Apskati akcijas “Tavs ieguldījums ainavā 2024” dalībnieku daiļdārzus

Apskati akcijas "Tavs ieguldījums ainavā" dalībnieku daiļdārzus!

Valmieras novada iedzīvotāji no 10. jūlija līdz 12. augustam pieteica savus krāšņos daiļdārzus, viensētas un novada simboliskās vietas akcijai “Tavs ieguldījums ainavā”. Valmieras novada pašvaldībā kopā saņemti 27 pieteikumi, kas iesūtīti kādā no septiņām kategorijām.

Valmieras novada pašvaldība jau trešo gadu rīko akciju “Tavs ieguldījums ainavā”, vēloties atbalstīt Valmieras novada iedzīvotāju vēlmi baudīt krāšņas ainavas, piedalīties ainavu attīstībā, kā arī lepoties un dalīties pieredzē ar to. Lai pieteiktos, dalībniekiem bija ne tikai jāaizpilda pieteikuma anketa, bet jādalās arī ar fotogrāfijām no saviem iekoptajiem īpašumiem. Lepojamies ar dalībniekiem un viņu radošumu, ieguldīto laiku un rūpēm, lai padarītu ainavu sev apkārt par vietu, kurā rast mieru, iedvesmoties un smelties dabas spēku. Aicinām apskatīt dalībnieku iesūtītās fotogrāfijas.

Kategorijā “Publiskā ārtelpa – jauna elpa” tika pieteikti trīs pašvaldības īpašumi. “Publiskā ārtelpa – jauna elpa” – pārdomāta un sakopta publiskā ārtelpa, kas ikdienas steigā priecē gan novada iedzīvotājus, gan viesus, kā arī veido estētisku un vienotu kopējo apkārtnes ainavu. Publiskā ārtelpa var būt gan privātā īpašumā veidota, gan pašvaldības.

Kategorijā “Uzņēmēji vietradei” saņēmām trīs pieteikumus. “Uzņēmēji vietradei” – pārdomāta un kārtīga saimnieciskās darbības telpa, kuras dizainā atbilstoši uzņēmējdarbības specifikai jūtams radošums un pārdomāta ietekme uz dabas vidi, rūpējoties gan par uzņēmuma darbiniekiem, gan apmeklētājiem un pakalpojumu ņēmējiem, gan sadarbības partneriem. Uzņēmēju ieguldījums ainaviski augstvērtīgākas apkārtnes radīšanā, degradētu teritoriju attīstīšanā, publiskās telpas kvalitātes veidošanā.

Kategorijā “Latviešu viensēta – kultūras kanona lepnums” tika saņemti divi pieteikumi – no Ramatas un Mazsalacas pagasta. “Latviešu viensēta – kultūras kanona lepnums” – Valmieras novada viensētu ainavas, kurās prasmīgi saglabāti tradicionālajai Vidzemes sētai raksturīgie elementi, kas saskanīgi attīstās ar tās iedzīvotāju mūsdienu vajadzībām, iekļauj saimniekošanas un dabas līdzāspastāvēšanu.

Kategorijā “Novada daiļdārzs” tika pieteikti seši īpašumi. “Novada daiļdārzs” – dārza ainavas mazdārziņu kooperatīva, privātmājas vai savrupmājas pagalms vai lauksaimniecībā izmantojama lauka vide, kas radīta tā īpašnieku priekam, taču vienlaikus kvalitatīvas ainavas baudījumu sniedz arī tā garāmgājējiem, izceļas ar “rozīnīti”, par kuru uzzināt vērts būtu ikvienam, piešķir vizuāli baidāmai ainavai smaržas.

Kategorijā “Mans balkons – mana paradīze” saņēmām vienu pieteikumu par krāšņo balkonu Valmierā. “Mans balkons – mana paradīze” – individuālam mērķim kalpojošs ainavisks daudzdzīvokļu māju lodžijas vai balkona noformējumus, kas vienlaikus stiprina harmonisku un vienotu daudzdzīvokļu mājas koptēlu, rada estētisku baudījumu garāmgājējiem.

Stacijas iela 15-6, Valmiera

Kategorijā “Privātmājas pagalma ainaviskums” saņemti septiņi pieteikumi. “Privātmājas pagalma ainaviskums” – novada privātmājas pagalmi kuri parāda, kā praktiskais iet roku rokā ar gaumīgi estētisko atbilstoši pašvaldības noteikumu un videi draudzīga dzīvesveida prasībām, pielāgojoties pilsētvides apkaimes arhitektūrai, saimnieka privātajām vajadzībām, taču respektējot arī telpas publiski baudāmo dimensiju.

Pieci pieteikumi kategorijā “Mājas pagalms kopienai” saņemti no Ēveles, Mazsalacas, Tožām, Jērcēniem un Sedas. “Mājas pagalms kopienai” – daudzdzīvokļu mājas pagalmu labiekārtojums, tā praktisko un estētisko elementu līdzsvars, kas ir mājas kopienas vienošanās, sadarbības un mājā dzīvojošo ģimeņu savstarpējas cieņas un pieņemšanas rezultāts.

Akcijai “Tavs ieguldījums ainavā” ir pievienotā vērtība, jo dalībnieki ne tikai lepojas ar savu ieguldījumu ainavā, bet arī, pateicoties pašvaldības organizētai ekskursijai, papildina savas jau esošās zināšanas par daiļdārzu un teritoriju pilnveidošanu. Augustā notikušajā ekskursijā uz citiem daiļdārziem, visu ceļu autobusu piepildīja sarunas, dalībniekiem daloties savās zināšanās un pieredzē jautājumos par dārza iekopšanu un aktuālākajiem jaunumiem dārzkopībā. Ikkatrs mājās devās ar kādu jaunu atziņu, ideju vai iedvesmu savā dārzā izmēģināt ko jaunu.

19. oktobrī tiksimies ar dārzu īpašniekiem Kocēnu Kultūras namā, lai pateiktos par dalību, kā arī papildinātu zināšanas vērtīgās lekcijās par dārza plānošanu, ainavu veidošanu. Uz pasākumu aicināti ne tikai akcijas dalībnieki, bet visi interesenti. Plašāka informācija un pieteikšanās pasākumam līdz 15. oktobrim: "> vai tel.nr. 26328943.