tālab izglītībai Kocēnos šogad atzīmējama 285. gadadiena.

1870. gadā Mellumos pie Jumaras upītes skolēni uzsāka mācības pirmajā skolas ēkā, tajā no 1881. līdz 1893. gadam strādājis arī rakstnieks Apsīšu Jēkabs. Viņa ieguldījums skolas dzīvē un pienesums latviešu literatūrā (reālistiskā stāsta ieviesējs) bijis ievērojams, lai, 1937. gadā pārceļoties uz jaunajām telpām Kokmuižas pilī, skola tolaik tiktu nosaukta par Apsīšu Jēkaba pamatskolu. Par šo laiku joprojām vēstī vēsturiskā skolas nosaukuma plāksne, kas savu vietu radusi uz Kokmuižas pils fasādes.

Mūsdienās redzamās neobaroka stilā celtās ēkas pamati likti 1880. gadā. Aiz muižas ēkas ir izveidots angļu parks, savukārt muižas ēkas priekšpusē 2012. gadā franču dārza stilistikā – pils parters, izveidojot pils arhitektoniskajam stilam atbilstošus apstādījumus un grantētu celiņu tīklu, kura krustpunktā apskatāms sfēriskais saules pulkstenis. Likumsakarīgi, ka labos laikapstākļos skolai nozīmīgi pasākumi tiek organizēti brīvā dabā. Kokmuižas pils teritorijā, jo īpaši vasarā, bieži viesi ir tūristi, tamdēļ skola jau drīzumā foajē uzstādīs informatīvu stendu, kas vēstīs par muižas vēsturi.

Direktors M. Bušmanis atzīst, ka saimniekot vēsturiskā ēkā ir liels gods, bet reizē arī izaicinājums, jo skolas ēka tomēr celta kā muiža, kas vēlāk pielāgota skolas vajadzībām: “Ir nepieciešami papildu līdzekļi, zināšanas un speciālisti, arī entuziasti, lai pienācīgi apsaimniekotu muižu.” Parteru dienu no dienas kopj un krāšņu uztur Māra Kalāce, savukārt Kokmuižas parku, dīķus un takas brīvprātīgi veido Ģirts Vanags, no pagājušā mācību gada direktora vietniece administratīvi saimnieciskajā darbā ir Liena Miza, kas, sadarbojoties ar skolas tehnisko darbinieku, ir laba komanda dažādu ar ēkas uzturēšanu un saimnieciska rakstura saistītu jautājumu risināšanā.

Skolā 2024./2025. mācību gadā ir 314 skolēni, ir sasniegta maksimālā kapacitāte, lai ievērotu noteiktās normas. Vidēji katrā klasē mācās 17 skolēni. 1. septembrī skolas solos pirmo reizi sēdās 42 pirmklasnieki. Skola īsteno vispārējās pamatizglītības programmu un speciālās pamatizglītības programmu izglītojamiem ar mācīšanās traucējumiem. Skolas misija ir sagatavot skolēnus pozitīvam dzīves ceļam, audzinot vērtīborientētas personības, kas spēj pieņemt lēmumus un sasniegt mērķus. Centralizēto eksāmenu rezultāti apliecina, ka mērķtiecīgs darbs ir vainagojies ar panākumiem un visos eksāmenos rezultāts ir virs vidējā valstī.

Kocēnu pamatskola piedāvā plašas interešu izglītības iespējas, piemēram, jau otro gadu skolēniem ir iespējams darboties leļļu teātrī, kas ļauj bērniem ar lelles starpniecību atvērties, kļūt drošākiem un pašpārliecinātākiem. Protams, ka Kocēnos sporta karalis ir florbols, pateicoties blakus esošajai Kocēnu Sporta skolai, bet dzīvei noderīgas prasmes, patriotismu un vērtības bērni un jaunieši var apgūt, pievienojoties skautiem.

Piedziedājums no Kocēnu pamatskolas dziesmas “Mūsu skola”.

Labrīt, labdien, labvakar
Mēs sakām Kocēniem,
Mēs sakām savai skolai
Un visiem savējiem.

(vārdi – Māra Filatova, mūzika – Renārs Veličko).

Iecienītas un noturīgas tradīcijas Kocēnu pamatskolas saimei ir 11. novembra pārgājiens, kas saliedē, pārbauda izturību un ir platforma, lai vēlreiz bērniem pastāstītu par Lāčplēša dienas un Brīvības cīņu nozīmi. Ziemassvētku lieluzvedumā, kurā piedalās visa skola, savukārt par Ziemassvētku noformējumu atbildīgi ir arī vecāki. Neilgi pirms 4. maija skola organizē Baltā galdauta svētkus, kad galdā ceļ rudzu maizi un medu, šajā notikumā bērni īpaši apzinās savas valsts brīvību.

7. septembrī Kokmuižā bija svētki, piedāvājot apmeklētājiem bagātu un daudzveidīgu pasākumu programmu. Arī Kocēnu pamatskola gadu no gada iesaistās, kā vien nepieciešams, lai svētki izdotos un patiktu pašiem un viesiem. Savukārt nedēļu vēlāk, 14. septembrī, no plkst. 16.00 skola aicina absolventus, esošos un bijušos darbiniekus satikties salidojumā “Tu saviļņoji mani”, lai atcerētos kopā pavadītos brīžus, radītu jaunas atmiņas un atzīmētu Kocēnu skolas 285. jubileju. Būs absolventu priekšnesumi, kopīgs foto, atkalsatikšanās prieks ar savējiem, iespēja sevi atrast “vēstures lappusēs” skolas muzejā, dejas, kūka un vēl kāds īpašs pārsteigums. Plašāka salidojuma programma un reģistrācija tīmekļvietnē kocenuskola.lv.